امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4473
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 200
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اغلب کشورهای حاشیه خلیج‌فارس علیرغم بهره‌مندی از منابع فراوان نفتی، از گاز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اغلب کشورهای حاشیه خلیج‌فارس علیرغم بهره‌مندی از منابع فراوان نفتی، از گاز بی‌بهره‌اند و نیاز آنها به گاز طبیعی روند فزاینده‌ای یافته است.

جواد اوجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با همه کشورهای خلیج فارس برای صادرات گاز ایران مذاکره داشته‌ایم و  همه آنها از ما گاز می‌خواهند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه همه کشورهای حوزه خلیج فارس برای نیروگاه‌های خود به گاز نیاز دارند، اضافه کرد: مذاکرات صادرات گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس به خوبی پیش می‌رود که بعد از نهایی شدن قراردادها جزئیات آن اعلام خواهد شد.

وی پیش از این از آغاز صادرات گاز به عراق در تیر ماه سال جاری خبر داده و گفته بود: صادرات گاز به این کشور با هفت میلیون متر مکعب در روز آغاز می‌شود و به تدریج به 25 میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد.  

وی گفت: صادرات گاز ایران به عراق از دو نقطه صورت می‌گیرد که یک خط لوله آن برای تامین نیروگاه البغداد و المنصوریه خواهد بود. خط لوله دوم که از خرمشهر آغاز می‌شود گاز مورد نیاز نیروگاه بصره را تامین خواهد کرد که حجم ارسال گاز با این خط لوله نیز 20 تا 25 میلیون متر مکعب در روز است.

*کمبود شدید گاز در میان اعراب حاشیه خلیج فارس

به گزارش فارس، با شدت گرفتن تحریم‌های نفتی علیه کشورمان،‌ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای تولید و صادرات بیشتر نفت تحت فشار قرار گرفته‌اند و همزمان با افزایش مصرف انرژی نیز روبرو هستند.

به همین دلیل و با توجه به کمبود منابع گاز در این کشورها، کشورهای حاشیه خلیج فارس تمایل زیادی برای واردات گاز از ایران نشان می‌دهند.

بر این اساس عربستان به جز مصارف نیروگاهی،‌ نیاز شدیدی به منابع گاز برای تزریق به میادین نفتی فرسوده و تحت فشار خود برای نگهداشت سطح تولید نفت دارد. عربستان گاز کافی برای این کار در اختیار ندارد.

شیخ‌نشین امارات متحده عربی نیز که از سال‌ها پیش مشتری گاز ایران بوده است و شهرت قرارداد کرسنت که مالکان آن به پرداخت رشوه برای پایین آوردن قیمت گاز صادراتی میدان سلمان ایران هستند، از مرزهای ایران گذشته است.

نیاز این شیخ‌نشین به گاز تا بدان حد است که پذیره نویسی شرکت گمنامی مانند کرسنت در اوایل دهه پیش میلادی برای توزیع گاز ایران بیش از 120 میلیارد دلار یعنی بیش از 10 برابر نیاز شرکت سرمایه جمع‌آوری شد.

کویت و عمان هم برای روشن نگاه داشتن چراغ نیروگاه‌هایشان به گاز ایران نیاز دارند. حتی قطر نیز که سومین مالک ذخایر گازی دنیا محسوب می‌شود، نمی‌تواند به عنوان تامین‌کننده نیاز گازی کشورهای حاشیه خلیج فارس ایفای نقش کند.

60 درصد از سهم گاز تولیدی قطر در اختیار شرکت‌های چند ملیتی است و  این شرکت‌ها که عملا بهره‌بردار اصلی گاز پارس جنوبی محسوب می‌شوند،‌با تبدیل گاز به LNG آن را به بازارهای جهانی صادر می‌کنند.

خلاء نیاز به گاز طبیعی حتی در شیخ نشین کوچکی مانند قطر به قدری جدی است که به تازگی علیرغم پایان همه پروژه‌های این کشور برای تولید از پارس جنوبی، یک پروژه جدید 50 میلیون متر مکعبی برای رفع نیزاهای داخلی قطر تعریف شده است.

*قرارداهای صادرات گاز ایران به اروپا و شبه قاره هند

به گزارش فارس، ایران در حال حاضر تنها به ترکیه گاز صادر می‌کند و رستم قاسمی وزیر نفت به تازگی از افزایش صادرات گاز به ترکیه خبر داده است.

جواد اوجی پیش از این از نهایی شدن قرارداد صادرات گاز ایران به سوئیس از طریق ترکیه خبر داده و گفته بود: ایران و سوئیس هر دو در حال مذاکره با ترکیه درباره حق ترانزیت گاز هستند.

اما کونرادین راسی، سخنگوی اداره انرژی فدرال سوئیس با تکذیب این خبر گفت: شرکت سوئیسی خریدار گاز یعنی ئی جی ال. ای جی در حال مذاکره برای خرید گاز از ایران بود، تا اینکه این مذاکرات در سال 2010 همزمان با افزایش تحریم های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه ایران متوقف شد.

با این حال به نظر می‌رسد تکذیب این مدیر سوئیسی بیشتر جنبه دیپلماتیک داشته باشد، چنانکه سوئیس معمولا در برنامه‌ریزی برای تامین امنیت انرژی خود جدی عمل می‌کند.

به گزارش فارس، ایران برای صادرات گاز به اروپا از طریق ترکیه روی مسیر جایگزین عراق، سوریه،‌لبنان و مدیترانه نیز برنامه‌ریزی می‌کند.

بر اساس این گزارش، با پایان یافتن خط لوله صادراتی ایران به پاکستان در خاک ایران، احداث این خط لوله در خاک پاکستان با سرمایه‌گذاری ایران و یک کنسرسیوم چند ملیتی آغاز شده است. 

رستم قاسمی وزیر نفت نیز با هیاتی به هند سفر کرده است، تا درباره پیوستن هند و چین به خط لوله صلح یا صادرات گاز به این کشورها از طرق دیگر مذاکره کند.

*نگرانی کارشناسان درباره صادرات گسترده گاز

قاسمی وزیر نفت با اشاره به شیوه‌ها و قراردادهای متفاوت صادرات گاز می‌گوید: اگر روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز صادر کنیم، 20 تا 25 میلیارد دلار به درآمد کشور اضافه خواهد شد.

با این حال کارشناسان صادرات گسترده گاز را در شرایط فعلی به نفع ایران نمی‌دانند و معتقدند با توجه به پیر شدن میادین اصلی تولیدکننده نفت ایران، تزریق گاز تولیدی پارس جنوبی به این میادین به مراتب ضرورت و ارزش اقتصادی بالاتری دارد.

این کارشناسان معتقدند باید از امروز به مدت 30 سال به بعضی میادین نفتی گاز تزریق کنیم، تا بعضی از میادین بعد از 5 تا 6 سال بتوانند نفت تولید کنند و در نهایت بتوانیم نزدیک به 40 سال دیگر نفت داشته باشیم و بتوانیم 60 میلیارد بشکه نفت به دام افتاده در مخازن را خارج کنیم و در غیر این صورت تا ابد این میزان نفت زیرزمین مدفون خواهد شد.

در واقع بعضی محاسبات نشان می دهد در صورت تزریق نشدن گاز به میادین نفتی با توجه به رشد مصرف انرژی در کشور و افت تولید نفت، تا پایان چشم‌انداز نفتی برای صادرات نخواهیم داشت و گاز خود را نیز با قراردادهایی به مراتب ارزان‌قیمت‌تر از قراردادهای آینده پیش‌فروش کرده‌ایم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار