امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44597
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 164
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بدون شک یکی از بهترین راهکارهای انتقال مفاهیم ارائه آنها به زبان داستان است. امروز ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بدون شک یکی از بهترین راهکارهای انتقال مفاهیم ارائه آنها به زبان داستان است. امروز هم که روزگار سرعت و تکنولوژی کوتاه خوانی و کوتاه نویسی است و مخاطبان داستان‌های کوتاه و حتی داستانک‌ها پر و پاقرص‌تر از گذشته هستند و نویسندگان این قالب ادبی هم پرکارتر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همه اینها را گفتیم تا به ابتکار دست‌اندرکاران برگزاری اولین همایش حدیث رضوی اشاره کنیم که در یک حرکت جدید، بخش ادبیات داستانی و داستانک‌نگاری با موضوع احادیث رضوی را در برنامه‌های این همایش قرار داده‌اند. البته برای اینکه این همایش پر رونق‌تر شود و احیانا داستان‌نویس‌ها به بیراه نروند، 40 حدیث رضوی در این بخش انتخاب شده بود تا داستان‌نویس‌های کشورمان بر اساس آنها دست به قلم شوند و بنویسند. این احادیث و داستان‌های رضوی به تبع گوشه چشمی به سبک زندگی دینی داشتند و داستان‌های به بهانه این همایش نوشته شده‌اند.

چند و چون بیشتر این ماجرا را از حجت‌الاسلام مظفر سالاری دبیر بخش داستان  همایش ملی حدیث رضوی پرسیدیم که در ادامه می‌آید.  باید بدانید که مظفر سالاری یک روحانی داستان نویس است که تا کنون جوایز متعددی را در حوزه داستان نویسی چه کودک و نوجوان و چه بزرگسال از آن خود کرده است و کتاب‌های متعددی نیز دارد.

کتاب‌های او در سال‌های مختلف به عنوان کتاب سال کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان ، کتاب سال ولایت ، کتاب سال سلام و کتاب سال حوزه معرفی شده است.

*داستان خوب تزکیه و تعالی روح می‌آورد

به نظر می رسد در عرصه ادبیات داستانی یا همان داستانک‌نگاری فعالیت‌های جدیدی درحال شکل‌ گیری است و با توجه به این که یکی از بخش‌های همایش ملی حدیث رضوی (ع)، بخش داستانک است بفرمایید چه ضرورتی سبب شد تا  چنین بخشی در همایش پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شود؟

همان طور که می‌دانید، در همه ادوار مختلف داستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هست. چون مخاطبان عام با پیگیری ماجراهای اتفاق افتاده در داستان با آن همراه می‌شوند. حتی خداوند هم در قرآن برای تبیین مفاهیم و معارف مختلف از داستان استفاده می‌کند. از سوی دیگر جایگاه بی‌بدیل داستان در فرهنگ غنی ما ایرانی‌ها غیرقابل انکار است. به همین دلیل رسانه‌های مختلف با بهره‌گیری از داستان‌ها و تولید فیلم‌ها و نمایش‌نامه‌ها سعی در جذب مخاطبان عام می‌کنند و این همایش به تبع با توجه به کارکردهای داستان و تاثیرگذاریش این بخش را اضافه کرد.

ویژگی‌های یک داستان خوب و قابل قبول به ویژه داستانی که سعی می‌کند از آموزه های دینی بگوید و آنها را به نحوی تببین کند، چیست؟

کشورهای مختلف به اقتضای فرهنگ و مبانی فکری‌شان از داستان استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های داستان این است که شما می‌توانید در فضای آن داستان قرار بگیرید و یک شخصیت را خوب بشناسید و با شخصیت همذات‌پنداری کنید و هم پای تحولی که آن شخصیت پیدا می‌کند، شما هم به طور ناخودآگاه متحول ‌شوید یعنی یک تزکیه و تعالی در روح داستان خوب وجود دارد. و این نکته‌ای است در داستان که از زمان ارسطو تا کنون به آن اشاره شده و درباره‌اش بحث کرده‌اند.

در راستای همین ویژگی داستان است که الآن یکی از بحث‌های خیلی جدی مطرح در روان‌شناسی، داستان‌درمانی است. یعنی با خواندن داستان در جمع کسانی که مشکلات عاطفی و روانی دارند، بیماری‌شان را درمان می‌کنند. همین نشان‌دهنده نقش و جایگاه تأثیر داستان در جامعه است. خب از آنجایی که هدف از تأسیس مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث ترویج و تبیین مبانی و اصول دین اسلام بر پایه احادیث ائمه و علمای بزرگ دین اسلام است و این جشنواره هم با موضوع امام رضا (ع) برگزار خواهد شد، در کنار همه برنامه‌های زیبایی که دارد یکی از برنامه‌هایش این است که روایت‌هایی که پتانسیل و ظرفیت داستانی دارند به فراخوان گذاشته شد تا به وسیله‌ نویسندگان و حتی عامه‌ مردم که با نوشتن داستان غریبه نیستند، تبدیل به داستان‌های مفید و زیبا شود.

وقتی که داستان خوب تولید شد علاوه بر اینکه تبدیل به کتاب می‌شود و خودش موضوعیت دارد و خوانده می‌شود و کارکرد‌های مثبت خودش را دارد، ظرفیت‌های دیگری را نیز به وجود می‌آورد که تبدیل به انیمیشن، فیلم، نمایشنامه و امثال اینها شود که به هر حال این حرکت، حرکت مبارکی است.

*گام اول داستان نویسی بر مبنای احادیث

آیا در جشنواره‌های دیگر ما سابقه اعلام فراخوان برای تولید داستانک بر محور احادیث را داشته‌ایم؟

در گذشته جشنواره‌هایی با هدف ترویج معارف قرآن و حدیث برگزار شد مثل جشنواره‌ی هنر آسمانی و جشنواره‌ی اشراق. اما با این گستردگی و با این تمرکز برگزار نشدند. البته پیش بینی می‌کنیم نتایج این فعالیت‌ها دو سال بعد بیشتر آشکار شود. در واقع امسال گام نخست است و گام‌های دوم و سوم یقیناً بهتر برداشته خواهد شد.

استقبال نویسندگان جوان از بخش داستانک نگاری در اولین همایش ملی حدیث رضوی و نیز سطح ادبی و محتوایی آثار به طور کلی چگونه بود؟

در مجموع بیش از 500 داستانک به دستمان رسید. برخی هر چهل روایت پیشنهادی را در قالب داستان نوشته بودند. اما متاسفانه بیشتر شرکت‌کنندگان با داستان و داستانک آشنایی چندانی نداشتند. حتی کارهای برگزیده برای کتاب و جایزه از سطح آثار نویسندگان مطرح، فاصله دارند؛ اما در مجموع قابل پذیرش و استفاده‌ است. به نظرم 15 اثری که برای کتاب انتخاب شده‌‌اند، خواندنی خواهد بود.

*جایزه‌های ارزنده‌تری لازم است

به روزهای پایانی جشنواره نزدیک می‌شویم، از فرایند داوری آثار می‌گویید؟

کارها در دو مرحله‌ی ابتدایی و نهایی خوانده و داوری شد و از میان بهترین‌ها، داستان‌های برگزیده برای چاپ در کتاب و اهدای جایزه انتخاب شدند. غالب آثار از سطح حرفه‌ای و فنی فاصله داشتند و با مشکل خاصی در داوری‌ها مواجه نشدیم اما داوری ها با دقت فراوان همراه بود.

به نظر شما چه ظرفیت‌هایی در زمینه برگزاری این برنامه ادبی – دینی وجود دارد که می تواند در همایش سال بعد فعال شود؟ از کاستی‌هایی بگویید که در دوره بعد نیاز است تا برطرف شود.

فراخوان اینترنتی باید همراه با یادداشتی باشد که داستانک را تعریف کند و دو –  سه نمونه‌ مطلوب در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. در آثار امسال گاهی احساس می‌شد که شرکت کننده به خوبی در نیافته که جشنواره از او چه می‌خواهد. روایت‌های برگزیده باید به دقت انتخاب شوند و ظرفیت‌های داستانی داشته باشند. جوایز باید قابل اعتنا باشد تا نویسندگان آشنا با داستان، رغبت به شرکت نشان دهند. 

از سوی دیگر هر سال می‌تواند بُعدی از ابعاد و برکات حضرت ثامن الحجج (ع) مورد تأکید ویژه قرار گیرد. جشنواره رضوی باید با شرکت کنندگان، حالت بده و بستان داشته باشد؛ یعنی شرایطی را برای آشنایی و رشد آن‌ها فراهم آورد و از آثار استفاده کند. به این ترتیب، سال به سال شاهد رشد و شکوفایی بیشتر خواهیم بود. تصور می‌کنم چنین شیوه‌ای مورد رضایت صاحب اصلی این جشنواره است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار