امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44329
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش بین‌المللی «اتحادیه جهانی زن مسلمان» صبح امروز (16 شهریور) با حضور ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش بین‌المللی «اتحادیه جهانی زن مسلمان» صبح امروز (16 شهریور) با حضور لاله افتخاری دبیر همایش، آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از پژوهشگران و سفرای کشورهای اسلامی از جمله تونس، پاکستان، کانادا، ترکیه و فعالان حقوق بشر در هتل پارسیان آزادی برپا شد.

در این همایش بانو زهره صفاتی مجتهد علوم حوزوی با اشاره به اینکه امروز متعلق به یکی از دختران حضرت فاطمه (س) است، گفت: بانویی که درخشش وجود نورانیش را بشارت داده بودند که محل دفنشان حرم اهل بیت(ع) در قم، مرکز نشر و معارف اسلامی است.

وی در ادامه افزود: حوزه علمیه قم پیش از تشکیل حوزه بغداد و نجف شکل گرفته بود و در این مرکز تمام مسلمانان مشغول به یادگیری معارف دین بودند وجود مطهر بانوی دو عالم حضرت معصومه (س) را سال‌ها پیش از تولد حتی پدر بزرگوارشان بشارت داده بودند.

صفاتی با تأکید بر اینکه پیشنهاد تشکیل اتحادیه بانوان را چند سال پیش ارائه داده بودند، گفت: تردیدی نیست که پیشرفت‌های جوامع بشری در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و مدرنیزه شدن، ارتباط معناداری با موقعیت زنان در ابعاد وسیع و گسترده دارد و زندگی آنان را در کل جهان تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد.

این فعال حوزه زنان با توجه جدی به مسأله حقوق و جایگاه اجتماعی زنان در دوران معاصر گفت: این مسأله بدان حد با اهمیت است که به عنوان شاخصی برای ارزیابی میزان پیشرفت و عقب ماندگی کشورها محسوب می‌شود و حتی به عنوان اهرم فشار در میان کشورها برای جهت‌گیری‌های اجتماعی و سیاسی که ریشه در مسایل فلسفی و فکری جامعه دارد.

وی با اشاره به اهمیت نگاه به حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی گفت: در کنار این حضور اجتماعی باید نگاهی نیز به خانواده‌ای که درقرآن به عنوان اصل طهارت تأکید شده، داشته باشیم به عنوان عالی‌ترین و پاک‌ترین خانواده برای الگوی عملی جوامع بشری. اگر کسانی بخواهند خانواده تشکیل بدهند یکی از اصول مهم آن نگاه ویژه در اسلام به نهاد خانواده است، اسلام تشکیل خانواده و ازدواج را نصف ایمان و کانون صفا، سکون، آرامش و مودت می‌داند. اسلام همچنین قوانینی را احراز کرده که بی‌توجهی به آنها ثبات خانواده را خدشه‌دار می‌کند چرا که زن و مرد هر دو از حقوق مساوی برخوردارند اما براساس فطرتی که خداوند به آنها داده باید در مدار خودشان حرکت کنند.

وی با تأکید بر اینکه در جهان مدرن امروز سعی می‌شود که بین زن و مرد از نظر مقررات و حقوق و وظایف وضع واحدی ایجاد شود و براین اساس تفاوت‌های غریزی زن و مرد نادیده انگاشته می‌شود، افزود: راهکار حل مشکلات و چالش‌های زنان در ایجاد پایگاهی با رویکرد اسلامی است که این امر با همدلی و هم‌گرایی می‌تواند ایجادشود. جمهوری اسلامی شرایطی را ایجاد کرده که از تجارب خواهران مسلمان، ‌همدلی و یکرنگی آنها استفاده کند و مسلمانان را بدون اختلاف دور هم جمع کند و از نقشه‌های شوم استکبار و دشمنان جلوگیری به عمل آورد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها