امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43987
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۳
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری سران کشورهای گروه 20 بار دیگر ادعاها درباره ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری سران کشورهای گروه 20 بار دیگر ادعاها درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را تکرار کرد.

رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد حکومت بشار اسد طرفی است که به تعبیر وی «به طرز گستاخانه‌ای» از سلاح‌های شیمیایی در سوریه استفاده کرده و افزود این دولت صلح جهانی را تهدید می‌کند.

این ادعای رئیس جمهور آمریکا در شرایطی صورت گرفت که نتایج بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

اوباما ادامه داد: «اگر ما به این موضوع واکنش نشان ندهیم پیام اشتباهی به حکومت‌های خودکامه می‌فرستیم. آنها فکر خواهند کرد هر موقع بخواهند می‌توانند از این سلاح‌ها استفاده کنند و بهایی نپردازند.»
رئیس جمهور آمریکا گفت کشورهای زیادی در سرتاسر جهان آنچه به گفته وی استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی بوده را محکوم کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در روزهای آینده دلایل و شواهد استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را به کنگره و جامعه بین‌الملل ارائه خواهد داد گفت در روزهای آینده تصمیمات بزرگی گرفته خواهند شد.
اوباما همچنین گفت روز سه‌شنبه با مردم آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد.
خبرنگار آسوشیتدپرس در ادامه درباره اینکه کشورهای زیادی موافق اقدام نظامی نیستند از رئیس جمهور آمریکا پرسید.
اوباما در پاسخ به این سوال گفت همه اتفاق نظر دارند که از سلاح‌های شیمیایی استفاده شده؛ ضمن اینکه همه کشورها قبول داشتند که جامعه بین‌المللی باید قواعد مربوط به سلاح‌های شیمیایی را جدی بگیرد.
وی ادامه داد آقای پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌گوید که چنین نیست. آقای اوباما اضافه کرد ما با پوتین درباره اینکه چه کسی از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده اختلاف نظر داریم و انتظار هم نداریم با او درباره سوریه به نظر واحدی برسیم.
رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه قصد دارد خارج از مجوز شورای امنیت به سوریه حمله کند و این اقدام نقض قوانین بین‌المللی است گفت وی به اینکه خارج از شورای امنیت عمل نشود، احترام می‌گذارد.
اوباما افزود: «اما در نهایت چیزی که من بیشتر به آن اعتقاد دارم امنیت جهان و امنیت آمریکا است که من مسئول آن هستم.»
اوباما ضمن تکرار ادعاها درباره اینکه ۱۴۴۰ نفر در حمله شیمیایی کشته شده‌اند، گفت: «این چیزی نیست که ما جعل کرده باشیم.»
رئیس جمهور آمریکا گفت با فرماندهان ارتش درباره اقدام نظامی محدود در سوریه مشورت و رایزنی کرده است.
این خبر در بحبوحه لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ای اعلام شده که کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا در هفته‌های گذشته با طرح ادعاهایی درباره حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی سوریه علیه دولت آن کشور به راه انداخته‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها