امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44005
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۲
تعداد بازدید: 171
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس گفته است تصمیم‌گیری درباره سوریه را نمی‌توان به سازمان ملل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس گفته است تصمیم‌گیری درباره سوریه را نمی‌توان به سازمان ملل واگذار کرد.

به گزارش رسانه دولتی بی‌بی‌سی، نخست وزیر انگلیس که در اجلاس سران کشورهای گروه 20 صحبت می کرد گفت اتکا به سازمان ملل برای اقدام در خصوص سوریه برابر این است که ما سیاست خارجی و اخلاقمان را به وتوی روسیه واگذار کنیم.

نخست وزیر انگلیس با اشاره به اختلافات کشورهای گروه 20 درباره توسل به اقدام نظامی در سوریه گفت: کشورهایی که موافق حمله نظامی بودند بحث‌‌های بهتری را مطرح می‌کردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنانی که پیش از کامرون ایراد کرد تأکید کرد که بیشتر کشورهای این نشست با حمله نظامی مخالف بودند.

نخست وزیر انگلیس گفت او همچنان تأکید دارد که باید به تابوی استفاده از سلاح‌های شیمیایی پاسخ قاطعانه داد.

وی اضافه کرد که او مانند باراک اوباما اعتقاد دارد که استفاده از سلاح‌های شیمیایی خط قرمز است. به گفته کامرون، با اینکه انگلیس آمریکا را در اقدام نظامی حمایت نخواهد کرد او مطمئن است که آمریکا قادر خواهد بود برای اقدام نظامی در سوریه ائتلاف بین‌المللی تشکیل دهد.

وی به خبرنگاران گفت: «این نشست هرگز به توافق درباره اینکه چه اقدامی در سوریه ضروری است، نمی‌رسید.»

اما افزود: «اما به اعتقاد من دلایل ارائه شده از سوی کشورهای طرفدار واکنش به استفاده از سلاح‌های شیمیایی بسیار قدرتمند بود.»

در قوانین بین‌المللی تصریح شده است که اقدام نظامی علیه یک کشور تنها در صورتی مجاز است که به قصد دفاع از خود و یا با مجوز شورای امنیت سازمان ملل باشد.

با این حال، آقای کامرون گفته است که او با پوتین مخالف است که مداخله نظامی تنها برای دفاع از خود یا تحت مجوز شورای امنیت مجاز است.

این خبر در بحبوحه لفاظی‌های جنگ‌طلبانه‌ای اعلام شده که کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا در هفته‌های گذشته با طرح ادعاهایی درباره حمله شیمیایی در منطقه غوطه شرقی سوریه علیه دولت آن کشور به راه انداخته‌اند.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 21 آگوست، در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها