امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43970
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۲
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه خبری راشاتودی از قول معاون رئیس جمهور روسیه گزارش داد اوباما و پوتین روسای جمهور کشورهای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه خبری راشاتودی از قول معاون رئیس جمهور روسیه گزارش داد اوباما و پوتین روسای جمهور کشورهای آمریکا و روسیه در حاشیه نشست سران کشورهای گروه 20 با یکدیگر دیدار و درباره مسائل سوریه گفت‌وگو کردند.

به گفته معاون رئیس جمهور روسیه، پوتین و اوباما بر ادامه رایزنی‌ها در سطح وزارت خارجه درباره برخی مسائل مربوط به روسیه توافق کردند.

روابط میان روسیه و امریکا پس از آن که مسکو درخواست کاخ سفید برای استرداد اسنودن را رد کرد، تیره شده است.

علاوه بر این، درگیری‌های سوریه و استقرار سامانه سپر موشکی امریکا در اروپای شرقی نیز از موضوعات مهمی هستند که به روابط دوجانبه مسکو- واشنگتن آسیب می‌زنند.

مجموع این اختلافات باعث شد کاخ سفید دیدار بین پوتین و اوباما در حاشیه این نشست را لغو کند.

اسنودن که اطلاعاتی درباره برنامه‌های فوق محرمانه دولت امریکا را فاش کرد نخست به هنک کنگ گریخت و سپس به روسیه سفر کرد. اسنودن پیش از آنکه روسیه چند هفته پیش به مدت یک سال به وی پناهندگی اعطا کند به مدت بیش از یک ماه در منطقه ترانزیتی فرودگاه بین‌المللی مسکو پنهان شده بود.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه آمریکا با طرح ادعاهای استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی در منطقه غوطه شرقی این کشور در روز 21 آگوست از جمله دیگر محورهای مهم اختلاف دو کشور محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار