امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44204
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «عادل کایوکن‌اف» تحلیلگر قزاق معتقد است که تهاجم اشغالگرانه ایالات متحده آمریکا و کشورهای متحد غربی‌ ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «عادل کایوکن‌اف» تحلیلگر قزاق معتقد است که تهاجم اشغالگرانه ایالات متحده آمریکا و کشورهای متحد غربی‌ آنان ارزش نهادهای بین‌المللی را کاهش می‌دهد.

کارشناس ارشد نهاد تحقیقات بازدهی سرمایه (AIPS) قزاقستان گفت: تشدید بیش از پیش درگیری‌ها در سوریه بدون شک تأثیر غیرمستقیمی بر اوضاع سیاسی جهان خواهد داشت.

این کارشناس برجسته قزاق افزود: تأثیر این حوادث به کشورهای آسیای مرکزی نیز غیر مستقیم بوده و عاملی برای درگیری‌های داخلی خواهد بود.

وی تصریح کرد: در صورت اجرایی شدن این طرح آمریکایی، تهاجم به سوریه در آینده انگیزه‌ای برای کشورهای خارجی برای دخالت در اوضاع داخلی کشورهای این منطقه خواهد شد.

به گفته وی، اگرچه از هرگونه رویداد و پدیده پیچیده، هم تأثیر منفی و هم مثبت را می‌توان انتظار داشت اما تأثیر منفی از تشدید اوضاع در سوریه برای هر یک از کشورهای آسیای مرکزی به طور کل منفی خواهد بود.

این کارشناس قزاقی معتقد است: تهاجم نظامی به سوریه همزمان با اینکه ارزش قوانین بین‌المللی را کاهش می‌دهد، منجر به شتاب بیشتر در مسابقه تسلیحاتی بین کشورهای جهان شده، تمایل بیشتر کشورها برای بدست آوردن سلاح‌های هسته‌ای برای تأمین امنیت را ایجاد می‌کند و همزمان جایگاه بلوک‌های نظامی و سیاسی- نظامی در سیاست جهانی را تقویت خواهد کرد.

این کارشناس تصریح کرد: با این وجود اینکه سوریه از آسیای مرکزی دور است اما تأثیر مخرب از تشدید درگیری‌ها به خصوص پس از اجرایی شدن طرح تهاجم مسلحانه خارجی به خاک این کشور را باید انتظار داشت.

وی تأکید کرد: درحالی که رویدادهای مشابه نظامی در خاورمیانه همانند جنگ در لیبی، مقاومت‌های مسلحانه در مصر و تونس تأثیر ناچیزی بر اوضاع آسیای مرکزی داشت اما با توجه به برخی عوامل از جمله حضور اتباع مزدور در منطقه در رویدادهای سوریه تأثیر پیامدهای تهاجم خارجی به این منطقه بیشتر و چشمگیرتر خواهد کرد.

این کارشناس همچنین معتقد است که پیامد سنگین این حمله به نوبه خود و به طور قابل ملاحظه‌ای در روند درگیری‌ها در خاورمیانه از جمله خشونت بین اسرائیل و فلسطین محسوس خواهد بود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها