امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۵:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44169
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 93
الله وردی رجایی سلماسی مؤسس بانک سامان در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی فارس مبنی بر اینکه بهترین راهکار برای ایجاد آرامش در بازار ارز و ممانعت از ...

الله وردی رجایی سلماسی مؤسس بانک سامان در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی فارس مبنی بر اینکه بهترین راهکار برای ایجاد آرامش در بازار ارز و ممانعت از مداخلات غیراقتصادی در این بازار توسط رئیس کل بانک مرکزی چیست، گفت: باید بورس ارز تشکیل شود بطوریکه دارندگان ارز و بانک مرکزی ارزشان را در این بازار عرضه کنند، نرخ توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و بانک مرکزی هم مدیریت بازار مذکور را بر عهده گیرد.

وی افزود: در شرایط فعلی به دلیل عدم وجود بازار متشکل پولی کنترل نرخ ارز مقداری مشکل شده است.

این کارشناس بانکی در خصوص چگونگی وضعیت تعیین نرخ سود بانکی گفت: نرخ سود بانکی وضعیت نامطلوبی دارد، هر بانکی نرخ سود سپرده را خودش تعیین می‌کند بطوریکه این وضعیت و رقابت‌ها به بازار لطمات زیادی وارد می‌کند.

دبیر کل سابق بورس گفت: بهترین راهکار در صورت شرعی بودن برای تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی تنزیل مجدد است.

سلماسی اظهار داشت: نرخ سود را بانک مرکزی تعیین کند و بعد بانک‌های دیگر خودشان را با آن تطبیق دهند در غیر اینصورت باید بازار را آزاد گذاشت و خود بانک‌ها براساس عرضه و تقاضا نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات را تعیین کنند.

مؤسس بانک سامان تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر بازار آزاد شود و تعیین نرخ سود بانکی براساس عرضه و تقاضا شود وضعیت بهتری نسبت به وضعیت موجود خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چگونه نقش شورای پول و اعتبار در بانک مرکزی پررنگ‌تر می‌شود گفت:  این شورا سیاست‌گذار بانک مرکزی است، قانون وظایفش را تعریف کرده و باید مستقل باشد تا تصمیماتش تابع خواسته‌های ارگان‌های دولتی نباشد.

سلماسی گفت: تصمیمات شورای پول و اعتبار باید به نفع ارگان‌های اقتصادی کشور و هماهنگ با سازمان برنامه و بودجه باشد و به طور کلی به نفع اقتصاد کشور باشد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها