امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44630
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک به سؤالات مجری ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک به سؤالات مجری برنامه در مورد برنامه کاری وزارت دادگستری در چهارسال آینده توضیحاتی داد.

پورمحمدی ابتدا با اشاره به آغاز هفته دولت و تبریک این ایام گفت: شروع دولت‌ها چون مصادف می‌شود با اواخر مرداد و اوایل شهریور و این ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر است باید این ایام را تبریک و تسلیت گفت.

وی در توصیف شهیدان رجایی و باهنر گفت: جایگاه والای آنها به خاطر صداقت، صفا، مردم‌دوستی، تلاش، ساده‌زیستی، متانت و وقارشان بود که سبب شد آنها جاودانه شوند.

وزیر دادگستری در مورد وزارت دادگستری گفت: این وزارتخانه یک وزارتخانه سهل و ممتنع است بدین معنی که شاید ظاهری تشریفاتی داشته باشد اما دارای جایگاه ممتازی میان سایر وزارتخانه‌ها است. چرا که هماهنگی بین قوا برعهده دادگستری گماشته شده است.

وی با بیان اینکه مدیر موفق کسی است که بتواند همه حوزه‌های مربوطه را به هم وصل کند و بازدهی و بهره‌وری آنها را بالا ببرد گفت: در ایران ما سه قوه مستقل داریم که استقلال آنها در دنیا بی‌نظیر است. این تفکیک قوا جایگاه ممتازی به جمهوری اسلامی داده است.

پورمحمدی ادامه داد: البته این استقلال قوا خودش دارای ظرفیت‌هایی است که مانع دیکتاتوری و ایجاد بلوک‌های سرقت و قدرت در کشور می‌شود. اما باید گفت که از معایب این استقلال قوا واگرایی و کاهش بهره‌وری به دلیل عدم هماهنگی بین قوا می‌شود.

وی تأکید کرد: بخشی از این هماهنگی بین قوا برعهده وزارت دادگستری است و اگر وزیر بتواند رابط خوبی بین قوای سه گانه باشد و نیازهای آنها را برطرف و آسیب‌ها را شناسایی کند، می‌تواند به هم‌افزایی در کشور کمک کند.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه در حال حاضر تعریف جامعی از وزارت دادگستری انجام نشده است گفت: به همین دلیل است که تا به حال نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های وزارت دادگستری استفاده کنیم. آنچه رئیس قوه قضائیه از من خواست این بود که هماهنگی بین دو قوا را افزایش دهم.

وی در مورد انگیزه خود برای پذیرش وزارت دادگستری گفت: من خودم پیش‌قدم و متقاضی قبول این سمت نبوده‌ام چرا که در سازمان بازرسی موفق بوده‌ام و کارهای بسیاری در دست اجرا داشته‌ام و خودم مایل بودم که در سازمان ادامه فعالیت دهم اما از من خواسته شد که با توجه به تجربه‌هایم به وزارت دادگستری بیایم و بتوانم ظرفیت‌های دادگستری را احیا کنم.

حجت الاسلام پورمحمدی مشکلات امروز کشور را نتیجه موازی‌کاری و ناهماهنگی بین قوا دانست و گفت: اگر تیمی بیاید که این مشکلات را برطرف کند مطمئناً بازدهی و بهره‌وری در کشور افزایش پیدا می‌کند.

وی یکی از مشکلات اساسی امور قضایی کشور را تعداد بالای پرونده‌های قضایی عنوان کرد و افزود: اگر ما به مسائل فرهنگی توجه کنیم و برخی جرایم را برای مردم تشریح کنیم و به برخی نیز آموزش دهیم می‌توانیم زمینه‌های ارتکاب جرم را کاهش دهیم و این به کاهش تعداد پرونده‌های ما کمک می‌کند.

پورمحمدی 26 درصد زندانی‌ها و محکومین قضایی را متهمین به سرقت عنوان کرد و گفت: این عدد بزرگی است و باید به این فکر کنیم که چرا در جامعه این تعداد پرونده مربوط به سرقت وجود دارد. برای حل این مشکل باید ابتدا مسائل اقتصادی را حل کنیم و سپس به مسائل فرهنگی بپردازیم.
ادامه دارد.... انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها