امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44624
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از استان البرز، شهرستان نظرآباد شامل دو بخش تنکمان و مرکزی و 6 دهستان احمدآباد، نجم‌آباد، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از استان البرز، شهرستان نظرآباد شامل دو بخش تنکمان و مرکزی و 6 دهستان احمدآباد، نجم‌آباد، جمال‌الدین، تنکمان شمالی و جنوبی است.

این شهرستان تازه تأسیس از نظر موقعیت جغرافیایی از طرف شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ و سلسله جبال البرز، از طرف جنوب به بخش اشتهارد در شهرستان کرج و از طرف غرب به شهرستان آبیک و همچنین از طرف شرق به دهستان‌های رامجین و سعیدآباد ساوجبلاغ محدود می‌شود.

شهرستان نظرآباد دارای قدمتی کهن است به طوری که آن را سرزمین خشت‌های کهن می‌نامند.

وجود تپه باستانی ازبکی با تنوع آثار از دوره نوسنگی تا دوره مادها موید این مطلب است.

براساس کاوش‌های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی دربرگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ واوایل دوران تاریخی ایران، از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است.

از آثار تاریخی این شهرستان می‌توان به مدرسه علمیه نجم‌آباد، خانه دکتر مصدق، محوطه باستانی ازبکی، امام زاده ابوالحسن و ابراهیم (ع)، تپه‌های باستانی و وجود فرودگاه آزادی اشاره کرد.

احد شریفی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج مساحت این شهرستان را حدود 576 کیلومتر مربع دانست.

وی در ادامه به معرفی بیشتر برخی از آثار تاریخی این شهرستان پرداخت و افزود: یکی از آثار تاریخی که مورد توجه بسیاری گردشگران واقع می‌شود، مدرسه علمیه نجم‌آباد واقع در روستای نجم‌آباد است.

این مسئول ادامه داد: این مدرسه به دستور فتحعلی شاه قاجار و زمان ملاابراهیم نجم آبادی از حکمای قرن سیزدهم به وسیله میرزا عبدالکریم نجم آبادی ساخته شد.

شریفی تأکید کرد: شاه به هنگام عبور از قزوین و پس از ملاقات با ملاابراهیم دستور ساخت این مدرسه را صادر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز یکی دیگر از آثارتاریخی به جای مانده از دوران گذشته را خانه دکتر مصدق نام برد و گفت: دکتر مصدق پس از پایان محاکمه در دادگاه نظامی رژیم پهلوی به سال 1332 هجری شمسی به روستای احمد آباد مستوفی تبعید شد و تا پایان عمر در یک خانه باغ در این محل زندگی کرد و بنا بر وصیت خود،‌ در همین خانه نیز مدفون شد.

به گفته شریفی خانه و در حقیقت آرامگاه ابدی دکتر مصدق در روستای احمدآباد مستوفی و در باغی به مساحت تقریبی نیم هکتار قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود به محوطه باستانی ازبکی در روستای ازبکی احمدآباد اشاره کرد و گفت: این محوطه باستانی نیز یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوران گذشته است که مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران واقع می‌شود.

شریفی افزود: این محوطه باستانی که هم اکنون در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است دارای گستره‌ای برابر با صد هکتار و 10 تپه ارزشمند است.

وی ادامه داد: در این راستا شش تپه از آن را گروهی از باستان شناسان ایرانی از سال 77 تا 84 حفاری کرده‌اند.

این مسئول یادآور شد: طی کاوش‌های این محوطه باستانی مشخص شد ازبکی دربرگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران، از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است.

شریفی گفت: کهن‌ترین آثار محوطه ازبکی در یان تپه واقع در 700 متری تپه اصلی به دست آمده است که در این منطقه کم ارتفاع، بقایای پنج دوره معماری خشتی متعلق به دو دوره فرهنگی در هزاره‌های ششم و هفتم پیش از میلاد شناسایی شده است.

وی تأکید کرد: در محوطه باستانی ازبکی مکانی به نام دوشان تپه وجود دارد که در نتیجه حفاری‌های آن تاکنون سه دوره معماری از عصر آهن شناسایی شده است.

شریفی گفت: در سال 79 در کنفرانس گفت‌وگوی تمدن‌ها در سازمان ملل، نمونه خشت به دست آمده از یان تپه ازبکی به عنوان یکی از کهن‌ترین اسناد تمدن ایران توسط سیدمحمد خاتمی به کوفی عنان رئیس  سازمان ملل اهدا شد.

این مسئول در ادامه سخنان خود به 2 امامزاده ابوالحسن و ابراهیم(ع) اشاره کرد و گفت: این 2 امامزاده نیز مورد توجه بسیاری از مردم و ساکنان این شهرستان و روستاها است.

به گفته شریفی مصالح به کاربرده شده در این 2 امامزاده از خشت و کاهگل بوده است و این 2 امامزاده نیزهم اکنون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

*تپه‌های باستانی نظرآباد قدیمی‌ترین نقاط استان البرز به شمار می‌روند

مدیرکل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری البرز در ادامه سخنان خود شهرستان نظرآباد را به دلیل وجود تپه‌های باستانی متعدد در شمار قدیمی‌ترین نقاط استان البرز عنوان کرد و گفت: پژوهش‌ها و بررسی‌های باستان شناسی قدمت حضور انسان را در این منطقه به 9 هزار سال قبل می‌رساند.

شریفی ادامه داد: جیران تپه، یان تپه، مارال تپه، تپه گازرسنگ و تپه شرف الدین و .... از مهمترین تپه‌های باستانی در این شهرستان هستند.

به گفته وی تپه گازرسنگ در شمار تپه‌های معروف منطقه نظرآباد است که با توجه به سفالینه‌ها و آثار فرهنگی و تاریخی به دست آمده از آن، می‌توان قدمت این تپه را به دوران پیش از تاریخ نسبت داد.

این اثر نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

*فرودگاه آزادی در روستای صالحیه ظرفیت عظیم برای استان البرز

شریفی در ادامه سخنان خود به احداث فرودگاه آزادی در روستای صالحیه شهرستان نظرآباد اشاره کرد و گفت: مجموعه فرودگاه آزادی در جنوب غربی شهرستان نظرآباد در نزدیکی روستای صالحیه در دشتی پهناور واقع شده است.

وی افزود: این فرودگاه به عنوان منطقه نمونه گردشگری و مجموعه پروازی بخش خصوصی در کشور و حتی خاورمیانه فعالیت دارد.

این مسئول ادامه داد: در این مجموعه آموزش پرواز خلبانی طی دوره‌های تخصصی در حال انجام است.

به گفته این مسئول این منطقه امکاناتی نظیر قابلیت انجام پرواز با انواع هواپیماهای سبک و فوق سبک و هلی کوپتر، عملیات تست‌های پروازی برای تولیدات صنعت هواپیمایی و هلی کوپتری و ... را دارا است.
انتهای پیام/2302/ر40
برچسب ها:
آخرین اخبار