امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44261
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سعیده وارسی» مشاور عالی وزارت امور خارجه انگلیس روز گذشته (15 شهریور) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سعیده وارسی» مشاور عالی وزارت امور خارجه انگلیس روز گذشته (15 شهریور) در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان مسائل مربوط به توسعه روابط دوجانبه را بررسی کرد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه انگلیس در پایان دیدار با «امامعلی رحمان» که بخش نهایی برنامه بازدید وی از این کشور بود، نتایج مذاکرات با مقامات تاجیک را مثبت ارزیابی کرد.

وی در نشست با خبرنگاران، مذاکرات با رئیس جمهور تاجیکستان و مقامات دیگر تاجیک را پربار و تحقق توافقات به دست آمده در این زمینه را متقابلا سودمند عنوان کرد.

به گفته وی، در چارچوب این بازدید، همچنین با مقامات دیگر سیاسی و محافل تجاری تاجیک نیز مذاکراتی انجام شد و مسائل مربوط به روابط دوجانبه از جمله موضوع ثبات و امنیت در تاجیکستان، توسعه همکاری‌های تجاری بین انگلیس و تاجیکستان و زمینه‌های کمک به توسعه پایدار اقتصادی این کشور مورد تبادل‌نظر قرار گرفت.

این مقام ارشد انگلیس تصریح کرد که ضمن مذاکرات با هر یک از مقامات سیاسی تاجیک، توجه خود را بر روی مسائلی مانند آزادی بیان، حاکمیت قانون و مسائل کلی حقوق بشر متمرکز داشته‌ است.

به گفته وی، ضمن دیدار با مقامات تاجیک علاقه و آمادگی انگلیس در حمایت بلندمدت در زمینه همکاری با افغانستان پس از خروج نیروهای ائتلاف در سال 2014 و تحقق برنامه‌های واقعی در مورد نحوه انجام طرح‌های مشترک، از جمله راه‌اندازی آموزش گسترده افسران ارتش افغانستان با استفاده از شرایط موجود در مؤسسات آموزش نظامی تاجیکستان، اعلام شد

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهور تاجیکستان نیز در پایان گفت‌وگوی رحمان با این مقام انگلیسی ضمن انتشار بیانیه‌ای، مسائل مربوط به همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجارتی و فرهنگی را محور این مذاکرات عنوان کرد.

بنابر این بیانیه، طرفین برای گسترش روابط دوجانبه تحکیم زمینه حقوقی و قانونی مناسبات از جمله امضای لایحه‌های ارائه‌شده از سوی نهادهای دولتی در مورد همکاری اقتصادی، علمی، فنی، تشویق و حمایت متقابل سرمایه‌گذاری، توافق‌نامه امتناع از اخذ عوارض مضاعف، همچنین سند همکاری برای آغاز پرواز هواپیماها بین لندن و «دوشنبه» را مهم دانستند.

به گفته این منبع، رئیس جمهور تاجیکستان ضمن این دیدار، چشم‌انداز توسعه همکاری‌ها با انگلیس در بخش‌های انرژی، حمل‌ونقل و ارتباطات‌ را که زیربنای اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند، امیدوارکننده دانسته است.

دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان در این بیانیه مسائل مربوط به همگرایی 2 کشور برای تحکیم امنیت منطقه‌ای و مساعدت به رشد اقتصاد افغانستان را از دیگر محورهای این مذاکرات بیان کرده‌ است.

تاجیکستان و انگلیس از سال 1992 روابط  دیپلماتیک خود را آغاز کرده و در مدت بیش از 20 سال ده‌ها سند همکاری در زمینه‌های مختلف به امضا رسانیده‌اند.

کارشناسان امضای توافق‌نامه در زمینه حمل‌ونقل محموله و تجهیزات نیروهای نظامی انگلیس از افغانستان به اروپا از طریق قلمرو تاجیکستان را یک دستاورد قابل‌توجهی در روابط دوجانبه می‌دانند.

این توافق‌نامه که در سال گذشته به امضا رسید، قرار است بزودی از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب ‌شود.

پشتیبانی انگلیس از طرح‌هایی در زمینه اصلاحات نهادهای وابسته به وزارت دادگستری و از جمله سیستم تکمیل مقررات برای زندان‌‌ها و بازداشتگاه‌های این کشور و جلوگیری از موارد شکنجه در تاجیکستان نیز از دیگر بخش‌های همکاری انگلیس با تاجیکستان است.

«سعیده وارسی» که یک پاکستانی‌الاصل است، در گذشته عضو مجلس اعیان انگلیس بود و به عنوان نخستین زن مسلمان وارد کابینه این کشور شد.

وارسی که 42 سال دارد عضو حزب محافظه کار انگلیس بوده و پس از پیروزی و انتخاب «دیوید کامرون» به سمت نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه کار، به عنوان وزیر مشاور و عضو کابینه منصوب شد.

بازدید از تاجیکستان سومین سفر وی پس از انتصاب به مقام مشاور عالی وزارت خارجه انگلیس است.

وی حدود 3 ماه قبل از ازبکستان و قرقیزستان نیز بازدید کرد و با مقامات این کشورها نیز در مورد مسائل مربوط به توسعه روابط دجانبه و منطقه‌ای مذاکراتی انجام داد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها