امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44495
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قربان عباسی اظهار داشت: کاخ آغا محمد خان قاجار در تاریخ 12 هجری قمری ساخته شده و در نزدیکی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قربان عباسی اظهار داشت: کاخ آغا محمد خان قاجار در تاریخ 12 هجری قمری ساخته شده و در نزدیکی دروازه بسطام سابق، حدود میدان کاخ و پارک شهر فعلی ساختمان شهرداری گرگان قرار دارد.

وی افزود: این بنای تاریخی جز محدود آثار به جا مانده از زمان قاجار در سطح کشور است که هم اکنون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان کاربری فرهنگی به آن می پردازد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تحویل این کاخ توسط یکی از نهادها انجام شده، پس از مرمت و بازسازی این بنای تاریخی، موزه زن در دفاع مقدس عنوان این کاخ خواهد بود.

عباسی افزود: احیا و مرمت کاخ آغا محمد خان قاجار 500میلیون تومان هزینه در بر داشته و تا پایان سال 93 به بهره برداری می رسد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از مرمت و بازسازی مناره مسجد جامع گرگان خبر داد و افزود: مناره مسجد جامع گرگان دارای کتیبه‌ای به خط کوفی و متعلق به دوره سلجوقی می باشد.

وی گفت: این سازمان با جلب موافقت روحانیون مسجد جامع، کار مرمت و باز سازی مناره مسجد را آغاز کرده است.

عباسی اظهار کرد: در داخل مسجد بر دیوارهای ایوان غربی سنگ ‌نبشته‌های زیادی نصب شده است که بسیاری از آنها فرمان‌های حکام و پادشاهان زمان در ارتباط با شهر استرآباد است و این بخش نیز مورد مرمت و باز سازی قرار می گیرد.

وی گفت: با توجه به اینکه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان متولی مرمت و بازسازی مسجد جامع گرگان شده است، تصمیم به تبدیل بافت دیگر بخش‌های مسجد به سبک قدیم این بنای تاریخی در دستور کار سازمان است.

وی هزینه مرمت و بازسازی مناره و دیوارهای ایوان غربی را 450 میلیون تومان ارزیابی کرد.

قربان عباسی از ایجاد سقف متحرک در حیاط مسجد خبر داد و افزود: جهت رفاه حال نمازگزاران در تمامی فصول با همکاری شهرداری، شورای شهر و فرمانداری، سقف متحرکی برای حیاط مسجد جامع احداث می شود.

وی هزینه سقف متحرک را یک میلیارد تومان ارزیابی کرد و گفت: 50 درصد از این مبلغ از سوی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان پرداخت می شود و 50درصد باقیمانده را شهرداری، شورای شهر و فرمانداری تقبل کرده است.

بنای اصلی مسجد جامع گرگان واقع در محله نعلبندان این شهر است و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها