امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44050
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 65
علی سیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: در پی تصویب قانون جدید راهنمایی و رانندگی یک مرجع رسیدگی جدید، همان وظیفه‌ای که ...

علی سیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: در پی تصویب قانون جدید راهنمایی و رانندگی یک مرجع رسیدگی جدید، همان وظیفه‌ای که سال‌ها‌ شورای حل اختلاف بر عهده داشت را انجام می‌دهد.

وی افزود : اشخاصی که به عنوان متخلف از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شوند، اکنون باید به جای مراجعه به هیئت حل اختلاف به مرجع پیش‌بینی شده در قانون راهنمایی و رانندگی اخیرالتصویب مراجعه کنند.

سیدی تصریح کرد:‌ این مرجع، واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی نام دارد که متشکل از یک قاضی با ابلاغ رئیس قوه قضائیه و یک کارشناس راهنمایی و رانندگی با معرفی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مربوط است و ریاست آن واحد با قاضی است که پس از اخذ نظر مشورتی عضو دیگر مبادرت به صدور رای می‌کند و رای صادره نیز قطعی است.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: رسیدگی در این مرجع به این ترتیب است که متخلف 60 روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه‌ای که به اطلاع او می‌رسد یا باید جریمه را بپردازد یا اعتراض خود را با ذکر دلایل به اداره اجرائیات راهنمایی و رانندگی تسلیم کند که اکنون شهروندان بدین منظور می‌توانند به دفتر پلیس ‌10+ مراجعه کنند.

وی ابراز داشت: این اداره، طی 24 ساعت موضوع را بررسی و در صورت غیرموجه بودن اعتراض، آن را رد و موضوع را به معترض ابلاغ می‌کند که اگر باز هم معترض بر اعتراض خود اصرار کند، اداره اجرائیات، موضوع را برای رسیدگی به واحد رسیدگی به اعتراضات ناشی از تخلفات رانندگی ارسال می‌کند.

سیدی تصریح کرد‌: واحد رسیدگی به اعتراضات به موضوع رسیدگی و رای صادر می‌کند و با صدور رأی طبق ضوابط  به نفع معترض یا به ضرر معترض به اعتراض پایان می‌دهد.

معاون ارجاع دادسرای کرمان با یادآوری تشکیل مرجع رسیدگی در خارج از چارچوب قوه قضائیه در این سازوکار گفت‌: با تصویب قانون جدید راهنمایی و رانندگی مقرر شد که این مرجع جدید، جای شورای حل اختلاف را در رسیدگی به اعتراض به جریمه‌های راهنمایی و رانندگی بگیرد، اما اجرای این قانون با یکسری حواشی همراه شده است.

وی بیان داشت: رانندگی بدون گواهینامه و تخلفات راهنمایی و رانندگی در بخش کیفری، بیشترین حجم پرونده ورودی به شعبه‌های شورای حل اختلاف را تشکیل می‌دادند و سال‌هاست که این شورا به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کرد.

به گزارش فارس در شهر کرمان علی سیدی و کرامت قلندری به عنوان قضات این کمسیون انتخاب شده و در سایر شهرستان‌ها نیز این کمیسیون تشکیل و انجام وظیفه می‌کند.
انتهای پیام/2446/س40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها