امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44108
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه تغییر در بدنه وزارت جهاد کشاورزی، اسمعیل اسفندیاری پور از سوی محمود ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه تغییر در بدنه وزارت جهاد کشاورزی، اسمعیل اسفندیاری پور از سوی محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به عنوان مشاور وزیر و مجری طرح گندم منصوب شد.

این پنجمین تغییر نیروی انسانی بدنه وزارت جهاد کشاورزی بعد از آغاز دولت یازدهم است.

طرح گندم که در دوره اصلاحات شکل گرفت،محمدرضا اسکندری مجری وقت طرح گندم بعدا در دولت نهم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی منصوب شد.

طرح خودکفایی گندم در دولت‌های نهم و دهم مجری نداشت، اما با آمدن حجتی در دولت یازدهم، این طرح دوباره احیا شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مجری طرح گندم تنها برای همکاری با معاونت تولیدات گیاهی برای پیشبرد مناسب تولید گندم منصوب شده است.

کشت گندم در ایران سابقه ۷۰۰۰ ساله دارد که به عنوان خوراک اصلی مردم و نماد برکت خدا شناخته شده است.

سطح زیر کشت گندم در ایران حدود ۶.۵ میلیون هکتار است که ۲.۵میلون هکتار آبی و بقیه دیم کشت می‌شود، میانگین تولید گندم در هکتار آبی ۵تن و کشاورز نمونه تا ۱۳تن  و میانگین تولید گندم دیم ۱.۵تن در هکتار و کشاورز نمونه تا ۸ تن ثبت شده است.

قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری هر کیلوگرم اول ۷۲۰ تومان بود که بعدا ۸۰۰ تومان شد و قرار است برای سال آینده ۱۱۱۰تومان در هر کیلوگرم گندم شود.

بیشترین تولید گندم در ایران به ۱۴.۵میلیون تن و بیشترین واردات به ۷ میلون تن رسیده است، امید است با اجرای طرح خودکفایی گندم، تولید ایران به ۱۵میلیون تن در سال و خودکفایی کامل و پایدار برسد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها