امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۱:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4464
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 148
غلامحسین سلطان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه چرا قیمت گل در مناسبت‌ها در بازار ...

غلامحسین سلطان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه چرا قیمت گل در مناسبت‌ها در بازار بیش از 2 برابر افزایش می‌یابد، آیا نظارتی وجود ندارد؟ گفت: گل فروش‌ها و عرضه‌کنندگان گل تنها در 5 روز از سال فروش مناسب دارند.

رئیس اتحادیه گل و گیاه افزود: گل فروشی‌ها و عرضه کنندگان گل در 360 روز از سال ضرر می‌کنند و در 5 روز مناسبتی سال که مردم  گل خرید می‌کنند، این ضررها را جبران می‌کنند.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده یک شاخه گل 1000 تومان است که در روزهای خارج از مناسبتی که مردم گل نمی‌خرند، عرضه‌کنندگان مجبورند، گل را در جاده بهشت‌زهرا(س) شاخه‌ای 100 تومان بفروشند، یعنی در هر شاخه گل 900 تومان ضرر می‌کنند.
 * هزینه بی‌برنامگی‌‌های دولت را مردم می‌پردازند

وی در پاسخ به اینکه چرا برنامه‌ای برای تثبیت قیمت‌ها ندارید و چرا ضرر فروشندگان را مردم بپردازند؟ گفت: به دنبال راه اندازی نمایشگاه گل هستیم، تا عرضه و تقاضا تناسب پیدا کند، از سوی دیگر فرهنگ استفاده از گل در کشور باید تقویت شود.

*سرانه استفاده گل در کشور یک‌دهم اروپایی‌ها

به گفته سلطان محمدی سرانه مصرف گل در کشورهای اروپایی 200 شاخه در سال است، اما در ایران 5 تا 10 شاخه است.

سلطان‌محمدی تصریح کرد: البته صادرات مهمترین نقش را در تناسب عرضه و تقاضا می‌تواند داشته باشد که به دلیل برخی مشکلات، صادرات گل به شدت پایین آمده است.

*سال گذشته 50 میلیون دلار گل صادر شد

وی ادامه داد: سال گذشته گل به ارزش 50 میلیون دلار، صادر شد در حالی که ظرفیت صادرات گل حداقل یک هزار میلیارد تومان وجود داشت.

رئیس اتحادیه گل و گیاه گفت: سالانه بیش از 2 میلیارد شاخه گل در کشور تولید می‌شود، اگر یک میلیارد شاخه گل صادر شود، قیمت در بازار ثبات خواهد داشت.

وی تحریم، نبودن هواپیما، مشکلات بسته‌بندی و قیمت تمام شده تولیدکنندگان را که محصول را غیررقابتی می‌کند، از مهمترین مشکلات صادرات گل عنوان کرد.

به گفته سلطان محمدی، قاچاق گل به کشور از مشکلات عمده تولیدکنندگان و بازار گل است.

وی تصریح کرد: سال گذشته 2 برابر صادرات کشور یعنی به ارزش 100 میلیون دلار گل از کشورهای مالزی، تایلند و چین و از مرزهای دبی ، بندرعباس به کشور قاچاق شده است.

سلطان محمدی گفت: به‌رغم اینکه موضوع قاچاق به وزارت جهاد کشاورزی و سایر مسئولان اطلاع داده شده، اما هنوز اقدام جدی در این زمینه انجام نشده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار