امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4411
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۹
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی kanalD ترکیه، مراسم روز جهانی کارگر در شهر استانبول، همچون سالیان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی kanalD ترکیه، مراسم روز جهانی کارگر در شهر استانبول، همچون سالیان گذشته، به درگیری گسترده بین پلیس و سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و فعالان سیاسی چپ منتهی شد.

به گزارش کردپرس، از سه روز پیش سران اتحادیه‌های کارگری ترکیه در دیدار با «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه از وی درخواست کردند که اجازه دهد مراسم روز کارگر بنا به سنت دهه‌های اخیر در میدان تقسیم برگزار شود اما اردوغان قاطعانه اعلام کرد که پروژه عمرانی زیرگذرها و توسعه میدان تقسیم بهترین فرصت را در اختیار خرابکاران قرار می دهد و در صورتی که در این میدان ناآرامی روی دهد احتمال کشته شدن صدها نفر در پرتگاه های دارای عمق 50 متری این میدان وجود دارد.

از صبح دیروز استاندار و رئیس پلیس استانبول در یکی از هتل‌های مشرف به میدان تقسیم، یک طبقه کامل را تخلیه کرده و آن را به مرکز بحران اختصاص دادند و با اعزام نیروهای تقویتی پلیس ضدشورش از ده استان ترکیه به استانبول، 22 هزار نفر از این نیروها به منظور جلوگیری از ورود سیل جمعیت به مناطق منتهی به میدان تقسیم وارد عمل شدند و درگیری بین آنها و تظاهرات‌کنندگان به زخمی شدن 22 پلیس، صدها شهروند و بازداشت بیش از 75 نفر منجر شد. تدابیر امنیتی پلیس، حمل و نقل شهری و دریایی را غیرممکن نموده و زندگی در این شهر 14 میلیون نفری فلج شد.

پلیس در برخورد با تظاهرات‌کنندگان با استفاده از گاز فلفل، ماشین‌های ویژه پرتاب آب با فشار قوی و باتوم، در اوج خشونت به مردم حمله ور شد و این رویدادهای استانبول، بازتاب گسترده ای در همه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. حزب جمهوری خلق به عنوان بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه و دارای گرایش چپ از تظاهرات حمایت کرد و در این میان چندین تن از نمایندگان کُرد وابسته به حزب صلح و دموکراسی نیز در میادین حضور یافته و از دولت انتقاد کردند.

«معمر گولَر» وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که نیروهای توطئه گر و احزاب چپگرای تندرو برای ضربه زدن به دولت اردوغان و امنیت ترکیه، از این مراسم سوءاستفاده کرده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار