امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43942
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی تلگراف در مقاله‌ای نوشته است: «باراک اوباما در راه شکستی ذلت‌آور در موضوع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی تلگراف در مقاله‌ای نوشته است: «باراک اوباما در راه شکستی ذلت‌آور در موضوع سوریه است.»

این روزنامه انگلیسی در ابتدا به مقاله‌ای از نشریه آمریکایی پولیتیکو اشاره می‌کند که پیش‌بینی کرده اوباما در عرصه سوریه با باخت بزرگی مواجه شود.

طبق گزارش تلگراف این نشریه مستقر در واشنگتن می‌نویسد اوباما برای جنگ در سوریه از رأی مجلس نمایندگان مطمئن نیست چرا که جمهوری‌خواهان این مجلس با تصمیمات وی مخالفند و دموکرات‌ها هم حمایت‌های نه چندان گرمی از وی می‌کنند:

«اگر مجلس نمایندگان امروز به قطعنامه حمله به سوریه رأی بدهد، اوباما خواهد باخت، آن هم باختی بزرگ. این ارزیابی محرمانه قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان است که از نزدیک در این فرایند حضور دارند. اگر سنا هفته آینده قطعنامه توسل به زور را تصویب کند ـ که در آن هم اطمینان نیست ـ اوضاع فعلی حاکی از آن هستندکه مجلس نمایندگان به آن غلبه می‌کند.»

تلگراف می‌افزاید اگر اوباما نتواند حمایت کنگره برای اقدام نظامی را به دست آورد، باز هم می‌تواند علیه سوریه اعلان جنگ کند، اما این کار برای وی یک قمار سیاسی بزرگ خواهد بود. شکست در برابر کنگره ضربه مهیبی به ریاست جمهوری اوباما و همچنین اعتبار فردی وی خواهد بود و می‌تواند بزرگترین ذلت برای او تاکنون باشد.

این نشریه انگلیسی در ادامه به چند دلیل اشاره می‌کند که نشان می‌دهند اوباما در سوریه در مخمصه‌ای سخت گرفتار آمده است:

1ـ رئیس جمهور هنوز نتوانسته دلایل متقاعدکننده‌ای بیاورد که چرا مداخله در سوریه در راستای منافع آمریکاست.

2ـ افکار عمومی به شدت به مسئله مداخله در سوریه به دید شک و تردید می‌نگرد؛ اشتهای مردم برای آغاز جنگ دیگری در خاورمیانه بسیار کم است، چه رسد به اینکه این جنگ، جنگی باشد که اهداف و مقاصد آن نامعلوم باشد.

3ـ ائتلاف بین‌المللی اوباما برای توسل به اقدام نظامی، رقت‌انگیز به نظر می‌رسد، زیرا تنها فرانسه حاضر به همراهی با اوباماست.

4ـ سابقه بد شورشی‌های سوریه کمکی به استدلال‌های دولت اوباما برای آغاز جنگ در سوریه نکرده است؛ برخی از شورشی‌های سوریه با القاعده اعلام بیعت کرده‌اند.

5ـ جان کری که در روزهای اخیر که وظیفه استدلال در طرفداری از جنگ را به عهده داشته، بیش از آنکه دارایی دولت اوباما محسوب شود، بدهی آن است. طبق نوشته روزنامه تلگراف، جان کری قبلاً مخالف تلاش‌های دولت بوش برای منزوی کردن دولت سوریه بوده است.

6ـ نکته آخر این است که اوباما به کلامی ساده در کسوت یک رهبر جنگ ظهور نکرد. او هنگامی که روی کار آمد به خاطر آن مشهور شد که از حضور آمریکا در خاک کشورهای دیگر معذرت‌خواهی کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها