امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44589
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 129
عبدالرحمن باشکان رئیس دفتر حزب حرکت ناسیونالیست ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، در ارزیابی خود ...

عبدالرحمن باشکان رئیس دفتر حزب حرکت ناسیونالیست ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آنکارا، در ارزیابی خود از تصمیم دولت آمریکا در حمله به سوریه اظهارداشت که این حمله از سوی اسرائیل طراحی شده و دولت آنکارا نیز نقش کارسازی در این حمله را بر عهده گرفته است.

وی تاکید کرد: در صورت وقوع این حمله ترکیه بیش از سایرین دچار ضرر خواهد شد.

حمله آمریکا به سوریه به ترکیه ضرر می‌رساند

عبدالرحمن باشکان در زمینه حمله احتمالی آمریکا و متحدانش به سوریه گفت: در این حمله ترکیه بیش از همه ضرر خواهد دید، زیرا بین ترکیه و سوریه پیوندهای خویشاوندی نزدیکی وجود دارد. علاوه بر این بین دو کشور بیش از 910 کیلومتر مرز مشترک وجود دارد و اصولا هرگونه تحولی در سوریه بر روی ترکیه نیز تاثیرگذار است.

اسرائیل طراح حمله آمریکا به سوریه

باشکان تصریح کرد: از این حمله در بدو امر ترکیه و بعد از آن ایران تحت تاثیر قرار می‌گیرد، سومین کشور هم عراق است. در طراحی این حمله به طور یقین اسرائیل دست دارد، حتی همه این کار را اسرائیل ترتیب داده است.

وی افزود: این وسط بارزانی هم مطرح است. هر چند به ظاهر وی در بدو امر ضرر می‌بیند، ولی بعدها با دولت کردی که در شمال سوریه تشکیل می شود متحد می شود. یعنی طرح یکپارچه شدن شمال عراق و شمال سوریه در میان است.

جنوب شرق ترکیه تحت کنترل پ.ک.ک است

باشکان خاطرنشان کرد در صورت حمله آمریکا به سوریه بیش از همه اعراب، ترکمن ها و شیعیان ضرر می بینند.

وی افزود: به عقیده من ترکیه نیز در این حمله نقش کارسازی حمله را عهده دار شده است. ترکیه نیروی نظامی خود را از منطقه جنوب شرق عقب کشید. بر این اساس کنترل این منطقه به پ.ک.ک حواله شده است. به عقیده من بشار اسد به کردهای سوریه نقش مهمی را واگذار کرده و دلیل آن هم مداخله ترکیه در امور داخلی سوریه است.

باشکان در بخش دیگری اظهارات خود با ابراز تردید در مورد استفاده از سلاح شیمیایی توسط نیروهای ارتش سوریه تصریح کرد که این موضوع دامی است که از سوی غرب پهن شده است.

وی همچنین احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه ترکیه را ناموفق ترین وزیر امور خارجه این کشور ارزیابی کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها