امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44642
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: 109
حجت‌الاسلام سید سجاد ایزدهی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بیان این خبر اظهار داشت: اثر حاضر ...

حجت‌الاسلام سید سجاد ایزدهی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بیان این خبر اظهار داشت: اثر حاضر مباحث مصلحت، مبانی و عدله آن را از زاویه درون‌فقهی و برون‌فقهی با تطبیق اهل سنت تدوین شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سیره اهل بیت‌(ع) مباحث مختلف درباره مصلحت مطرح شده است، افزود: بحث استفاده از مصلحت در حکومت، راهکارها و ضوابط آن به صورت یک بسته کامل در این اثر مورد توجه قرار گرفته است بنابراین این کتاب هم دارای رویکرد سیاسی و حکومتی است و هم مبانی فقهی را تشریح کرده است.

حجت‌الاسلام ایزدهی با تأکید بر اینکه مخاطب اصلی این کتاب اندیشمندان و کارگزاران فضای سیاسی و اندیشه‌ای کشورند، افزود: این دغدغه پیش‌تر برای اهل سنت کم بود اما امروزه رویکرد مصلحت‌اندیشی براساس مبانی فقهی و عقلانیت دینی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در روایات به کرات درباره مصلحت بحث شده و اینکه اصلا بدون مصلحت نمی‌توان رفتار کرد، گفت: چرا که شریعت طبیعتاً متغیرها و ثابتاتی دارد اگر به ثابتات تأکید شود، پویایی نخواهیم داشت و اگر تنها به پویایی توجه کنیم، ثابتی نخواهد بود به همین خاطر رویکرد مصلحت‌اندیشی مورد توجه قرار می‌گیرد.

این عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره منابع مختلفی که برای نگارش این اثر به کار برده است، ‌گفت: از قرآن، روایات اهل بیت،‌ اثار عقلانیت، ‌سیره حکومت حضرت امیر(ع)، قاعده لاضرر و لا حرج و کتب فقهی دیگر برای نگارش کتاب استفاده شده است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها