امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۲:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4468
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 153
عزت‌الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته در ستاد فرمان 8 ...

عزت‌الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته در ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته، اظهار داشت: این فرمان یکی از مهم‌ترین فرامین مقام معظم رهبری در سال 1380 بود.

وی ادامه داد: فرامین رهبری پیش از این مختص به یک فرد یا یک مجموعه می‌شد که این دفعه مخاطب این فرمان سران سه قوه بودند؛ اهمیتی که این فرمان در مبارزه با مفاسد اقتصادی دارد، سران سه قوه مخاطب آن هستند.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری از مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:‌ علاوه بر این رهبری بارها بیان کردند که مفاسد اقتصادی تنها به یک خلاف و یک اتفاق نامیمون مختص نیست، بلکه فرمانی است که بسیاری از جنبه‌های اقتصاد را در بر می‌گیرد.

* مفاسد اقتصادی مسائل فرهنگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد

یوسفیان ملا ادامه داد: مبارزه با مفاسد اقتصادی تا آنجایی که امکان دارد، مسائل فرهنگی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی 5 سال گذشته در این ستاد، گفت: قبل از ابلاغ این فرمان 8 ماده‌ای سران قوا جلساتی را برگزار می‌کردند و سیاست‌هایی را در رابطه با مفاسد اقتصادی ابلاغ می‌کردند.

وی افزود: اما در این برهه از زمان تغییراتی ایجاد شد ،به طوری که سران قوا ابتدا به صورت کلان به مسائل نگاه می‌کردند و اشکالات را مطرح می‌کردند و پس از آن به صورت موردی به آنها می‌پرداختند.

* با افراد دارای معوقات کلان بانکی به شدت برخورد کردیم

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری تأکید کرد:‌ هم‌اکنون در بحث معوقات بانکی نباید به یک نفر بسنده کرد، بلکه باید تمام وام‌گیرندگان کلان را مورد توجه قرار داد.

یوسفیان ملا با بیان اینکه یک چهارم نقدینگی حاصل از ارائه وام‌ها در دست یک‌هزار و 500 نفر بود، گفت: این مسئله را ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستور کار قرار داد و بلافاصله برای برخورد با این افراد وارد عمل شد.

وی ادامه داد: این افراد مبالغ را با سودهای اندک دریافت کرده بودند و دستی در تورم، گرانی، بورس‌بازی و سفته‌بازی داشتند؛ از زمان آغاز به کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اجازه پرداخت وام‌های کلان در جاهایی غیر از محل‌های تعیین شده، داده نشد.

* ماجرای تعطیلی دوماهه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و افزایش 20 هزار میلیاردی معوقات بانکی

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری تأکید کرد: طی دو ماه تعطیلی جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، حداقل 20 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی افزایش پیدا کرد.

وی گفت: این افزایش معوقات بانکی بیشتر به خاطر عدم پیگیری‌ سازمان‌های نظارتی بود، به طوری که در این میان نیز سیستم ارتباطی منسجم برای استعلام مانده بدهی وام‌گیرندگان از بانک‌ها وجود نداشت.

یوسفیان ملا خاطرنشان کرد: پیش از این یک شخص از چندین بانک وام دریافت می‌کرد، بدون اینکه استعلامی گرفته شود و یا اینکه مانده بدهی آن مشخص شود.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری گفت: هم‌اکنون این سیستم ارتباطی و بانک اطلاعاتی میان بانک‌ها پس از آنکه از سوی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بر بانک مرکزی فشار آمد، ایجاد شد.

وی افزود: از این پس تمام کسانی که قصد دریافت وام از کمترین مبلغ تا بالاترین مبلغ را دارند، مانده‌ بدهی‌ آنان استعلام می‌شود.

یوسفیان ملا با اشاره به دیگر اقدامات این ستاد گفت: در مرحله بعدی اقدامات سعی شد تا خدمات بانک‌ها وام‌ها به افرادی که معوقات بسیاری دارند، ارائه نشود که پس از آن تحول خوبی ایجاد شد که بخشی از بدهی‌ها به شبکه بانکی برگردد.

* زمین برای درختکاری واگذار شد، برج‌ها سر به فلک کشیدند

وی گفت: در بحث واگذاری زمین‌ها برخی افراد برای اجرای طرح‌هایی مانند طوبا (درختکاری) زمین‌هایی را دریافت کردند، اما به جای آن برج‌سازی کردند؛ تعداد این افراد هم کم نیست.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری ادامه داد: این افراد که زمین‌های دولتی را گرفته بودند، علاوه بر آن وام‌های کلانی را نیز دریافت کرده‌ و به جای استفاده آن در محل خود در موارد دیگری به کار بردند.

وی در رابطه با اقدامات ستاد در خصوص پیشگیری از وقوع چنین اتفاقاتی، گفت: هم‌اکنون هیچ زمین بزرگی واگذار نخواهد شد، مگر آنکه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مطلع شود.

یوسفیان ملا گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بر تمام واگذاری‌ها نظارت می‌کند، به طوری که به عنوان مثال در دامنه‌های شمالی تهران برج‌سازی‌هایی انجام می‌شد که که آنها را متوقف کردیم.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری، افزود: متأسفانه در واگذاری زمین‌ها طی دولت‌های گذشته از طریق مدیران ارشد و وزرا خطاهایی انجام شده که اکثر آنها پس گرفته شد.

وی تأکید کرد: برخوردهای قضایی هم با این افراد صورت می‌گیرد، اما تا رأی نهایی دادگاه از اعلام آنها معذوریم.

* تشکیل 23 هزار پرونده بازپس‌گیری زمین‌های واگذار شده

یوسفیان ملا با اشاره به اینکه وزیر راه و شهرسازی کنونی در رابطه با بازپس‌گیری زمین‌های واگذار شده اقداماتی انجام داده است، گفت: 23 هزار پرونده علیه افراد و اشخاص در رابطه با بازپس‌گیری زمین‌ها تشکیل شده است.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری ادامه داد: در این چند سال اخیر که مربوط به این مجموعه کاری می‌شود، نه تنها زمینی به غیر از اهداف آن واگذار نشده، بلکه بسیاری از آنها بازپس‌گرفته شده‌اند.

وی تأکید کرد:‌ مجتمع قضایی ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی به صورت موردی با افراد و اشخاصی که متجاوز زمین‌ها و دارای معوقات بانکی هستند، برخورد کرده و بسیاری از آنها نیز در زندان‌ به سر می‌برند.

یوسفیان ملا اظهار داشت: در رابطه با پرونده شهرام جزایری اگر پیشگیری‌های لازم انجام می‌شد، پرونده بزرگ فساد 3 هزار میلیاردی در کشور اتفاق نمی‌افتاد.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری گفت: ستاد هم‌اکنون به این نقطه رسیده که نظام بانکی باید تغییر کند؛ هم‌اکنون بانک‌ها دارای صدها شعبه در کشور هستند که هر شخصی در این شعبات اراده کند، می‌تواند تخلف کند.

یوسفیان ملا گفت: رئیس یک شعبه در دور افتاده‌ترین نقطه کشور آنقدر دستش باز بوده که توانسته مبلغ زیادی از منابع را که معادل کل سرمایه آن بانک است، را به گروه امیر منصور آریا واگذار کند.

* اجرای قانون ارتقای سلامت اداری از پایان سال 91

وی در رابطه با تصویب قانونی با عنوان قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با مفاسد اداری گفت: در پایان سال 90 این قانون به تصویب رسید که مراحل اجرایی آن در پایان سال 91 کلید خورد.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری تأکید کرد: این قانون اولین قانون مبارزه با مفاسد اداری است که هدف آن اصلاح ساختار اداری برای جلوگیری از به وجود آمدن مفاسد است.

یوسفیان ملا ادامه داد: در این 4 سال از عمر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کارهای عمده‌ای انجام شده که قابل مقایسه با مدت مشابه پیش از آن نیست.

وی با تأکید بر اجرای کامل قانون سلامت اداری تصریح کرد: قانون ارتقای سلامت اداری می‌تواند در راستای پیش‌گیری از ایجاد هرگونه فساد در ادارات مؤثر باشد.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری تأکید کرد: خدمات‌رسانی بانک‌های خصوصی نیز باید در جهت منافع همه مردم باشد و مختص به عده خاصی نباشد.

یوسفیان ملا با اشاره به اینکه یک سری مجازات در چرخه نظام اداری را در ستاد به تصویب رساندیم، گفت: از جمله این مجازات‌ها عدم ارائه خدمات به بدهکاران بزرگ بانکی است.

وی افزود: به عنوان مثال کسانی که وام‌های کلانی از بانک‌ها دریافت‌ کرده‌اند، اما ارزش وثیقه آنان کمتر از میزان وام دریافتی است، در صورت عدم پرداخت مطالبات باید از سایر اموال آنها تأمین شود.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری گفت: با پیگیری‌ به عمل آمده در بانک مرکزی نظام جامع اطلاعاتی راه‌اندازی شد، تا کسی که وامی می‌گیرد، اطلاعات وام‌های گذشته آن استعلام شود.

وی ادامه داد: اگر بانکی برخلاف این استعلام عمل کند، واحدهای نظارتی وارد عمل شده و تخلفات موجود را گزارش خواهد کرد.

* خواستار تغییر نظام بانکی هستیم/قوانین واحد در بانک‌ها نداریم/تعدد قوانین در بانک‌ها وجود دارد/بانک‌ها جزیره‌ای عمل نکنند

یوسفیان ملا با تأکید براینکه سیستم بانکی باید تغییر کند، گفت: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکنون نتوانسته وارد نظام بانکی شده و قوانین آن را تغییر دهد.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعدد قوانین موجود در سیستم بانکی خاطر نشان کرد: نظام بانکی دستورالعمل‌های فراوانی دارد که باید این دستورالعمل‌ها طبق قوانین باشند.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها هم‌اکنون به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند، گفت: هر کدام از این بانک‌ها در جلسات هیئت مدیره خود تصمیمات مختلفی می‌گیرند که باید این مصوبات به صورت واحد باشند.

یوسفیان ملا گفت: اختیاراتی که به مسئولان بانک‌ها نیز داده می‌شود، باید رصد شده تا به عنوان مثال رئیس یک شعبه نتواند تمام سرمایه‌ خود را به یک شخص یا گروه خاصی واگذار کند.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری تأکید کرد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی باید درباره معوقات بانکی جلوتر رفته تا نقدینگی‌ها به سیستم بازگشته و به چرخه تولید تزریق شود، تا اشتغال افزایش یابد.

وی گفت: مسئولان باید تا آنجایی که می‌توانند به قوانینی مانند ایجاد سلامت در نظام اداری در بخش‌های مختلف عمل کنند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: نظارت باید بر کسانی که اراضی و منابعی که در اختیار دارند، بیشتر شده و نه تنها اراضی بزرگ، بلکه به موارد کوچکتر نیز باید رسیدگی شود.

یوسفیان ملا با تأکید براینکه باید طوری عمل کنیم، تا شفاف‌سازی در اقدامات به وجود آید، گفت: برخی افراد برای ساخت واحدهای تولیدی 50 میلیارد تومان و یا بیشتر وام گرفته‌اند که در محل خود صرف نشده است.

* وام مختص به تولید صرف ارز، سکه و سفته‌بازی شد

وی گفت: این افراد به جای پرداختن به تولید به جان سکه و ارز افتاده و به اقدامات سوداگرایانه و سفته‌بازی روی آورده‌اند.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری ادامه داد: در این میان پیشنهاد می‌کنیم، تا عملیات‌های بانکی بالای 300 میلیون تومان به طور کامل رصد شود، به طوری که شفاف‌سازی آنقدر باید بالا باشد، تا دریافت وام از سوی متقاضیان اصلی انجام شود.

وی در رابطه با اقدامات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در بخش پیشگیری از ایجاد فساد گفت: مکانیزه شدن سیستم اداری یکی از راه‌های پیشگیری از ایجاد فساد در کشور است، به طوری که باید از چهره به چهره شدن اشخاص جلوگیری شود.

عضو ستاد فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری گفت: این بدین معنا است که حق و حقوق افراد ضایع نشده و از ایجاد فساد جلوگیری شود، تا برای گرفتن حق هزینه‌ای توسط مردم پرداخت نشود.

یوسفیان در پایان با بیان اینکه امیدوارم مسئولان مرتبط با فرمان 8 ماده‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با جدیت به مبارزه با مفاسد اقتصادی بپردازند، گفت: مسئولان باید در راستای شفاف‌سازی اقدام کنند که اولین گام برای مقابله با مفاسد اقتصادی شفاف سازی است.

* گفت‌وگـو از محمد صادق‌پور
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها