امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44669
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مصطفی پورمحمدی یکی از اولویت‌های خود در وزارت دادگستری را تقویت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دانست و گفت: این سازمان ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مصطفی پورمحمدی یکی از اولویت‌های خود در وزارت دادگستری را تقویت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دانست و گفت: این سازمان سالانه صد میلیون مراجعه‌کننده دارد و بیش از  36 میلیون خدمت ارائه داده اما حدود 200 ساختمان آن استیجاری است و با کمبود بودجه مواجه است.

وی افزود: طرح‌هایی مثل کاداستر نیاز به بودجه دارد البته سازمان ثبت طی دو تا سه سال گذشته فعالیت خوبی داشته و اخیراً کاراستر به اراضی خارج از شهر اجرا شده اما بخش مربوط به جنگل‌ها، محیط زیست، حریم راه‌ها و رودخانه‌ها باقی مانده که این موضوع هم نیاز به بودجه و هم نیاز به هماهنگی فی‌مابین دارد.

وزیر دادگستری در ادامه کمک به سازمان زندان‌ها را وظیفه دیگر خود دانست و تصریح کرد: متأسفانه زندان‌ها وضعیت خوبی ندارند، زندانی‌ها طبقه‌بندی نشده‌اند و نباید هر زندانی در هر سنی و هر طیفی یک جا نگهداری شود در غیر این صورت زندان به دانشگاه تبهکاری تبدیل خواهد شد.

وی افزود: زندان‌ها نباید آنقدر شلوغ شود که زندانیان امکان بهسازی روحی نداشته باشند اما با وجود چنین شرایطی سازمان زندان‌ها چند سال پی در پی به عنوان سازمان برتر نماز و قرائت قرآن شناخته شد چرا که در چند سال گذشته برنامه‌ریزی‌های خوبی برای این سازمان صورت گرفت.

حجت السلام پورمحمدی گفت: البته در حال حاضر کارهای زیادی شده اما ما با کمبود بودجه مواجه هستیم.

وزیر دادگستری در خصوص وضعیت خروج زندان‌ها از شهر گفت: به دلیل کمبود بودجه باید زندان‌های فعلی را بفروشیم و با پول آن زندان بزرگ و وسیع را در خارج از شهر تهیه کنیم.

خوشبختانه یکسری از زندان‌ها و اردگاه‌های معتادان مواد مخدر ساخته شده و یک اردوگاه 10 هزار نفری نیز در حال تهیه است و ما هم روند آن را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: امسال همه دولت با کمبود بودجه مواجه شده‌اند اما ما تلاش داریم روند جابجایی و خروج زندان‌ها از شهر را گسترش دهیم.

حجت السلام پورمحمدی یکی از دلایل زیاد بودن زندانی‌ها را مربوط به مواد مخدر دانست و گفت: متأسفانه ما مواد مدر را در همه سطوح جرم می‌دانیم و حتی گاهی با ساختن یک جرم حاشیه‌ای برای مصرف‌کنندگان آنها را به زندان می‌اندازیم و متأسفانه در حال حاضر درصد زیادی از زندانیان مربوط به مواد مخدر هستند.

وزیر دادگستری تأکید کرد: ترانزیت مواد مخدر در درون کشور ما زیاد است و محیط جغرافیایی کشور بستر این جرم را زیاد کرده و باعث شده مجرمین مواد مخدر زیاد شوند.

حجت السلام پورمحمدی سرقت، صدور چک بی‌محل، مهریه و دیگر مسائل را از جمله دلایل افزایش زندانیان دانست و گفت: البته قوه قضائیه برنامه‌ریزی را برای جرم‌زدایی دارد.

وزیر دادگستری تصریح کرد: ما تلاش داریم تا اگر مردم جرمی هم مرتکب می‌شوند آن را جرم تلقی نکنیم بلکه تخلف بدانیم و برای آن مجازات‌های غیر قضایی در نظر بگیریم.

وی کاهش عناوین مجرمانه را سیاستی دانست که در حال حاضر پیگیری می‌شود و مجازات جایگزین حبس یکی از راهکارهایی است که می‌تواند به زندان‌زدایی کمک کند.

حجت السلام پورمحمدی در ادامه درباره افزایش قیمت دیه گفت: شرع ما میزانی را مشخص کرده که در صورت بالا رفتن قیمت احشام مشخص شده بدون شک قیمت دیه هم بالا می‌رود البته از زمانی که قیمت دیه افزایش یافته ما شاهد کاهش قتل‌های حادثه‌ای، درگیری‌ها و حوادث جاده‌ای بوده‌ایم.

وی اجرای احکام قاطع، سریع و شدید را سبب بازدارندگی دانست و گفت: ما باید به سمت مجازات‌های بازدارنده حرکت کنیم.

حجت السلام پورمحمدی در خصوص وضعیت ساختمان وزارت دادگستری گفت: متأسفانه ساختمان این وزارتخانه در جای مناسبی نیست و موقعیت فعلی آن بیشتر تجاری است از سوی دیگر جای ما محدود است و از گذشته هم وزرای سابق بر این نکته تأکید داشتند.

وزیر دادگستری تأکید کرد: دولت با تعاملی که با ما داشته یکی از ساختمان‌های خود را معرفی کرده این موضوع مصوب شده و تصمیمات آن نیز اتخاذ شده و به زودی جابجایی صورت می‌گیرد.

وی افزود: البته ما ساختمان ولیعصر را نمی‌فروشیم چرا که همه آن به ما تعلق ندارد و بخشی از آن مربوط به بدهکاری وزارت دادگستری می‌شود، جالب اینجا است که تعزیرات هم با مشکل مکانی روبرو است و این در صورتی است که محیط‌های قضایی پرمراجعه است.

حجت السلام پورمحمدی در پایان در پاسخ به این سؤال که وزارت دادگستری برای تحقق حماسه اقتصادی چه اقدامی را انجام می‌دهد، گفت: من معتقدم که فساد باید کاهش یابد چرا که فساد مانع رشد است و هر کجا فساد اقتصادی باشد توسعه متوقف می‌شود بنابراین اگر مبارزه با فساد اقتصادی به درستی صورت گیرد ما می‌توانیم به تحقق حماسه اقتصادی کمک کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها