امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43993
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۰
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی «فرانس انفو» که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در مصاحبه‌ای با شبکه رادیویی «فرانس انفو» که امروز جمعه انجام گرفت با اشاره به گفت:

مشروح این مصاحبه از نظر خوانندگان می‌گذرد.

فرانس انفو: آقای سفیر از اینکه دعوت فرانس انفو را پذیرفتید، تشکر می‌کنم. الان بحث سوریه طبیعتاً در صدر اخبار است و ایران و سوریه هم متحدان تاریخی می‌باشند. آیا ایران هنوز حامی بشار اسد است؟

آهنی: ما همواره از ملت سوریه و دولت قانونی آن که از کشور خود دفاع می‌کند، حمایت می‌کنیم. ما همیشه با سوریه و ملت سوریه رابطه تنگاتنگی داشته‌ایم. سوریه یکی از معدود کشورهای عرب بود که به هنگام 8 سال جنگ تحمیلی توسط رژیم صدام حسین از ما حمایت کرد و ما یک همکاری و رابطه بسیار نزدیکی با دولت سوریه داریم و طبیعتاً این رابطه را با سوریه ادامه می‌دهیم.

فرانس انفو: آیا معنای حرف شما، این است که شما رفتار قدرت حاکم در سوریه را در مقابل شورشیان و در نتیجه سرکوب آنها از 2 سال قبل تا کنون را تایید می‌کنید؟

آهنی: باید اپوزیسیون سوریه را که ما با اکثر آنها رابطه داریم، از گروه‌های تروریستی که دست به هر عملی می‌زنند و جنایات زیادی می‌کنند، مرتکب شده‌اند و با برخی سرویس‌های خارجی یا کشورهای دیگر همکاری می‌کنند، تفکیک کرد. آنها با گروه‌های اپوزیسیون متفاوت می‌باشند. ما همیشه از یک راه حل سیاسی که تمام گروه‌های اپوزیسیون و نمایندگان دولت سوریه را شامل شود برای نیل به یک راه حل سیاسی حمایت کرده‌ایم.

فرانس انفو: ما در مورد راه حل سیاسی صحبت خواهیم کرد، اما بار دیگر در مورد طرز اقدام دولت سوریه و یا روش‌هایی که به دولت سوریه نسبت داده می‌شود و خصوصاً حمله شیمیایی معروف 21 اوت در حومه دمشق که 1400 کشته، تعداد بیشماری از کشورها اطمینان دارند که دولت سوریه این جنایت را مرتکب شده است و فرانسه هم جزء این کشورها می‌باشد، نظر شما چیست؟

آهنی: باید دو نکته را تفکیک کرد. اولاً موضع ما در قبال استفاده از سلاح‌های شیمیایی کاملاً روشن است. ما استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط هر کسی را محکوم می‌کنیم.

فرانس انفو: ایران خودش به هنگام جنگ ایران و عراق قربانی سلاح شیمیایی بود.

آهنی: بله دقیقاً اما به هنگام جنگ صدام علیه ایران، قربانی شدیم و خاطره بسیار تلخی از کاربرد سلاح‌های شیمیایی داریم و قربانیان بسیار دادیم که هنوز نیز ادامه دارد. در آن زمان ملت عراق و اکراد عراق نیز قربانی شدند و در عین حال، دولت آمریکا به راحتی چشم‌های خود را بر این موضوع بست، در حالی که الان می‌خواهد از بشریت و شهروندان سوریه‌ای دفاع کند! استفاده از سلاح‌های شیمیایی که ما کاملاً مخالف آن می‌باشیم، متفاوت از بررسی این است که چه کسی در کاربرد آن دخیل بوده است. مدارک و شواهد عرضه شده از سوی غرب در مورد کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه به گفته کارشناسان ساختگی است.

فرانس انفو: به گفته چه کارشناسانی؟ جناب آقای سفیر. بسیاری از کارشناسان و افرادی که به عنوان کارشناس تعیین کرده‌اند، تاکید دارند که این شواهد قابل اعتماد است و از کشورهای متعدد هستند.

آهنی: وجود قربانیان روشن است. اما واقعاً از چه ماده‌ای استفاده شده است. این سوالی است که برای پاسخ آن منتظر گزارش هیئت سازمان ملل و اعلام آنها هستیم، اما اینکه چه کسی آن را استفاده کرده است، مبحثی است که اصلاً روشن نیست. ما اطلاعاتی را دریافت کرده‌ایم و به ما و به روسیه اطمینان داده شده که دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوری مداخله‌ای نداشته است. این نکته مهمی است.

فرانس انفو: اعتقاد راسخ شما امروز این است که دولت سوریه بیگناه است در این جنایت؟

آهنی: بله کاملاً. بر طبق شواهد و داده‌های که تا کنون داریم.

فرانس انفو: در ایران نیز این بحث وجود دارد و قطعاً شما دقیق‌تر از ما آن را دنبال کرده‌اید. خصوصاً آنچه در خصوص رئیس جمهور اسبق، آقای رفسنجانی گفته شده طبق خبر یک آژانس خبری ایرانی که ایشان گفته دولت سوریه مسئول این حمله شیمیایی است. این سخنان اول انعکاس داده شد و سپس توسط این آژانس خبری حذف شد. چه اتفاقی افتاده است؟

آهنی: شما آقای رفسنجانی را که یک شخصیت سیاسی است، خوب می‌شناسید. وی دیدگاه‌های خود را دارد اما این اطلاعات و ویدئوی ساختگی را نیز تکذیب کرده است. در جهان فعلی، آسان می‌شود اینگونه ویدئوها را آماده کرد و ساخت ولی قطعی است که این مطلب از سوی وی گفته نشده، زیرا ایشان همیشه در این خصوص موضع روشنی داشته است.

فرانس انفو: با این حال تکذیبیه روشن حداقل به ما در فرانسه نرسیده است. اگر توسط سازمان ملل اثبات شود که دولت سوریه سلاح شیمیایی علیه ملت خود استفاده کرده است، چه خواهید کرد؟

آهنی: من به شما گفتم موضع ما کاملاً روشن است. ما همیشه استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرده‌ایم. از طرف هر کسی که باشد ولی باید صبر کرد زیرا تا کنون حتی هیئت بازرسی که در سوریه بوده، دستور العملی برای بررسی اینکه چه کسی مسئول بوده دریافت نکرده است و این امر باعث تاسف است.

فرانس انفو: نشست جی 20 ادامه دارد و در اخبار ساعت 8 به آن اشاره کردیم. قدرت‌های بزرگ موضع واحد ندارند، اگر فرانسه و ایالات متحده به سوریه حمله کنند آیا ایران عکس العمل نشان می‌دهد؟ آیا ایران وارد جنگ می‌شود؟ سوال من ساده است و یک پاسخ روشن را می‌طلبد جناب سفیر.

آهنی: اول باید دانست که هدف از این حمله نظامی که افکار عمومی فرانسه و جهان با آن مخالف هستند، چیست. گفته شده که باید افرادی را که پشت استفاده از سلاح شیمیایی بوده‌اند، تنبیه کرد. آیا واقعاً با یک حمله نظامی می‌توان افراد را تنبیه کرد. این اصلاً اطمینان بخش نمی‌باشد. آنچه مهم است مقاصد است و به نظر می‌رسد یک حمله احتمالی امور را پیچیده‌تر می‌کند و دسترسی به راه حل سیاسی را به تعویق می‌اندازد. در حالیکه همه حتی فرانسه و آمریکا تاکید بر آن دارند و می‌گویند باید به سوی یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک رفت، ولی ما مطمئن هستیم که در یک حمله نظامی، راه حل سیاسی را که ما از نخست طرفدار آن بوده‌ایم، و همچنین ابتکارات دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه، آقای اخضر ابراهیمی که ما همیشه با وی در تماس هستیم، به عقب می‌اندازد.

فرانس انفو: آیا این راه حل سیاسی که شما می‌گویید ایران می‌خواهد در آن نقش داشته باشد، هنوز ممکن است؟

آهنی: بله کاملاً برای اینکه تنها راه می‌باشد. بحران سوریه راه حل نظامی ندارد. باید در این مسیر رفت و باید همه گروه‌های اپوزیسیون و دولت را تشویق کرد که پشت میز مذاکره بیایند.

فرانس انفو: ولی سوال خودم را تکرار می‌کنم. اگر حملات انجام بشود آیا عکس العمل و خصوصاً یک عکس العمل نظامی از سوی ایران وجود خواهد بود؟

آهنی: هنوز که به آنجا نرسیده‌ایم. باید دید ابعاد این تصمیم که هنوز روشن نمی‌باشد با توجه به مخالفت افکار عمومی در اروپا و آمریکا با حمله، چه خواهد بود؟ هنوز به آنجا نرسیده‌ایم که تا بخواهیم موضع خود را اعلام کنیم.

فرانس انفو: شما مثل ما مصاحبه رئیس جمهور سوریه، بشار اسد را در این هفته با لوفیگارو خوانده‌اید. طبق نظر نامبرده، ایران و حزب الله و سوریه منافع یکسانی دارند. این اصطلاح دقیق اوست. آیا موافق می‌باشید؟

آهنی: طبیعتاً نقاط مشترک و منافع مشترک وجود دارد.

فرانس انفو: نفع مشترک سوریه، ایران و حزب الله چیست؟

آهنی: دفاع از حقوق مشروع ملت سوریه. این هدف ما می‌باشد. حاکمیت آنها، اتحاد آنها، تمامیت ارضی، استقلال آنها برای ما نکات مهمی می‌باشند و ما بر این نکات تکیه داریم.

فرانس انفو: چند روز دیگر، مذاکرات در خصوص موضوع مهمی برای ایران یعنی پرونده هسته‌ای  آغاز می‌شود. آغاز مجدد مذاکرات در 27 سپتامبر است. آیا ایران با پیشنهاد جدیدی می‌آید؟

آهنی: 2 روند مذاکره وجود دارد. یک روند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در تاریخ 27 سپتامبر انجام می‌شود و مربوط به همکاری‌های فنی بین ایران و آژانس است و روند دیگر با 5+1 است که دو طرف در حال بررسی هستند و تاریخ آن بعد از ملاقات آقای ظریف و خانم اشتون در سازمان ملل خواهد بود که طی آن در مورد چارچوب مذاکرات و تاریخ آن تصمیم می‌گیرند.

فرانس انفو: آیا امید پیشرفت دارید؟

آهنی: بله کاملاً. البته بستگی به رویکرد و طرز عمل 5+1دارد. اگر واقع بین باشند می‌توان به راه حلی عادلانه و منصفانه رسید که هم نگرانی‌های احتمالی رفع شود و هم حقوق مشروع ما به رسمیت شناخته شود. 
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها