امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44000
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۰۲
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاخ سفید امروز، جمعه بیانیه مشترکی درباره اوضاع سوریه منتشر کرد که ۱۰ کشور متحد و هم‌پیمان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاخ سفید امروز، جمعه بیانیه مشترکی درباره اوضاع سوریه منتشر کرد که ۱۰ کشور متحد و هم‌پیمان این کشور آن را امضا کرده‌اند.

استرالیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، عربستان سعودی، اسپانیا، ترکیه و انگلیس کشورهایی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

کشورهای امضاکننده بیانیه مذکور، ضمن تکرار ادعاها درباره اینکه دولت سوریه مسئول انجام حملات شیمیایی در منطقه غوطه شرطی در حومه شهر دمشق در روز ۲۱ آگوست بوده خواستار «پاسخ قدرتمند بین‌المللی» به این حادثه شده‌اند.

در این بیانیه با توجه به اینکه اقدام نظامی بدون مجوز شورای امنیت، تنها به قصد دفاع از خود مجاز است آمده است: «امضاکنندگان این بیانیه همواره از قطعنامه قدرتمند شورای امنیت حمایت کرده‌اند اما می‌دانند که این شورا اکنون فلج شده است، همان طور که برای دو سال و نیم چنین بوده است.»

در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شده: «ما با علم به اینکه درگیری‌های سوریه راه حل نظامی ندارد، بر تعهدمان برای جستجوی راه حلی سیاسی از طریق اجرای کامل مفاد بیانیه ۲۰۱۲ کنفرانس ژنو تأکید می‌کنیم.»
 
این خبر در بحبوحه لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ای اعلام شده که کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا در هفته‌های گذشته با طرح ادعاهایی درباره حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی سوریه علیه دولت آن کشور به راه انداخته‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها