امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44092
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 150
هاشم داداش‌پور قائم مقام شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ...

هاشم داداش‌پور قائم مقام شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرامون حمله احتمالی آمریکا به سوریه گفت: ما در یک دوران گذار قرار داریم که با از بین رفتن دوقطبی دهه 90 میلادی هنوز نظم جدیدی در جهان برقرار نشده است. در این شرایط هر کشوری می‌خواهد جایگاه خود را در جهان ارتقاء دهد.

مدیرمسئول هفته‌نامه تراز در ادامه خاطرنشان کرد:‌ بر همین اساس آمریکا به دنبال هژمونی و سیطره کامل بر دنیاست که در دهه 90 میلادی وعده آن را با عنوان نظم نوین جهانی داده بود. اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که ما شاهد شکل‌گیری نظام چند قطبی در جهان هستیم که در این نظام آمریکا به سمت تزلزل در موقعیت گذشته خود پیش می‌رود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به شکل‌گیری بلوک‌های جدید قدرت خاطرنشان کرد: در این شرایط برخی کشورها از آمریکا دنباله‌روی می‌کنند و برخی کشورهای دیگر نیز از جمله ایران به دنبال ایجاد قدرت جدید و تشکیل و احیای تمدن اسلامی هستند. 

هاشم داداش‌پور با اشاره به مطرح شدن ایران به عنوان یک قدرت جهانی، تصریح کرد: در این میان جمهوری اسلامی در حال مطرح شدن به عنوان یک بلوک قدرت است تا به احیای اسلام سیاسی و تمدن نوین اسلامی بپردازد و محور حرکت در این مسیر شود. حال کشورهای دیگری حول محور جمهوری اسلامی که محور حرکت به سمت اسلام سیاسی است جمع می‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی تشکل‌های دانشجویی در ادامه خاطرنشان کرد: عمده کشورهای حول محور جمهوری اسلامی ایران، کشورهایی هستند که می‌خواهند خارج از حیطه قدرت هژمونی جهان که آمریکا باشد، حرکت کنند. در این شرایط سوریه به عنوان یکی از اجزا و عناصر محور بیان شده قرار می‌گیرد که تحت عنوان «محور مقاومت» قلمداد می‌شود.

قائم‌مقام شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در همین رابطه افزود: سوریه به عنوان یکی از اجزای محور مقاومت نیازمند آن است که تقویت شود تا در مقابل محور دیگر که به دنبال سیطره آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند ایستادگی و مقاومت کند.

داداش‌پور پیرامون تاثیر بیداری اسلامی در اقدامات آمریکا در خاورمیانه نیز گفت: صحبت از بیداری اسلامی در حقیقت تقویت محور مقاومت است. هر چقدر جغرافیای بیداری اسلامی گسترده‌تر شود به همان نسبت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی خواهد بود. بر همین اساس آمریکا به دنبال یارگیری منطقه‌ای است و در صدد است تا سوریه را از محور مقاومت خارج کند.

مدیرمسئول هفته‌نامه تراز با تاکید بر این موضوع که بخشی از اتفاقاتی که در سوریه می‌افتد سرپوشی بر اتفاقاتی است که در مصر رقم می‌خورد، گفت: برای مثال شعارهای جنبش‌هایی که همزمان با بیداری اسلامی در مصر تشکیل شد، مقابله با اسرائیل و از بین بردن قرارداد کمپ دیوید بود. این حوادث نشان می‌دهد که نگاه مردم منطقه به اسلام است و بیداری اسلامی نیز بر همین اساس باعث تقویت محور مقاومت خواهد شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان این موضوع که شرایط جهانی مانند 10 و 20 سال گذشته نیست، گفت: شرایط جهان مانند 20 سال گذشته نیست که آمریکا بتواند به راحتی به عراق و افغانستان حمله کند. در آن زمان آمریکا توانست کشورهای زیادی را برای حمله به عراق با خود همراه کند در حالی که در قضیه سوریه جز کشور فرانسه کشورهای اروپایی دیگری آمریکا را همراهی نمی‌کنند.

داداش‌پور ادامه داد:‌برای مثال اکثر کشورهای گروه «G20» مخالفت خود را با حمله نظامی آمریکا به سوریه اعلام کردند. پس آمریکا در شرایط کنونی تنهاست و کشورهای معدودی با وی همکاری می‌کنند.

وی تاکید کرد: بر همین اساس آمریکا با حمله به سوریه هژمونی و هیمنه پوشالی خود را نابود شده خواهد دید.

قائم‌مقام شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: یک توصیه اخلاقی و راهبردی ما به آمریکا این است که در قضیه سوریه کنار بکشد چراکه نمی‌تواند قدرت هژمونی خود را در خاورمیانه پیاده کند و آن هم به خاطر وجود محور مقاومت در منطقه خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها