امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۶:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43945
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 195
به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی برهه‌های حساس تاریخی در روابط بین ایران و سوریه را از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون مورد اشاره قرار داده ...

به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی برهه‌های حساس تاریخی در روابط بین ایران و سوریه را از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون مورد اشاره قرار داده است. فارس ترجمه‌ای از این گزارش را در اختیار مخاطبان گرامی قرار می‌دهد:

1- فوریه و آوریل 1979: حکومت شاهنشاهی در ایران سقوط می‌کند و در ایران حکومت جمهوری اسلامی برقرار می‌شود.

2- در میانه ژانویه همان سال، یک مقام ارشد سوری به صراحت اعلام می‌کند که سوریه از امام خمینی (ره) در برابر شاه حمایت می‌کند و روابط دمشق با رهبر مذهبی انقلاب ایران در سطح عالی است.

3- در سال 1982، ایران و سوریه قراردادی امضا می‌کنند که بر اساس آن ایران با تخفیف به سوریه نفت می‌فروشد.

4- 1980 تا1988: سوریه یکی از معدود کشورهای عربی بود که در جریان جنگ عراق علیه ایران، از ایران حمایت کرد.

5- 1982: حمله اسرائیل به لبنان نقطه عطفی در روابط دمشق با تهران است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نقش به‌سزایی در تاسیس جنبش حزب‌الله لبنان دارد که در سال 2000، منجر به خروج نیروهای اسرائیلی از مرزهای جنوبی لبنان شد.

6- سپتامبر 1990: حافظ اسد، رئیس‌جمهور وقت سوریه برای اولین بار از ایران دیدار کرد.

7- مارس 1997: وزیر دفاع وقت ایران اعلام کرد که کشورش به مدرن شدن تجهیزات نظامی سوریه کمک خواهد کرد.

8- ژانویه 2001: بشار اسد، شخصی که پس از پدرش، حافظ اسد به ریاست‌جمهوری سوریه رسیده بود، برای اولین بار از ایران دیدار می‌کند.

9- ژانویه 2006: محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران با رهبران رادیکال فلسطینی و رهبران حزب‌الله لبنان در دمشق دیدار کرد.

10- در همین سال، بشار اسد حمایت خود را از ایران در مسیر دست‌یابی به فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای اعلام کرد.

11- ایران و سوریه مشترکا از حزب‌الله لبنان در جریان جنگ 33 روزه حمایت می‌کنند.

12- آوریل 2011: ایالات متحده ایران را متهم کرد که در سرکوب معترضان سوری به دولت اسد کمک می‌کند.

13- دسامبر 2011: مجلس ایران یک معاهده تجارت آزاد با سوریه را تصویب می‌کند که پاسخی به اقدامات آمریکا و متحدانش محسوب می‌شد که تلاش داشتند دولت اسد را سرنگون کنند.

14- فوریه 2012: دو ناو رزمی ایران در سواحل سوریه پهلو می‌گیرند تا به آموزش ناوگان دریایی متحد خود بپردازند.

15- 30 آوریل 2013: سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله اعلام می‌کند که ایران و دیگر کشورها ممکن است برای حمایت از دولت اسد در سوریه دخالت کنند.

16- 21 اوت 2013: یک حمله شیمیایی مشکوک در نزدیکی دمشق انجام می‌شود که صدها نفر در آن کشته می‌شوند. مخالفان دولت و کشورهای اروپایی دولت سوریه را متهم به دست‌داشتن در این حمله می‌کنند. از آن زمان ایران در خصوص بی‌ثبات شدن منطقه در صورت اقدام نظامی علیه دولت سوریه هشدار داده است.

17-  5 سپتامبر 2013: آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی ایران اعلام کرد که استفاده از سلاح شیمیایی بهانه‌ای برای تجاوز نظامی به سوریه است.

خبرگزاری فرانسه تنها به همین موارد اشاره کرده است اما بدیهی است که رابطه ایران و سوریه از ابتدای انقلاب اسلامی ایران عمیق‌تر از آن چیزی است که مورد اشاره این رسانه غربی قرار گرفته است. ایران و سوریه بخشی از محور مقاومت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی هستند که برای اولین بار در تاریخ مناقشات اعراب و اسرائیل توانست شکست‌هایی را به تل‌آویو تحمیل کند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها