امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44311
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «دویچه‌وله»، دادگاه عالی هلند روز جمعه اعلام کرد که این کشور مسئول مرگ سه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری «دویچه‌وله»، دادگاه عالی هلند روز جمعه اعلام کرد که این کشور مسئول مرگ سه مسلمان در قتل عام سربرنیتسای است. ارتش صربستان این سه قربانی را پس از اخراج از مقر کلاه آبی های هلندی به قتل رساندند.

به این ترتیب دولت هلند مسئول اعمال نیروهای این کشور شناخته شده است، زیرا این افراد را وادار به ترک محوطه تحت نظارت سازمان ملل کرده است.

قاضی «فلوریس باکلز» با اعلام اینکه رای دادگاه تجدید نظر تایید شده و تغییر نمی‌کند گفت:« در مورد این اقدام نیروهای هلندی، هم دولت هلند و هم سازمان ملل مسئول هستند.»

پیش از این دادگاه تجدید نظر لاهه در ژوئن سال 2011 رای به پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان داده بود و اعلام کرده بود که نیروهای هلندی نباید 3 مسلمان را از پایگاه سازمان ملل اخراج می کردند.

بازماندگان این قربانیان در دادگاه حضور داشتند و پس از اعلام رای دادگاه با اشک شوق یکدیگر را در آغوش کشیدند.

«حسن نوهانوویچ» یکی از شاکیان این پرونده است که در جنگ های بالکان، مترجم سازمان ملل بوده است و خویشاوندانش جزو قربانیان بوده‌اند. وی خوشحال از رای دادگاه گفت: «بالاخره در این مبارزه حقوقی به پیروزی رسیدم. خیلی طول کشید. عمر و سلامتی من در این راه صرف شد، اما پیروز شدیم.»

وکیل هلندی قربانیان نیز اعلام کرد که این رای پیامد و پیام های مهمی برای کشورهایی دارد که می‌خواهند در عملیات نظامی خارج از مزرهای خود شرکت کنند. وی افزود: «مهمترین نتیجه این است که پرچم سازمان ملل متحد به دولت یا سربازی که از آن استفاده می کند مصونیت نمی‌دهد.»

حافظان صلح هلندی تحت پرچم سازمان ملل کنترل «منطقه حفاظت شده امن» را بر عهده داشتند. در سال 1995 میلادی نیروهای صرب بوسنی این ناحیه را اشغال کردند و 8 هزار مسلمان بوسنیایی را به قتل رساندند.

بعد از جنگ جهانی دوم قتل عام سربرنیتسا بزرگترین نسل کشی در اروپا به شمار می‌رود.
انتهای ‌پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها