امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44707
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که به‌ منظور انجام سفر 3 روزه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که به‌ منظور انجام سفر 3 روزه به عشق‌آباد سفر کرده است، شب گذشته (16 شهریور) در دیداری صمیمانه با ایرانیان مقیم و فارسی‌آموزان ترکمنستانی که در محل سالن اجتماعات سفارت ایران در عشق‌آباد برگزار شد، نتایج به دست آمده در ملاقات با رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر امور خارجه ترکمنستان را مثبت و سازنده ارزیابی کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در این مراسم که در آن تعداد زیادی از ایرانیان مقیم عشق‌آباد به همراه خانواده‌های خود و همچنین فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان حضور داشتند، ضمن بیان مطلب فوق، تصریح کرد: در 2 روز گذشته مذاکرات مهم و پرمحتوایی با طرف‌های ترکمن داشتیم.
وی تأکید کرد: معلوم شد که همچون گذشته نگاه ترکمنستان به همکاری‌های همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران مثبت و نزدیک است و در همه شرایط ما همدیگر را درک می‌کنیم.

لاریجانی در ادامه افزود: طیف وسیعی از مسائل اقتصادی، تجاری، فرهنگی و برخی موانع در مناسبات میان ایران و ترکمنستان را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادیم و مقرر شد که کلیه مسائل مطرح شده به صورت جدی پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه روابط پارلمانی و تعاملات تجاری و اقتصادی و نیز انرژی از مهمترین محورهای مذاکرات با مقامات ترکمنی بوده است، تصریح کرد: مقرر شد که این موانع از مسیر تعاملات سازنده و سودمند دوجانبه برداشته شود.

رئیس مجلس ایران گفت: در مجموع رویکرد طرف ترکمنی برای توسعه و گسترش روابط و همکاری با کشورمان مثبت بوده زیرا 2 کشور از یک ریشه تاریخی و اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی برخوردار هستند.
وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود از آموزش زبان فارسی در ترکمنستان استقبال کرد و گفت که زبان فارسی عامل مهم پیونددهنده ملت‌های ایران و ترکمنستان و عاملی برای شناخت بیشتر تمدن ایرانی اسلامی می‌باشد.

سفیر ایران و رایزن فرهنگی سفارت ایران در عشق‌آباد پیش از سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنان کوتاهی درباره اهمیت سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به این کشور، فعالیت‌های رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‌آباد را تشریح کردند.
همچنین 2 تن از معلمان محلی زبان فارسی که در محل رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‌آباد مشغول تدریس و آموزش زبان فارسی هستند در مقاله خود خاطرات و علاقه خود برای آموزش زبان فارسی را برای حضار ارائه دادند که مورد استقبال لاریجانی و هیئت همراه وی قرار گرفت.
وزیر نفت و استاندار خراسان رضوی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران لاریجانی را در سفر به ترکمنستان همراهی می‌کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران صبح امروز در رأس یک هیئت عالی‌رتبه سیاسی پارلمانی کشورمان به‌ منظور بازدید از قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در «مرو قدیم» واقع در استان «ماری» در جنوب ترکمنستان عازم این منطقه شد.


انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها