امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43967
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: 162
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی درباره دیدگاه کشورهای سران گروه 20 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی درباره دیدگاه کشورهای سران گروه 20 درباره مداخله نظامی در سوریه اظهار نظر کرد.

رئیس جمهور روسیه ضمن تأکید بر اینکه بیشتر رهبران کشورهای گروه 20 مخالف اقدام نظامی در سوریه هستند، تصریح کرد: «توسل به زور علیه کشوری دارای حاکمیت و خارج از مجوز شورای امنیت مردود است.»

پوتین افزود: «مداخله نظامی وقتی رواست که برای دفاع از خود باشد.»

وی ادامه داد هر کشوری که اقدام نظامی یک‌جانبه علیه کشوری دیگر انجام دهد، از قوانین بین‌المللی عدول کرده است.

رئیس جمهور سوریه به مخالفت‌های مردمی با مداخله نظامی در سوریه هم اشاره کرد و گفت اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر مردم مخالف حمله نظامی به سوریه هستند.

پوتین با اشاره به شکاف و اختلاف نظر بین سران گروه 20 در عین حال گفت آمریکا، کانادا ترکیه، عربستان و فرانسه خواهان اقدام نظامی در سوریه هستند.  وی گفت آلمان موضعی محتاطانه دارد و انگلیس هم با حمله موافق نیست.

وی درباره بی ثباتی درمنطقه هشدار داد و گفت این اقدام تاثیر منفی بر اقتصاد جهانی دارد.

رئیس جمهور روسیه به دیدارش با اوباما هم اشاره کرد. وی این دیدار را مثبت ارزیابی کرد، اما تأکید کرد هیچ پیشرفتی در مذاکرات با اوباما درباره سوریه حاصل نشده و در این دیدار هر دو طرف بر موضع قبلی‌شان تاکید کردند.

پوتین ضمن تصریح اینکه گفت‌وگوها ادامه دارد، بر وجود اختلاف نظر در گفت‌وگو با اوباما اذعان کرد.  

آقای پوتین در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد مسکو در صورت تعرض نظامی به دمشق به این کشور کمک می‌کند همان‌طور که تا کنون در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و انسانی از این کشور حمایت کرده است. 

محور دیگری که آقای پوتین در سخنانش به آن اشاره کرد، مسائل مربوط به مصر بود. وی وجود تروریست‌ها در منطقه صحرای «سینا» را برای مصر بسیار خطرناک دانست و تأکید کرد مسکو تمام تلاشش را برای برقراری ثبات در این کشور به کار خواهد گرفت.

پوتین همچنین گفت کشورش از هر دولت مشروع در مصر حمایت خواهد کرد. رئیس جمهور روسیه در عین حال از احتمال برقراری حالت فوق‌العاده در مصر ابراز نگرانی کرد.

آقای پوتین این اظهارات را در بحبوحه لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ای مطرح کرد که کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا در هفته‌های گذشته با طرح ادعاهایی درباره حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی سوریه علیه دولت آن کشور به راه انداخته‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار