امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44666
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 169
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در ادامه صحبت‌های خود در برنامه نگاه یک افزود: ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در ادامه صحبت‌های خود در برنامه نگاه یک افزود: بسیاری از فسادهایی که در دستگاه‌ها صورت می‌گیرد میلی نیست بلکه حیفی است به این معنا که ما خسارت‌های زیادی را از این طریق به دستگاه‌های دولتی وارد کرده‌ایم و همین موضوع تولید فساد کرده است.

وزیر دادگستری پیچیدگی و ابهام در برخی از قوانین را یکی دیگر از عوامل بروز فساد دانست و گفت: این موضوع زمینه سوء استفاده را فراهم می‌کند، درست است که همه فاسد نیستند اما وقتی در قانون رخنه‌ای ایجاد می‌شود زمینه بروز فساد نیز فراهم خواهد شد.

حجت السلام پورمحمدی به روز نشدن سیستم‌های اداری را دلیل دیگر بروز فساد اقتصادی دانست و تأکید کرد: ما صحبت از دولت الکترونیک می‌کنیم اما در عمل چیزی شاهد نیستیم.

وی افزود: من برای شما یک مثال می‌زنم، از زمانی که در زندان‌ها دوربین نصب شده جرائم داخل زندان به نحو چشمگیری کاهش پیدا کرده است، همچنین نصب دوربین در خیابان‌ها جرائم راهنمایی و رانندگی را کم کرده بنابراین اگر در سیستم اداری شفاف‌سازی شود و دولت الکترونیک به خوبی به اجرا درآید ما شاهد کاهش جرائم در دستگاه‌های اداری خواهیم بود.

وزیر دادگستری تصریح کرد: تا زمانی که مشکل از ریشه حل نشود ما هر چقدر هم پرونده فساد به دادگاه ببریم و زندان‌ها را پر کنیم نتیجه‌ای نخواهد داشت بنابراین پیشگیری نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

حجت السلام پورمحمدی در ادامه اظهار داشت: وزارت دادگستری یک ارگان ستادی است و چندان درگیر پرونده‌ها نمی‌شود.

وی افزود: ما در این عرصه واحد بزرگتری به نام سازمان تعزیرات حکومتی داریم که وظیفه مبارزه با تخلفات اقتصادی بر گرانفروشی را دارد.

پورمحمدی تصریح کرد: متأسفانه می‌بینیم که بازرسان این سازمان در درون تعزیرات حکومتی نیستند بلکه بخشی از آنها در سازمان صنعت، معدن و تجارت و بخشی دیگر در سازمان اصناف فعالیت می‌کنند.

وزیر دادگستری کنترل و مراقبت از بازرسان را امری ضروری دانست و خاطر نشان کرد: این بازرسان باید کنترل شوند تا خدایی ناکرده تخلفی را انجام ندهند البته تخلف از سوی بازرسان کم است اما همین تعداد کم هم زیاد است.

وی با اشاره به جلسه اخیر خود با مدیران سازمان تعزیرات حکومتی گفت: من در این جلسه از مدیران تعزیرات حکومتی خواستم تا از سیستم الکترونیک در سازمان خود به خوبی استفاده کنند چرا که معتقدم راه سالم‌سازی محیط شفاف‌سازی است.

حجت السلام پورمحمدی گفت: در قوه قضائیه اگر قاضی تخلف کند تعلیق شده و به دادسرای انتظامی قضات ارجاع داده می‌شود و برخورد با او تشریفات زیادی دارد اما در تعزیرات اگر چنین مشکلی ایجاد شود تنها رئیس شعبه تغییر می‌کند.

وزیر دادگستری یکی از اقدامات خود را تقویت سیستم نظارتی در سازمان تعزیرات حکومتی دانست و گفت: این سازمان حراست و نظارت دارد اما من این بخش را تقویت می‌کنم تا بتوانیم به راحتی سازمان تعزیرات را کنترل کنیم و اعتماد مردم را بازگردانیم.

وی در ادامه در خصوص مشکلاتی که در بحث معوقات بانکی پیش آمده گفت: کارشناسانی که برای این امر انتخاب می‌شوند کارشناسان دادگستری نیستند بلکه از کانون کارشناسان انتخاب می‌شوند البته وزارت دادگستری تلاش می‌کند تا کارشناسان صاحب صلاحیت جذب این کانون شود.

حجت السلام پورمحمدی اذعان داشت: قضات باید از این کارشناسان استفاده کند اما گاهی اوقات این کارشناسان دچار لغزش می‌شوند و تبانی می‌کنند و گاهی قیمت یک ملک کارشناسی شده را کمتر از میزان وثیقه اعلام می‌کنند.

وزیر دادگستری در ادامه گفت: وزارت دادگستری از جایگاه خوبی برای کمک به قوه قضائیه برخوردار است البته این بستگی به تدبیر قوه قضائیه هم دارد چرا که گاهی دولت و قوه قضائیه قوانین دیگری را تصویب می‌کنند.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها