امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44401
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری سومین نمایشگاه سرو نقره‌ای با حضور مهدی سعیدی دبیر این نمایشگاه و علی رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری سومین نمایشگاه سرو نقره‌ای با حضور مهدی سعیدی دبیر این نمایشگاه و علی رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

سعیدی در آغاز به ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این نمایشگاه پرداخت و گفت:‌ فراخوان این نمایشگاه خردادماه در 8 بخش هویت بصری،‌ نشانه و نشانه نوشته مستقل از هویت بصری، پوستر، تبلیغات تجاری، طراحی جلد و صفحه‌آرایی، طراحی بسته‌بندی، طراحی رسانه‌های الکترونیک و متحرک منتشر شد و بیش از 2630 اثر از 332 طراح به دبیرخانه نمایشگاه رسید و هیئت انتخاب آثار متشکل از شهرزاد اسفرجانی، بهزاد جوانبخت، اسدالله چهره‌پرداز، پدرام حربی، خورشیدپور، مریم عنایتی و مجید کاشانی بعد از بررسی هفت روزه 744 اثر از 164طراح را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: هیئت داوری قبل از افتتاح نمایشگاه آثار را داوری خواهند کرد و در روز افتتاحیه برگزیدگان را معرفی می‌کنند.

سعیدی در بخش دیگری از سخنانش به بخش ویژه این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: طراحی حروف فارسی از مهمترین و پرکاربردترین بخش‌های گرافیک است که امسال افتخار این را داشتم که برای اولین بار در طول تاریخ طراحی گرافیک ایران این بخش را نیز داشته باشیم که این بخش همزمان با نمایشگاه سرو نقره‌ای در موزه امام علی (ع) برگزار می‌شود.

دبیر بخش طراحی حروف فارسی در ادامه گفت: در این بخش 115 اثر از 70 طراح ارسال شده که هیئت انتخاب و داوری نمایشگاه متشکل از طارق عتریسی، مصطفی اوجی، صداقت جباری، دامون خانجانزاده و مسعود سپهر 69 اثر را برای این نمایشگاه انتخاب کردند.

وی یکی از ویژگی‌های این بخش از نمایشگاه را حضور همه طراحان گرافیک سراسر کشور عنوان کرد و گفت:‌در بخش نمایشگاه سرو نقره‌ای تنها اعضای انجمن امکان شرکت در نمایشگاه را دارند اما در بخش طراحی حروف فارسی همه طراحان سراسر کشور می‌توانند شرکت کنند.

سعیدی یکی دیگر از ویژگی‌های بخش طراحی حروف فارسی را حضور «طارق عتریسی» از طراحان شناخته شده حروف عربی در این نمایشگاه به عنوان داور عنوان کرد و گفت: به منظور پربار شدن نمایشگاه و امکان مقایسه آثار طراحان ایرانی و طراحان حروف عربی فراخوان جداگانه‌ای را منتشر کردیم که بهترین طراحان فونت عربی نیز با 128 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

سعیدی گفت: نمایشگاه سرو نقره‌ای 3 تا 9 آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و به طور همزمان نیز بخش طراحی حروف فارسی در موزه امام علی (ع) گشایش خواهد یافت.

علی رشیدی رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران نیز در ادامه با بیان این که نمایشگاه سرو نقره‌ای یکی از فعالیت‌های انجمن است گفت: این انجمن با سابقه 15 ساله و 1200 عضو فعال  یکی از مقتدرترین انجمن‌های هنرهای تجسمی کشور است که پروسه رشد خود را در این سال‌ها طی کرده است. انجمنی که مرتضی ممیز پایه گذار آن بود و ما این افتخار را داریم تا ادامه دهنده راه او در این انجمن باشیم.

رشیدی درباره سرو نقره‌ای هم گفت: نمایشگاه سرو نقره‌ای به عنوان یک نمایشگاه بزرگ و سراسری در ادامه دوسالانه‌های طراحی گرافیک ایران برگزار می‌شود.

وی افزود: از سال 89 به بعد ما نتوانستیم با مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد برای برگزاری دوسالانه‌های گرافیک به توافق برسیم و تصمیم گرفتیم نمایشگاه بزرگی را با عنوان «سرو نقره ای» به طور مستقل از سوی انجمن برگزار کنیم و به همین دلیل عنوان دوسالانه را بر این نمایشگاه نگذاشته‌ایم اگر چه که قرار است از این پس به شکل دوسالانه برگزار شود.

وی با ابراز امیدواری برای برگزاری نمایشگاه سرو نقره‌ای در ابعاد ملی گفت: بخش طراحی حروف فارسی که به صورت سراسری و ملی برگزار می‌شود مقدمه‌ای برای گشودن درهای این نمایشگاه در ابعاد ملی است.

رشیدی گفت: نمایشگاه سرو نقره‌ای امسال باشکوهتر برگزار خواهد شد چون به لحاظ کمی و کیفی بهتر از دوره‌های گذشته است.

وی همچنین اضافه کرد: در دو دوره گذشته سیاست بر این بود که در این نمایشگاه از هر عضو انجمن،‌یک اثر به نمایش گذاشته شود و این در تضاد با نخبه‌گرایی بود به همین دلیل تصمیم گرفته شد که از هیئت انتخاب آثار و داوری استفاده کنیم تا آثار برتر طراحان گرافیک به نمایش گذاشته شود.

رشیدی همچنین حضور طارق عتریسی گرافیست عرب در این نمایشگاه را نیز یکی از ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه سرو نقره‌ای عنوان کرد و گفت: حضور یک داور غیر ایرانی گامی است به سوی گشودن درها به روی طراحان جهانی تا با آن‌ها تعامل بیشتری برقرار کنیم.

وی همچنین از احتمال حضور یک میهمان خارجی دیگر هم در این نمایشگاه خبر داد وگفت: با توجه به این که هنوز حضور این طراح به قطعیت نرسیده است از اعلام نام او خودداری می‌کنیم ولی همه مقدمات لازم برای حضور این طراح برجسته بین‌المللی را فراهم کرده‌ایم.

او درباره عنوان سرو هم توضیح داد: سرو به معنای جاودانگی و زندگی است که این جریان رو به تعالی  از سال 89 و شروع این نمایشگاه در آثار دیده می‌شود.

در ادامه این مراسم نیز از پوستر سومین نمایشگاه سرو نقره‌ای رونمایی شد که این پوستر را مهرزاد دیرین از شیراز طراحی کرده است.

ادامه این مراسم به پرسش و پاسخ گذشت که رشیدی در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری سرو نقره ای از سوی انجمن،  به جای دوسالانه‌هایی که قرار بود با تعامل و همکاری مرکز هنرهای تجسمی برگزار شود توضیح داد:‌ما در دولت گذشته برای برگزاری این دوسالانه‌های گرافیک با همکاری وزارت ارشاد ابراز علاقه کرده بودیم و در این دولت نیز جلساتی را با آقای مرادخانی داشته‌ایم که این تعامل را برقرار کنیم.

وی افزود: اگر احترام متقابل میان مرکز هنرهای تجسمی و انجمن طراحان گرافیک ایران وجود داشته باشد،‌ما علاقه‌مند به برگزاری این دوسالانه‌ها با همکاری وزارت ارشاد هستیم.

رشیدی گفت: اگر موفق به این همکاری شویم، نمایشگاه سرو نقره‌ای را به صورت چاپ کتاب ادامه خواهیم داد.

رئیس هیئت مدیره انجمن طراحان گرافیک همچنین درباره بحث اقتدار این انجمن هم توضیح داد: این انجمن در طول 15 سال گذشته هیچ گونه انشعاب و اختلافی میان اعضای هیئت مدیره نداشته است و اعضای آن هم در حال افزایش است.

مهدی سعیدی دبیر نمایشگاه طراحی حروف فارسی و سرو نقره‌ای هم در پاسخ به سؤالی درباره امکان مقایسه حروف عربی در کنار طراحی حروف فارسی در این دوره توضیح داد: حروف فارسی و عربی به هر حال به هم شباهت‌هایی دارند و این قابل انکار نیست ضمن این که طراحان عربی در زمینه طراحی فونت عربی بسیار حرفه‌ای کار کرده‌اند و در این زمینه از ما جلوترند و به همین دلیل قصد ما این بود که سطح کار حرفه‌ای را در این زمینه بالا ببریم و از طراحان عرب دعوت به حضور در این دوره کردیم تا امکان مقایسه آثار را داشته باشیم و سطح آثار ایرانی را نیز نشان دهیم.

به گزارش فارس، سومین نمایشگاه سرو نقره‌ای شامل آثار برتر اعضای انجمن طراحان گرافیک ایران روز 3 آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد شد و به طور همزمان نیز آثار طراحان گرافیک سراسر کشور در بخش طراحی حروف فارسی در موزه امام علی (ع) برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
 
   
 
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها