امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44041
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۰
تعداد بازدید: 172
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خوزستان، «پشت ابرهای خاکستری»، عنوان نخستین یادنامه سردار شهید علی هاشمی است که به همت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از خوزستان، «پشت ابرهای خاکستری»، عنوان نخستین یادنامه سردار شهید علی هاشمی است که به همت غلامرضا فروغی‌نیا از همرزمان شهید به زیر چاپ رفت.

این کتاب که شامل تصاویر و خاطرات سردار از سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی تا روزهای پایانی دفاع مقدس است، زندگی فرماندهی را به تصویر می‌کشد که در عین سادگی و دست یافتنی بودنش، روح بزرگ و استواری دارد که مانند شمعی در میان جمع زیادی از رزمندگان اسلام در جبهه‌های نبرد بوده است.

«پشت ابرهای خاکستری» با نگاهی تازه به روایت زندگی سردار، دریچه جدیدی بر روزها و شب‌هایی است که در گذر سال‌ها به فراموشی سپرده شده‌اند.

در این یادنامه، تصاویر منتشر نشده و تازه‌ای از سردار به همراه یاران خود دیده می‌شود که با توضیحات مولف، ابعاد مختلف شخصیت شهید و سایر رزمندگان را در معرض نگاه ما قرار می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد این یادنامه، تکیه بر تصاویر گویایی است که مستندتر از هر سخن و توضیحی، یادآور سال‌هایی‌ است که صفا و صمیمیت، شجاعت و از خود گذشتگی شاخص آدم‌های آن بوده است.

این یادنامه که با سخنانی از محسن رضایی آغاز می‌شود، شهید علی هاشمی را نمادی از وحدت ملی ایران معرفی می‌کند که در دوره‌ای توانست همه رزمندگان تحت فرماندهی‌اش را فارغ از هر قوم و زبانی، در دفاع از مرزهای ایران متحد و سازماندهی کند.

همچنین یادداشت‌هایی از علی شمخانی و احمد غلامپور از جمله فرماندهان ارشد جنگ و همرزمان نزدیک سردار  در این یادنامه منتشر شده است.

غلامرضا فروغی‌نیا، مولف این یادنامه در مقدمه خود بر کتاب آورده است: این یادنامه با دردمندی و صرفا برای ثبت واقع بینانه شخصیت سردار علی هاشمی به منصه ظهور درآمده است که می‌توان آن را ادای دین به این فرمانده و خاطراتش فرض کرد.

مولف که خود از دوستان و همرزمان نزدیک سردار بوده این امکان را یافته است تا با جمع آوری عکس‌ها و خاطراتی که در پس زمینه هر عکسی وجود دارد، از کمک مجموعه رزمندگان نزدیک به سردار بهره گرفته و از این جهت، روایت مستندی را از سال‌های اول جنگ و شکل گیری شخصیت علی هاشمی به دست دهد.

این یادنامه که با همراهی و همدلی جمع زیادی از رزمندگان در سپاه حمیدیه، سوسنگرد و قرارگاه نصرت آماده شده، در 140 صفحه در قطع خشتی و با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری اهواز به زیر چاپ رفته است.

سردار علی هاشمی در چهارم تیرماه 1367 در تهاجم نیروهای بعثی به جزیره مجنون  در محاصره دشمن افتاد و در حالی که تا آخرین لحظه مقاومت می‌کرد، به شهادت رسید.

پیکر پاک این شهید بزرگوار پس از 22 سال به آغوش وطن بازگشت و در جوار سایر شهدای جنگ آرام گرفت.

سردار سرلشکرشهید علی هاشمی، فرمانده قرارگاه اطلاعاتی و به کلی سری نصرت بود که نقش تعیین کننده‌ای در عملیات خیبر داشت.

وی به دلیل رشادت و فهم بالای نظامی در سال 1365 به فرماندهی سپاه ششم امام صادق رسید که مسئولیت مهمترین خطوط نبرد، یعنی منطقه میانی جبهه جنوب از کوشک تا چذابه را به عهده داشت و در همین مسئولیت بود تا به لقای حق رسید.  

انتهای پیام/ 72001/ت40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها