امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44322
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران صبح امروز شنبه در حاشیه سفر خود به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران صبح امروز شنبه در حاشیه سفر خود به عشق‏‌آباد از دانشگاه «مختومقلی» ترکمنستان بازدید و در یک جلسه ویژه به همراه هیئت همراه خود که در آن دانشجویان و اساتید این دانشگاه نیز حضور داشتند، با تأکید بر اهمیت مرو قدیم و حضور حضرت امام رضا (ع) در آن، تصریح کرد: حضور پربرکت امام رضا (ع) در خاک مرو قدیم هر چند که کوتاه بود اما وجود آن حضرت عامل جذب شیفتگان علم و تعلق خاطر محدثان و مفسران به این دیار شد.
«علی لاریجانی» با اشاره به اینکه مردم ایران و ترکمن از یک ریشه، دین و تاریخ مشترک برخوردار هستند، گفت: امروز سیاست جمهوری اسلامی ایران بر پایه گسترش روابط و همکاری با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی است و ما ملت و دولت کشور ترکمنستان را دوست و برادر خود می‌دانیم و آمادگی داریم در همه زمینه‌ها با این کشور کهن و این ملت مسلمان همکاری کنیم.
وی در این سخنرانی که در آن رئیس دانشگاه مختومقلی نیز حضور داشت، افزود: روز گذشته به رئیس پارلمان محترم ترکمنستان عرض کردم آمادگی داریم با دانشگاه‏‌های ترکمنستان و ایران ارتباط برقرار کنیم.
وی اضافه کرد: دانشجویان از ترکمنستان در دانشگاه‌های ایران پذیرفته می‌شوند و ما انتظار داریم اساتید ترکمنستان به ایران آمده و با دوستان دانشگاهی خود آشنا شوند و همچنین آمادگی داریم در انتقال تکنولوژی به دوستان ترکمنی با گشاده دستی عمل کنیم چرا که ملت ترکمن برای ما عزیز هستند.

لاریجانی در سخنرانی خود خطاب به اساتید و دانشجویان دانشگاه مختومقلی که برگترین دانشگاه ترکمنستان است، ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: من به خوبی احساس کردم که انگیزه سیاسی ،اقتصادی، فرهنگی بین مسئولان 2 کشور وجود دارد و این درحالی است که انتظار ما هم همین است.
وی تأکید کرد که سطح روابط اقتصادی بین ایران و ترکمنستان خوب بوده و حجم مبادلات بازرگانی بین 2 کشور حدود پنج میلیارد دلار است که 2 کشور برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر آنها در تلاش هستند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دانشجویان و اساتید دانشگاه مختومقلی از حضور لاریجانی و هیئت همراه ایشان در این دانشگاه و سخنرانی ایشان استقبال کردند و در پایان این جلسه یک فرش دستباف که نماد ملی مردم ترکمن است به رئیس مجلس ایران اهدا شد.

سفر لاریجانی به عشق‌آباد ادامه دارد و قرار است وی بعدازظهر امروز با وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز دیدار داشته باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها