امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44664
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در برنامه نگاه یک در مورد راه‌کارهای وزارت دادگستری برای کاهش پرونده‌های قضایی ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در برنامه نگاه یک در مورد راه‌کارهای وزارت دادگستری برای کاهش پرونده‌های قضایی گفت: ما باید ابتدا دو کار انجام دهیم یک در بحث فرهنگ برای مردم فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهیم و دو در بحث اقتصادی مشکلات اقتصادی مردم را رفع کنیم.

وی ادامه داد: وظیفه وزارت دادگستری این است که برای این امر برنامه‌ریزی کند و با هماهنگی میان سایر وزارتخانه‌ها برای برطرف شدن آنها تلاش کند و همین طور با هماهنگی با مجلس قوانین لازم به این منظور را به تصویب برساند.

حجت الاسلام پورمحمدی در مورد بحث اطاله دادرسی نیز افزود: برای کاهش تشریفات قانونی تلاش می‌کنیم و می‌خواهیم که آگاهی مردم را در امور قضایی افزایش دهیم. اینها همگی به بحث اطاله دادرسی کمک می‌کند.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است که کمک گرفتن از وکیل گرچه هزینه زیادی دارد اما در طولانی مدت سبب کوتاه شدن مسیر پرونده‌ها و کاهش هزینه‌ها می‌شود به همین منظور قوه قضائیه شبکه مشاورین تشکیل داده تا به آموزش و آگاهی دادن مردم بپردازد.

وزیر دادگستری در مورد برنامه این وزارتخانه برای قانونی شدن مشاوره گفت: قانون مشاوره را الزام نکرده اما قوه قضائیه کارهای بسیاری کرده است تا به مردم آموزش دهد. باید گفت که یکی از مشکلات اطاله دادرسی تعداد زیاد پرونده‌های قضایی است.

وی افزود: از راه‌کارهای موجود برای کاهش پرونده‌های قضایی می‌توان به افزایش تعداد قضات اشاره کرد که اکنون در دست اقدام است و همینطور می‌توان در بحث پیشگیری از جرم ورود پیدا کرد که هر دوی اینها در کاهش پرونده‌های قضایی موثر هستند.

حجت السلام پورمحمدی در پاسخ به این سؤال که منظور شما از بیان اینکه دادگستری قانون ندارد چیست گفت: قانون اساسی برای دادگستری تعریف مشخصی ارائه نکرده و آن چیزی که در قانون اساسی آمده مبهم است و برخی‌ها آن را تداخل وظایف قوا عنوان می‌کنند. شورای نگهبان نیز در تفسیر خود این را تداخل تشخیص داده و آن را مخل برای کشور دانسته است.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس از من خواستند که در مورد مسایلی که در قوه قضائیه نیز مطرح است پاسخگو باشم. پاسخگویی خوب است اما باید ابتدا مشخص شود که حدود اختیارات وزارت دادگستری کجا است تا وزیر بتواند در مجلس پاسخگوی نمایندگان باشد.

وزیر دادگستری در مورد اینکه پیشتر عنوان کرده بود که وزارت دادگستری باید تبدیل به یک قوه مستقل شود گفت: من این جمله را نگفته‌ام بلکه خبرنگاری که آن خبر را تنظیم کرده دچار اشتباه شده است منظور من این بود که همانگونه که رئیس‌قوه قضائیه از من درخواست کرده است وزارت دادگستری را آن چنان قدرتمند کنیم که در حد و قواره یک قوه باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها