امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44396
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست  سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که صبح امروز به منظور اعلام امکان خرید ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست  سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که صبح امروز به منظور اعلام امکان خرید این سازها و هم چنین برگزاری کارگاه های آموزشی سنتور ،در خانه موسیقی برگزار شد، نخست وی مقدمه‌ای درباره علت ساخت سازهای ابداعی‌اش برای حاضران توضیحاتی داد.

وی در این باره گفت: در موسیقی سنتی اساتیدی وجود دارند که سازها را به زیباترین شکل نواختند، در واقع اساتید بزرگی پشت سازها هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت اما آنچه سبب شد من به‌دنبال ساخت سازها باشم مربوط به موسیقی ارکسترال است، ما برای استفاده ارکسترال از سازهای ایرانی، سازهای بم نداشتیم. در سازهای موسیقی کلاسیک غربی سازهایی چون کنترباس، ویولن آلتو و امسال آن وجود داشت اما نیاز ما به سازهای بم سبب شد تا این سازها را خلق کنم. بهرحال در موسیقی ایرانی برخی از رنگ‌ها را کم داشتیم و من این سازها را طراحی کردم تا به مرور سامان پیدا کنند و با دست نوازندگان به مخاطب معرفی شوند و مردم با آنها خاطره پیدا کنند.

سازهای تازه‌ای چون دلودل به باور من می‌توانند خواهرهای مهربانی برای سازهای زهی سنتی باشند و جمع آنها را کاملتر کنند، معتقدم هرچه رنگهای بیشتری در موسیقی ایرانی داشته باشیم به حقیقت موسیقی نزدیکتر خواهیم شد.

شجریان بر این نکته تاکید کرد که برای بسیاری از اساتید سازهای جدید را با احتیاط می‌پذیرند اما جوان‌ها با آنها به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند بنابراین این سازمان باید خود را در میان جوانان پیدا کند، من این سازها را برای توجه جوانان ساختم. امیدوارم در آینده‌ای نه چندان دور در لابلای سازهای گوناگون در ارکسترها این سازها را ببینیم.

وی همچنین درباره علت ساختن سنتورهای متنوع، توضیح داد: از 39 سال قبل که شروع به تدریس کردم با سنتور آشنا شدم و به فکر خلق رنگ‌های تازه‌ای از این ساز افتادم. من همیشه به دنبال صداها بوده‌ام بنابراین به دنبال خلق صداهای تازه نیز بوده‌ام. تجربه سالیان دراز ارتباط با سنتور ایده‌های بسباری به من داد. این ساز از نظر ساختمان بسیار پیچیده است، ضمن راحت بودن نوازندگی، این ساز، سنتور 18 تا 20 خِرَک دارد که هریک رنگ متفاوتی در صوت ایجاد می‌کنند اما سنتور رنگ‌هایی کم داشت که من بیشاز 40 گونه صوتی را برایش تجربه کردم.

لازم به یادآوری است  که حدود دو سال قبل تعدادی از این سازها رونمایی شده بودند.سازهای ابداعی محمدرضا شجریان این بار  برای سفارش و فروش به علاقمندان  به نمایش در آمده اند.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها