امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44126
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، این روزها که محیط زیست جولانگاه گزینه‌های متعدد برای ریاست است، اما هنوز بلاتکلیفی در آن موج می‌زند؛ اکنون که حدود یک ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، این روزها که محیط زیست جولانگاه گزینه‌های متعدد برای ریاست است، اما هنوز بلاتکلیفی در آن موج می‌زند؛ اکنون که حدود یک ماه از مراسم تحلیف ریاست جمهوری می‌گذرد و تکلیف بسیاری از وزارتخانه‌‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف مشخص شده است، سازمان محیط زیست کماکان بدون سکان‌دار مانده است به‌طوری‌که تصمیم‌گیری درهیئت وزیران بدون حضور مسئولان محیط زیست کشور، اتخاذ می‌شود.

اکنون سایت‌ها و پایگاه‌های خبری هر روز افرادی را به عنوان گزینه‌ محیط زیست عنوان می‌کنند که هیچ ربطی به محیط زیست ندارند؛ باید توجه کنیم که تأمل رئیس جمهور برای تعیین یکی از معاونان خود، کار را به اینجا کشانده است.

از همه اینها که بگذریم، پرداختن بر مباحث زیست محیطی نیز مدتی است با غفلت روبرو شده است.

در اینجا فقط به یکی از مواردی که باید اتفاق می‌افتاد اما نیفتاد و به نوعی مسکوت ماند اشاره می‌کنیم.

اینکه باید از گونه‌‌های نادر جانوری حفاظت و صیانت ویژه‌ای صورت گیرد امری بدیهی است، اما اینکه کشور ما در این راستا چه میزان توانسته موفق باشد جای تأمل دارد.

در دولت دهم مقرر شده بود که ببر مازندارن احیا شود و به منظور تحقق آن، برنامه‌های تدوین شد اما این برنامه‌ها موفقیت آمیز نبود و تا مراحلی پیش رفت و در نهایت سکوت در آن حاکم‌فرما شد.

ورود دو ببر نر و ماده سیبری در سال 89 به کشور و سرنوشت نامعلوم آنها بخشی از پروژه احیای ببرهای مازندارن بود که به دلیل مبتلا شدن دو ببر وارداتی به بیماری مشمشه، این پروژه مسکوت ماند و به تعبیری متوقف شد؛ اما پس از این ماجرا محیط زیست کشورمان عزم خود را جزم کرد تا دراین باره پروژه‌ای جدید را آغاز کند.

بر همین اساس، رئیس  سازمان محیط زیست بر احیای نسل منقرض شده ببر مازندران به واسطه از سر گرفتن واردات ببرهای سیبری به کشور در کنار مخالفت شدید برخی صاحبنظران با تبادل دوباره گونه‌های نادر جانوری، تأکید کرد اما شرایط موجود؛ پایان سریال واردات ببرهای سیبری را گنگ و نامعلوم کرده بود.

بر اساس توافقنامه‌ای که اول اسفند سال 88 بین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزیر محیط زیست روسیه امضا شد، مقرر شد در قبال تحویل دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه دو قلاده ببر به کشور ما منتقل شود و در زیستگاه میانکاله مازندران اسکان داده شوند.

مقرر شده بود که ببرهای سیبری با هدف احیای ببر مازندارن وارد ایران شوند وکشور روسیه نیز در سال آینده میلای (2014) میزبان «المپیک زمستانی سوچی» است  که نماد این رقابت‌ها «پلنگ» مشخص شده است و انتخاب نماد برای رقابت‌های المپیک، بهانه اصلی آغاز پروژۀ احیای پلنگ در قفقاز  شد.

پیش از این در اردیبهشت ماه سال 89،  دو قلاده ببر سیبری با دو قلاده پلنگ ایرانی معاوضه شدند تا با کمک گرفتن از این دو ببر که از نظر ژنتیکی شباهت قابل ملاحظه‌ای را با ببر مازندران داشتن  نسل این ببر در کشور احیا شود.

ورود این دو قلاده ببر، به کشور با جنجال زیادی همراه بود به طوریکه ببرهای سیبریایی مبتلا به بیماری مشمشه شدند. ببر نر که جوانتر بود، پس از ابتلا به این بیماری از بین رفت. ببر ماده اما همچنان داروهای تجویزی از سوی دامپزشکان سازمان محیط زیست را دریافت می‌کند. بر اساس پروتکل‌های دامپزشکی برای جلوگیری از انتشار بیماری مشمشه در بین جمعیت حیوانات و حتی انسان‌ها، هر حیوان مبتلا به مشمشه باید معدوم شود اما هنوز معدوم سازی این حیوان انجام نشده است.

ببرهایی که قرار بود پس از یک ماه اقامت در باغ وحش تهران به میانکاله منتقل شوند تا نسل منقرض شده ببر مازندران را احیا کنند،  کمتر کسی است که از سرنوشت ببر‌های سیبری این پروژه بی‌اطلاع باشد.ببر نر تلف شد و ببر ماده نیز که ابتلا به مشمشه و لزوم معدوم سازی آن توسط سازمان دامپزشکی تأیید شده در قرنطینه‌ به سر می‌برد.

شیوع بیماری مشمشه بین دو ببر نر و ماده روسی باعث شد تا بسیاری از صاحب نظران نظر مساعدی را نسبت به تبادل دوباره ببرهای سیبری نداشته باشند. عدم نظر مساعد برخی صاحب نظران در این باره و مخالفت شدید فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز شک و تردید را بر بی نتیجه ماندن واردات ببرهای سیبری دوچندان کرده است.

پس از این ماجرا مقرر شد تا سناریوی واردات ببرهای سیبریایی از سر گرفته شود.

محمد‌جواد محمدی زاده اعلام کرده بود که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ببرهای روسی تا قبل از تابستان سال 92 وارد کشور می‌شوند و طرف روسی هم آمادگی این کار را دارد.

بر همین اساس مقرر شد تا مجدداً دو قلاده ببر در روسیه و دو قلاده پلنگ در ایران برای تبادل بین طرفین آماده شوند.

وی یادآور شده بود که زیستگاه این ببرها در میانکاله کاملاً آماده پذیرش آنهاست و سازمان محیط زیست اصرار دارد این جابه جایی تا قبل از تابستان 92 انجام شود و طرف روسی هم اعلام کرده است حتماٌ تا قبل از تابستان این کار انجام می‌شود.

‌تبادل گونه‌های نادر جانوری بدون مصوبه مجلس و اخذ مجوز آن، غیرقانونی است

در این باره، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با اعلام اینکه تاکنون درخواستی مبنی بر تبادل ببر و پلنگ به مجلس ارائه نشده است، گفت: ‌تبادل گونه‌های نادر جانوری بدون مصوبه مجلس و اخذ مجوز آن، غیرقانونی است.

مؤید حسینی صدر درباره تبادل دو قلاده پلنگ ایرانی با ببرهای سیبری، اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه در تبادل گونه‌های نادر جانوری و واردات ببر سیبری پیش از این تجربه موفقی نداشته‌ایم به طوریکه در نهایت منجر به تلف شدن پلنگ‌های وارداتی شده‌ است، بنابراین احتمال اینکه پروژه جدید نیز بی‌نتیجه باقی بماند، وجود دارد.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس در ادامه افزود: لازم است مسئولان مربوطه پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی در خصوص تبادل گونه‌های نادر جانوری، مطالعات و تحقیقات لازم را انجام دهند.

انتقاد از تبادل پلنگ ایرانی با ببر سیبری/ خروج پلنگ به صلاح کشور نیست

وی با بیان اینکه خروج گونه‌های نادر جانوری از کشور و تبادل آنها، با مغایرت قانونی نیز همراه است، افزود: سازمان محیط زیست باید پیش از هرگونه اقدامی مجوز لازم را دراین باره از مجلس شورای اسلامی اخذ کند این در حالیست که تاکنون درخواستی مبنی بر اخذ مجوز از خانه ملت درباره تبادل پلنگ و ببر ارائه نشده است.

این نماینده منتخب مردم در دور نهم مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:‌ لازم است که سازمان محیط زیست برای تبادل گونه‌های نادر جانوری به عنوان اموال و دارایی‌هایی کشور مجوز لازم را از مجلس شورای اسلامی اخذ کند ضمن آنکه بررسی‌ها و مطالعات لازم را در این باره به خوبی صورت دهد.

حسینی صدر همچنین متذکر شد: ببرهای سیبری دست‌آموز در باغ‌وحش‌های سراسر دنیا وجود دارد و نیازی نیست که در قبال آنها دو گونه‌ با ارزش(پلنگ ایرانی) تبادل شود.

البته نباید منکر این واقعیت شد که ورود ببرهای روسی به کشور در قالب پروژه احیای نسل ببر مازندران علی رغم مخالفت کارشناسان، موجب جلب توجه افکار عمومی به حیات وحش شد و بسیاری از مردم کشور را به این موضوع علاقه‌مند ساخت.

اکنون که در روزهای پایانی تابستان 92 به سر می‌بریم، هنوز خبری از ببرهای سیبری نشده است، این در حالی است که به منظور آماده سازی زیستگاه میانکاله  500میلیون تومان هزینه صرف شده است.

ورود ببرهای سیبری به ایران متوقف شد

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شکست پروژه احیای پلنگ آسیایی در روسیه گفت: پیش بینی می‌کنیم که روس‌ها به دلیل نتیجه بخش نبودن پروژه، ببرهای جدید را به ایران تحویل ندهند.

محمدی افزود: نه پلنگ‌های ایرانی و نه پلنگ‌هایی که از ترکمنستان به طرف روسی داده شده است؛ هیچ کدام موفق به جفتگیری نشده‌اند و روس‌ها تا زمانی که این پروژه به نتیجه نرسد، نیازی به تبادل مجدد ببر با پلنگ ایرانی نمی‌بینند.

وی با بیان اینکه کار بر روی حیات وحش همیشه با آزمون و خطا همراه است، افزود: جفتگیری گربه‌سانان به ویژه پلنگ در اسارت بسیار دشوار است و از آنجا که پلنگ‌های فرستاده شده از طبیعت جدا شده‌ بودند جفتگیری آنها بسیار سخت‌تر خواهد شد.مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه روس‌ها هنوز به تلاش خود برای تکثیر این گونه جانوری ادامه می‌دهند اضافه کرد: نمی‌توان گفت چون یک بار این پروژه شکست خورده در آینده نیز چنین خواهد شد و ممکن است حتی همین پلنگ‌ها نیز روزی جفتگیری کنند.

وی با اشاره به هزینه 500 میلیون تومانی برای آماده‌سازی زیستگاه میانکاله که به عنوان زیستگاه ببر ایرانی در نظر گرفته شده است، افزود: البته این هزینه تنها مربوط به آماده‌سازی سایت ببر ایرانی نبوده و علاوه بر احداث یک ساختمان برای مدیریت منطقه، یک پایگاه حفاظتی نیز احداث شده است.

حال که کمتر از نیمی از آخرین ماه تابستان 92 باقی مانده است، میانکاله در سودای ببرهای سیبری به سر می‌برد.

گزارش: معصومه قلباربند
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها