امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44473
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 38
«ادریس هانی» پژوهشگر مغربی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت اظهار داشت: تهدیدات آمریکا و برخی کشورهای ...

«ادریس هانی» پژوهشگر مغربی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت اظهار داشت: تهدیدات آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه سوریه، موضوع جدیدی نیست بلکه این کشور حتی پیش از آغاز بحران جاری و به عبارت بهتر از سال 1973 با این تهدیدها دست و پنجه نرم کرده است.

وی افزود: از زمان حمله آمریکا به عراق و حتی پیش از آن و به عبارت بهتر از زمان آخرین جنگ بین عربها و اسرائیل، سوریه به عنوان یک کشور عربی که از تسلیم در برابر غرب خودداری کرد و پیمان «کمپ دیوید» را نپذیرفت، در تیررس تهدید غرب قرار داشته است.

سیاست نه جنگ نه صلح سوریه در قبال غرب

هانی تصریح کرد: سوریه در این سالها، همواره عاملی برای نگرانی و دغدغه غرب بوده است زیرا سیاست نه جنگ و نه صلح را در برابر آن در پیش گرفت اما تهدیدهای غرب علیه سوریه در دو سال اخیر به اوج خود رسید تا جایی که دهها هزار تروریست مسلح و مزدور با پشتبیانی بین‌المللی و برخی کشورهای منطقه وارد خاک این کشور شدند.

وی اظهار داشت: اخیرا و در حالی که نیروهای سوریه در تلاش برای نهایی کردن نبرد علیه تروریست‌ها برآمدند، واشنگتن دریافت که ارتش سوریه در تلاش برای نابودی گروه های مسلح باقی مانده در خاک این کشور است، گروه‌هایی که در نظر داشتند عملیات خود را بر اطراف دمشق متمرکز کنند از همین رو به منظور توجیه حمله نظامی به سوریه، موضوع سلاح شیمیایی را دستاویز قرار داد.

این کارشناس سیاسی در ادامه گفت: آمریکا در تلاش است با این حمله که از آن تحت عنوان حمله محدود یاد می‌کند، نشان دهد که ابرقدرت جهان بوده و می‌تواند هر زمان که بخواهد یک کشور را هدف حمله قرار دهد اما با همه این قدرت نمایی‌ها از واکنش سوریه و متحدان منطقه‌ای آن بیم دارد.

هانی افزود: آمریکا در حالی در تکاپوی حمله نظامی به سوریه است که می داند قربانیان حمله به این کشور، مردم عادی و غیر نظامی خواهند بود به اضافه اینکه این جنگ نابودی آثار تاریخی و باستانی را که معرف تمدن کهن سوریه است به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: با این حال، آمریکا بر حمله پیشگیرانه به سوریه و در راستای حمایت از منافع اسرائیل تاکید دارد و بر همین اساس اعلام کرده است که حمله به سوریه محدود خواهد بود.

روسیه، حمله به سوریه را جنگ علیه خود می‌داند

هانی اظهار داشت: در مقابل آنچه برای متحدان سوریه اهمیت دارد، جلوگیری از حمله آمریکا به این کشور است و در همین راستا روسیه ناوهای خود را عازم منطقه کرده و برخی اخبار نیز از تحویل مقادیری سلاح پیشرفته روسی به سوریه حکایت دارند زیرا مسکو جنگ علیه سوریه را جنگ علیه خود می داند.

وی گفت: چین نیز می تواند در واکنش به حمله آمریکا به سوریه، توازن نقدی جهان و به عبارت بهتر توازن پولی آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد به ویژه اینکه واشنگتن با سخت ترین بحران اقتصادی خود دست و پنجه نرم می کند. اما ایران و مقاومت نیز در واکنش به حمله احتمالی آمریکا به سوریه، نقش مهمی خواهند داشت.

هانی افزود: با توجه به این مسائل، می توان دریافت که جنگ علیه سوریه، آسان نخواهد بود و واضح است که در این صورت سوریه دستاورد سمبلیک بزرگی را از آن خود کرده و از این جنگ پیروز بیرون خواهد آمد.

وی تاکید کرد: حمله ای که آمریکا از آن سخن می گوید، اهمیتی ندارد زیرا در واقع این تهدیدها چیزی جز تلاش برای تحت فشار قرار دادن سوریه و مجبور کردن آن به گفت وگو با غرب و در نتیجه پذیرفتن شرایط مورد نظر آن نیست.

هانی تصریح کرد: حمله آمریکا، چیزی جز اقدامی نمایشی نخواهد بود که پرونده سیاه و پر از جنایت آن را سنگین تر می کند و در مقابل، جایگاه سوریه و رهبری آن را بیش از پیش تقویت کرده و ارتقاء می‌بخشد و دشمنان سوریه و مخالفان خائن و تروریست‌های مسلح را نیز در تنگنا قرار می دهد.

وی تاکید کرد: به هر حال با وجود پیش‌بینی های مختلف، بی تردید پرونده سوریه به سمت نهایی شدن پیش می‌رود اما غرب در نظر دارد این پرونده را به شیوه خود ببندد تا آبروی واشنگتن که بازنده اصلی آن است، حفظ شود.

هانی در توضیح این مطلب افزود: بحران سوریه، نظام جهانی جدید و چند قطبی را به وجود آورد و جهان را به دو قسمت اصلی تقسیم کرد و موجب شد کشورهایی در صحنه قدرت جهانی ظاهر شوند که حائز اهمیت فراوانی هستند.

این کارشناس سیاسی افزود: نقش عربستان در قبال تحولات سوریه امروز کاملا روشن شده و در واقع می توان گفت که عربستان در این خصوص جایگزین قطر است بنابراین حتی در صورت حمله نظامی محدود به سوریه، این اقدام از پایگاه های آمریکا در کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

وی در عین حال اظهار داشت: از آنجا که حمله زمینی علیه سوریه صورت نخواهد گرفت، طبیعی است که عربستان یا ترکیه در آن دخالت نخواهند داشت زیرا در این صورت پایگاههای آمریکا در دو کشور مزبور در تیررس موشک‌های سوریه و ایران و چه بسا روسیه قرار خواهد گرفت.

هانی اظهار داشت: در این میان، می‌توان گفت که محور مقاومت برای غافلگیر کردن واشنگتن و متحدانش می‌تواند اقدامات زیادی انجام دهد و به نظر می‌رسد که سوریه در این نبرد پیروز شده و دشمنان را شکست داده است و چه شاهدی روشن‌تر از اینکه سوریه سرزمین شیران و دلیران است و دشمنان به راحتی نمی‌توانند آن را هدف قرار دهند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها