امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44406
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو روسیه، بنابر گفته کارشناسان یونسکو، شش مورد اماکن تاریخی– فرهنگی واقع در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رادیو روسیه، بنابر گفته کارشناسان یونسکو، شش مورد اماکن تاریخی– فرهنگی واقع در سوریه، در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده‌اند و هم اکنون در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌اند.

شهرهای دمشق و حلب در زمره شهرهای مهم تاریخی کشور سوریه قرار دارند؛ حلب و دمشق یکی از قدیمی‌ترین مناطق دنیا هستند که اولین بار نام آنها در هزاره سوم پیش از میلاد ذکر شده است.

این دو شهر به خاطر تاریخ غنی و برخورداری از مساجد و کاخ‌های بسیار قدیمی به عنوان مروارید فرهنگ شرق نام گرفته اند.

این امکان وجود دارد که شهر قدیمی بُصره که تماما از بازالت سیاه ساخته شده، برای همیشه نابود گردد.

علاوه بر این، منطقه پالمیر یکی از غنی‌ترین شهرهای اواخر دوران باستان نیز در معرض تهدید قرار گرفته است.

پالمیر اولین نقطه حرکت کاروان ها برای عبور از بیابان سوریه بوده است. گفتنی است که قلعه صلاح الدین ایوبی و دژ کُردان که دوران قرن وسطی در این منطقه احداث شده اند نیز در فهرست مواردی قرار دارد که امکان نابودیشان می رود و آخرین نقطه ای که باعث نگرانی سازمان جهانی یونسکو شده، چهل روستای کوچک سوریه متعلق به قرون یک تا ششم هستند.

این روزها «ایرینا بوکوا» دبیر کل سازمان فرهنگی یونسکو از همگان می‌خواهد که میراث فرهنگی کشور سوریه را حفظ کنند.

تمام افرادی که به میراث فرهنگی علاقه دارند باید اقدامات مقتضی را برای جلوگیری از صدمات محتمل به این مراکز که اهمیت زیادی برای دنیای اسلام دارند، اتخاذ کنند.

وی با بیان این سخنان اظهار کرد که پس از پایان اختلافات در سوریه، گروهی از کارشناسان را برای ارزیابی صدمات به این مناطق اعزام خواهد کرد.

خبرنگار رادیو صدای روسیه در گفتگو با کریم هِندیلی عضو کمیته میراث فرهنگی یونسکو از وی می‌پرسد: یادبودهای تاریخی سوریه هم اکنون در چه وضعی هستند و چه اقداماتی از طرف سازمان بین الملل برای حفظ آنها اتخاذ شده است؟

در حال حاضر، شهر حلب که محل تاخت و تاز شبه نظامیان می باشد، بیش از سایر مناطق آسیب دیده است.

قسمتی از شهر که به لحاظ جغرافیایی اهمیت بیشتری دارد وبه مرکز اقتصادی و استراتژیک مبدل شده بود، در زمان جنگ بیشتر مورد تاخت و تاز قرار گرفت. در این میان قلعه بسیار قدیمی حلب که در قرن دهم میلادی شکل گرفته، صدمات جدی دیده است. عملا بازار سوک المدینه که قدیمی ترین بازار خاور میانه محسوب می شد، در جریان آتش سوزی از بین رفت.

مناره مسجد اموی دمشق که بزرگترین و قدیمی‌ترین مسجد دنیا به شمار می‌رفت، تخریب شده است؛ به همین ترتیب می‌توان وضعیت سایر اماکن فرهنگی و تاریخی واقع در سوریه را سنجید.

تصاویر تهیه شده از مناطق درگیری نشان می دهد که وضعیت آنها در شرایط بحرانی قرار دارد. زمانی که در سوریه جنگ به پایان برسد، باید کارهای اساسی برای احیای این مناطق انجام داد.

لازم به ذکر است که فقط بمباران و تیراندازی در این موضوع مقصر نیسنتد، اکنون در کشور غارتگران فرصت را مغتنم شمرده‌اند و گنجینه‌های این کشور را به طور غیرقانونی خارج می‌کنند.

روستای بسیار قدیمی واقع در شمار سوریه بیش از سایرین مورد توجه قرار دارد؛ غارتگران بدون هیچ مشکلی از طریق مرزها و با دلایل کاملا روشن، گنجینه ها را خارج می‌کنند.

اگر سازمان جهانی یونسکو به موقع توجه جامعه جهانی را جلب نمی کرد، وضعیت می‌توانست از این هم بدتر شود.

«کریم هندیلی» گفت: سازمان جهانی یونسکو در سال 2011 نیز راجع به این تهدیدات نسبت به مراکز فرهنگی سوریه صحبت کرده بود. ما دایما تلاش می‌کنیم تا به نحوی بر شرایط حاضر تاثیر بگذاریم.

در ماه فوریه سال جاری نیز سازمان یونسکو ملاقات مهمی در سطح بین‌الملل در اردن برپا کرد که حاضرین راجع به فروش غیرقانونی میراث فرهنگی و هنری در کشورهای مجاور به گفتگو نشستند.

در این جلسه پروتکلی در سطح مقامات ارشد امنیتی و گمرکی برخی کشورهای منطقه به امضاء رسید که طی آن به تبادل اطلاعات در خصوص کشف موارد سرقت خواهند پرداخت.

به درخواست سازمان یونسکو، سازمان های اینترپل، سازمان جهانی گمرک و همچنین نمایندگان با نفوذ بازار میراث فرهنگی جذب همکاری شدند.

این کار ثمرات زیادی دارد و ما می توانیم به صورت دوره ای جلوی سرقت اشیای عتیقه در سوریه و سایر کشورها را بگیریم. چندی پیش در روز 29 آگوست، من نیز در قالب گروه کارشناسان یونسکو با رییس اداره موزه ها و امکان فرهنگی سوریه دیداری داشتیم.

این دیدار دقیقا برای ما مشخص کرد که هم اکنون شاخه باستان شناسی در سوریه چه نیازهایی دارد. بی شک، این اقدامات می تواند به خوبی از میراث فرهنگی این کشور محافظ کند.

کریم هندیلی در پایان خاطر نشان ساخت که فهرست مراکز مهم فرهنگی– تاریخی سوریه فقط به شش نقطه‌ای که در فهرست یونسکو قرا گرفته است، محدود نمی‌شود؛ بلکه تعداد آنها، فراتر از این می‌باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها