امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43961
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورلان آلنیازاف» که از صاحبنظران شناخته شده مسائل سیاسی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «نورلان آلنیازاف» که از صاحبنظران شناخته شده مسائل سیاسی منطقه است با نگران کننده دانستن تلاش کشورهای غربی برای ایجاد زمینه حمله به سوریه افزود: اتهاماتی که آمریکا و غرب نسبت این کشور مطرح می‌کنند همه بی‌اساس بوده و تنها بهانه خودساخته نهادهای جاسوسی آنان به قصد تهاجم به این کشور است.

این کارشناس برجسته که مدیریت بنیاد مطالعات منطقه‌ای موسوم به "Kunseyt" را بر عهده دارد، تصریح کرد: گزینه‌هایی برای تشدید بحران در سوریه در دست بررسی است که بدترین آن تهاجم نیروهای نظامی غربی به خاک این کشور قلمداد می‌شود.

وی تصریح کرد: هر گونه تهاجم چه هوایی و چه زمینی به خاک سوریه، زمینه را برای درگیری گسترده بین نیروهای مخالف و قدرت‌طلب در منطقه تقویت می‌کند.

به گفته وی، در چنین شرایطی، اوضاع به حدی پیچیده خواهد شد که رویدادهای چند وقت اخیر کشورهای عرب در قیاس با وضعیت موجود، ناچیز جلوه خواهد کرد.

وی معتقد است: آنچه در خاورمیانه در دست اجراست، تلاش کارگردان‌هایی است که مزایای پر شماری در بازار رقابتی تجارت اسلحه نظامی و صنعتی دریافت می‌کنند.

آلانیازاف این احتمال را داد که هدف دیگر آمریکا از به اجرا درآوردن تهاجم نظامی به خاک سوریه، نزدیک تر شدن اوضاع ناامنی و بی‌ثباتی در مرز ایران است.

این کارشناس قزاق با اشاره به آن که سوریه تا به حال از شرکای صادق جمهوری اسلامی ایران بوده است، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز به نوبه خود در مناسبات با دمشق صمیمیت نشان داده و  در پشتیبانی از دولت بشار اسد و نظام موجود در این کشور صادق مانده و در این وضعیت سنگین نیز سوری‌ها را برای مقابله با نیروهای اشغالگر تنها نمی‌گذارد.

مدیر بنیاد مطالعات منطقه‌ای قزاقستان همچنین گفت: گزینه دیگری که در تحولات سوریه قابل توجه است، تاثیر آن بر کشورهای آسیای مرکزی خواهد بود.

به گفته وی، در حال حاضر تعداد زیادی از گروه‌های درگیر با ارتش سوریه، از پیروان فرقه سلفیه بوده و بنابر برخی از آمار اعلام شده تعداد آنان نزدیک به دویست هزار نفر است.

وی تصریح کرد: بخش قابل مشاهده از آنها مزدورانی هستند که از کشورهای شوروی سابق و از جمله از آسیای مرکزی به جبهه مقاومت علیه دولت سوریه اعزام و جلب شده‌اند.

این تحلیلگر قزاق گفت: چنانچه تحولات سوریه به سمت و سویی پیش رود که اوضاع این کشور، ثباتی نسبی به خود بگیرد، بازگشت این افراد به کشورهایشان خطرات بسیاری را ایجاد خواهد کرد.

وی معتقد است: بخشی از این نیروها به احتمال قوی به قفقاز و آسیای مرکزی بازگشته و مسلم است که زمینه بی‌ثباتی‌های تازه را ایجاد می‌کنند.

وی تاکید کرد: مقامات دولت‌های منطقه اکنون لازم است پیش از وقوع چنین رویدادی، با دقت نظر بیشتری به پیامدهای حمله احتمالی آمریکا به سوریه بیندیشند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها