امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44737
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 172
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «سلطان حمد» کارشناس مسائل امنیتی منطقه و صاحب‌نظر تاجیک هدف آمریکا برای انجام اقدامات نظامی علیه ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «سلطان حمد» کارشناس مسائل امنیتی منطقه و صاحب‌نظر تاجیک هدف آمریکا برای انجام اقدامات نظامی علیه سوریه را تهدیدی برای امنیت جهانی و هموار کردن بستر رشد تروریسم و افراط‌گرایی در بخش‌های زیادی از دنیای اسلام دانست.

وی با اشاره به‌ مخالفت جامعه جهانی با حمله نظامی آمریکا به‌ سوریه، گفت: مردم دنیا جدا از مباحث سیاسی، نژادی، منطقه‌ای و مذهبی، می‌خواهند در آرامش زندگی کنند و همه از جنگ و آوارگی خسته شده‌اند و می‌دانند که حمله نظامی به‌ سوریه نه‌ تنها راهحل نیست بلکه قضیه را پیچیده‌تر از وضعیت موجود خواهد کرد.

حمد ابراز نگرانی جامعه جهانی از زبان واشنگتن در برابر بحث مرموز استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را بحث‌برانگیز دانست و افزود: حتی در نشست گروه «جی »20 در «سنت پترزبورگ» رئیس جمهور آمریکا نتوانست موافقت اکثریت اعضا را برای حمله به‌ سوریه به دست آورد، مگر جامعه جهانی و فقط آمریکا و چند کشور متحد آن، پس نظر ملت‌های جهان (همچنین مردم آمریکا) که مخالف جنگ می‌باشند، برای چه کسی مهم است؟

وی در ادامه تصریح کرد: اکنون میان رسانه‌ها و کارشناسان کشورهای جهان صحبت از این است که آیا کنگره آمریکا با بحث حمله نظامی به‌ سوریه موافقت خواهد کرد یا خیر، کنگره نیز قطعا جدا از کاخ سفید نیست هرچند شاید برخی از اعضای آن نه ‌به‌ خاطر رعایت حقوق بین‌الملل بلکه به‌ خاطر جلوگیری از بی‌آبرویی بیشتر کشورشان در عرصه جهانی با چنین برنامه‌ای مخالفت کنند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و امنیتی منطقه در ادامه یادآور شد که اگر سازمان ملل از منافع جامعه جهانی حمایت می‌کند پس چرا آمریکا می‌خواهد بدون مجوز شورای امنیت به‌ سوریه حمله کند؟ پاسخ این پرسش نیز روشن است: منافع جامعه جهانی (نه جامعه جهانی عبارت از چند کشور معدود غربی) با منافع قدرت‌های زورگو و سلطه‌طلب به طور کامل مخالف است.

وی در ادامه تأکید کرد: این ادعای واشنگتن که در برابر امنیت جهانی احساس مسئولیت می‌کند در اصل بی‌اساس است زیرا ضمن حضور نظامی آمریکا در عراق، افغانستان و غیره، نه‌ تنها تروریسم بین‌المللی مهار نشد بلکه انگیزه بیشتری برای اقدامات جدی‌تری پیدا کرد.امروزه گروه‌های تروریستی و انحرافی مذهبی عمدتا در مناطقی فعال می‌شوند که به‌ اصطلاح منافع ژئوپلیتیکی آمریکا ایجاب می‌کند.

حمد در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با فارس خاطرنشان کرد: امروز سوریه فقط مرز منافع امنیتی چند کشور معدود نیست، بلکه با سرنوشت آینده خیلی از مناطق دنیا ارتباط پیدا می‌کند، زیرا حداقل شکی نیست که برای مراحل بعدی گروه‌های تروریستی و افراطی با هدایت و حمایت‌های کشورهای خارجی، ایران، روسیه، فققاز، آسیای مرکزی و مناطق مسلمان‌نشین چین را هدف قرار خواهند داد.

بنابراین چنانچه جامعه جهانی به‌ طور جدی ندای خود را بلند و مخالفتش را با جنگ اعلام کند، امکان جلوگیری از کشتار و تخریب بیشتر سوریه امکان خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه راه‌حل بحران سوریه نظامی نیست، ضرورت اقدامات جدی‌تر کشورهای قدرتمند و قبل از همه روسیه، چین و ایران را خواستار شد و گفت: قضیه سوریه باید با کمک جامعه جهانی و بدون مداخله خارجی‌ها از طریق سیاسی حل شود و مردم این کشور با آراء خود سرنوشتشان را تعیین کنند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها