امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44419
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید حسن طاهری خرم‌آبادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو سابق فقهای شورای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید حسن طاهری خرم‌آبادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو سابق فقهای شورای نگهبان بعد از چند روز بستری در بیمارستان شهید بهشتی، امروز دعوت حق را لبیک گفت.

آیت‌‌الله‌ سید حسن‌ طاهری‌ خرم‌آبادی که مقام معظم رهبری چند روز پیش به عیادت ایشان رفته بودند،‌ روز اول‌ خرداد ماه‌ 1317 هجری‌ شمسی‌ در خرم‌آباد چشم به جهان گشود.

آن مرحوم فرزند «حاج‌ سید حیدر طاهری‌ خرم‌آبادی»‌ از شاگردان‌ برجسته‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ حاج‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ یزدی(بنیانگذار حوزه علمیه قم)‌ و از‌ نزدیکان‌ حضرت‌ امام‌(ره‌) بود.

آیت‌الله طاهری در نخستین‌ روز سکونت‌ در قم‌ بود که در‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ معصومه‌(س‌) و در کنار صحن مطهر‌ با حضرت امام آشنا شد و مورد تفقد و عنایت‌ ویژه‌ بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی قرار گرفت.

آن مرحوم در همان سال‌های اول ورود به حوزه علمیه قم، معالم‌ الاصول‌ و شرح‌ شمسیه‌ و در چند سال‌ بعد از آن‌، لمعه‌، قوانین‌ و مطول‌ را آموخت‌ و در سال‌ پنجم‌ رسائل‌ و مکاسب‌ شیخ‌ انصاری‌ را آغاز کرد. ظرف‌ سه‌ سال‌ آن‌ کتاب‌ها را به‌ همراه‌ جلد اول‌ کفایه‌ به‌ پایان‌ برد و جلد دوم‌ کفایه‌ را هم‌ زمان‌ با رفتن‌ به‌ درس‌ خارج‌ امام‌(ره‌) شروع‌ نمود. مقداری‌ از درس‌ خارج‌ قضا را در محضر آیة‌الله‌ العظمی‌ بروجردی‌ فرا گرفت‌ که‌ به‌ دلیل‌ فوت‌ ایشان‌، از ادامه‌ آن‌ باز ماند. هم‌ زمان‌ در درس‌ بیع‌ امام‌ شرکت‌ می‌جست‌ و پس‌ از تبعید امام‌ نیز به‌ درس‌ مرحوم‌ آیة‌الله‌ داماد و آیة‌الله‌ حاج‌ آقا مرتضی‌ حائری‌ یزدی‌ رفت‌. وی برای‌ تحصیل‌ معالم‌ الاصول‌ و مطول‌ به‌ نزد آقای‌ شب‌ زنده‌دار رفت‌ و لمعه‌ را نزد مرحوم‌ حاج‌ آقا حسین‌ جزایری‌ از فضلای‌ خرم‌آباد، آقایان‌ باقری‌ کنی‌ و ستوده‌ خواند و رسائل‌ شیخ‌ انصاری‌ را نزد آقایان‌ مکارم‌ شیرازی‌، شب‌زنده‌دار، مشکینی‌ و سبحانی‌ فرا گرفت‌ و برای‌ آموختن‌ مکاسب‌ محرمه‌ با آقای‌ حاج‌ سید علی‌ محقق‌ داماد به‌ مباحثه‌ پرداخت‌ کتاب‌ بیع‌ را نیز نزد آیة‌الله‌ خزعلی‌ فرا گرفت‌. کفایة‌الاصول‌ را نیز در محضر مرحوم‌ شیخ‌ عبدالجواد اصفهانی‌ (جبل‌ عاملی‌) و مرحوم‌ سلطانی‌ (طباطبایی‌) آموخت‌. برای‌ تحصیل‌ درس‌ خارج‌، به‌ درس‌ مرحوم‌ آیة‌الله‌ بروجردی‌ و مرحوم‌ امام‌ خمینی‌(ره)رفت‌.

در بخش‌ فلسفه‌، آیت‌الله طاهری‌ منظومه‌ ملاهادی‌ سبزواری‌ را نزد مرحوم‌ آیت‌الله‌ حاج‌ آقا مصطفی‌ خمینی‌ و آیت‌الله‌ امینی‌ آموخت‌. اشارات‌ و الهیات‌ شفا را نزد آیت ‌الله‌ علامه جوادی‌ آملی‌ و مقداری‌ از اسفار را نزد مرحوم‌ علامه‌ طباطبایی‌ فرا گرفت‌. بخشی‌ از اسفار را نیز در محضر آیت‌الله‌ شهید مطهری‌ خواند.

کتاب‌های که تاکنون از آیت‌الله طاهری منتشر شده عبارت‌است از:

1ـ رسالة‌ فی‌ صله‌ الرحم‌ و قطعیتها؛

2ـ رسالة‌ فی‌ مقدار المهر؛

3ـ مسألة‌ ولایة‌ الفقیه‌ فی‌ کلام‌ الشیخ‌ الانصاری‌؛

4ـ اسلام‌ و مسائل‌ اجتماعی‌؛

5ـ ولایت‌ فقیه‌ و حاکمیت‌ ملت‌؛
6ـ جهاد در قرآن

7ـ رساله‌ای‌ در عموم‌ حجیت‌ بینه‌.

آن مرحوم سابقه مبارزاتی زیادی در کارنامه خود به ثبت رسانده است به طوری که این سوابق از وی به عنوان عالمی مجاهد در اذهان متبلور کرده است. البته فعالیتهای‌ سیاسی‌ آیت‌‌الله‌ طاهری‌ خرم‌ آبادی‌ به‌ پیش‌ از انقلاب‌ محدود نیست‌ و آن مرحوم‌ پس‌ از پیروزی‌ شکوهمند انقلاب‌ اسلامی‌ نیز در مسؤولیت‌های‌ گوناگون‌ به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداختند و خدمات‌ ارزشمندی‌ را در عرصه‌های‌ گوناگون‌ به‌ انجام‌ رساندند که عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسی‌ به‌ نمایندگی‌ از مردم‌ لرستان‌، عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، نمایندگی‌ امام‌ در امور حج‌ و زائران‌ بیت‌الله‌ الحرام‌، نمایندگی‌ حضرت‌ امام‌ در سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در سال‌ 1360، نمایندگی‌ امام‌ در پاکستان‌ و امامت‌ جمعه‌ موقت‌ تهران‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ برخی از خدمات آن مرحوم است.

آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی تا آخرین روزهای عمر خود به تدریس در حوزه‌های علمیه پرداخت و شاگردان شایسته‌‌ای تربیب کرد.

و اما امروز آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی در سن 75 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس این مصیبت وارده را به مقام معظم رهبری، ملت ایران و علما و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها