امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43963
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بار دیگر تأکید کرده این ائتلاف در اقدام نظامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بار دیگر تأکید کرده این ائتلاف در اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه شرکت نخواهد کرد.

به گزارش رسانه دولتی بی‌بی‌سی، آقای رابرت پشل، سخنگوی ناتو اعلام کرده ناتو قصد ندارد نقشش را در درگیری‌های سوریه گسترده کند.

وی افزوده تنها نقش ناتو این خواهد بود که سکویی برای بحث بین متحدان آمریکا و درباره دفاع از ترکیه فراهم خواهد آورد.

وی گفت: «ناتو محفلی برای مشورت بین متحدان و مشارکت‌کنندگان است. این موضوع، مهم است. بحث دوم کاری است که ما باید برای دفاع از یکی از اعضای ناتو که با سوریه هم‌مرز است، یعنی ترکیه، انجام دهیم.»

این خبر در بحبوحه لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ای اعلام شده که کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا در هفته‌های گذشته با طرح ادعاهایی درباره حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی سوریه علیه دولت آن کشور به راه انداخته‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، ر حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها