امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44331
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشف المحجوب اثری تعلیمی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که به زبان فارسی در تصوف نوشته شده است و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کشف المحجوب اثری تعلیمی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که به زبان فارسی در تصوف نوشته شده است و ویژگی‌های نثر در دوره اول زبان فارسی را داراست. این اثر از جهت محتوا بر امهات مسائل تصوف، هم از لحاظ معرفی بزرگان فرق صوفیه، هم از نظر نوشتاری و کهنگی نثر و هم از جهت نظریات بدیع از مهم‌ترین کتب صوفیه است.

هجویری این اثر را در پاسخ به پرسش‌های دوستی درباره طریقت تصوف و کیفیت مقامات و معاملات آن نوشته است. تأثیر کتاب‌هایی چون اللمع و رساله قشیریه و طبقات در این کتاب نشان می‌دهد هجویری آن آثار را دیده بوده است و گویا می‌خواسته دایره المعارفی از معارف صوفیه تدوین کند.

سرگذشت شماری از مشایخ، معرفی فرقه‌های صوفیه و آداب ایشان، مباحث سماع و بیان چندی از اصطلاحات عرفانی در شمار مهم‌ترین مسائل این کتاب است. باب اثبات علم، باب فقر، باب تصوف، باب لبس مرقّعه، باب اختلاف فقر و صفوت، باب الملامه، باب فی ذکر ائمتّهم، باب فرق فرقهم (شرح فرقه دوازده گانه صوفیه محاسبیّه، قصاریّه، طیفوریّه، جنیدیّه، نوریّه، سهلیّه، حکیمیّه، خرّازیّه، خفیفیّه، سیّاریّه، حلمانیه، حلّاجیّه)، مطالب بخش‌های مختلف این اثر است.

معرفی فرق مختلف صوفیه و اصول اعتقادی آنان و عرضه و ارزیابی بالنّسبه همه جانبة آرای مختلف، از تازه‌های کار هجویری و از ارزش‌های مهم کشف المحجوب است.

مولف در موضوع تصوف و ضرورت اثبات صحت مقولات و حقیقت با استناد به قرآن کریم و کتب حدیث و آثار تصوف اسلامی سعی کرده است منشاء رشد و کمال همة عناصر فکری خود را از حضور در سایة تعالیم قرآن و شریعت معرفی کند تا راه گشای همه رهروان راه طریقت باشد.

این اثر با وجود تنوع مباحث و گوناگونی نثر، متنی منسجم و یکپارچه به شمار می‌رود و عناصر انسجام متن، هر یک به نوبه خود، در ایجاد این پیوند و انسجام تاثیر گذارند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها