امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44774
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ایران باسابقه تاریخی هزاران ساله، خانواده از جایگاه و اهمیت بسزایی برخوردار بوده و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ایران باسابقه تاریخی هزاران ساله، خانواده از جایگاه و اهمیت بسزایی برخوردار بوده و هم‌اکنون نیز بنیادی‌ترین پایگاه اجتماعی محسوب می‌شود.

به رسم عرف و به حکم شرع، سرپرستی خانوارها بر عهده مردان است اما در گذشته‌های دور در برخی جوامع به علل گوناگون، زنان سرپرستی خانوار را برعهده داشتند و امروزه نیز بنا به شرایط زمانه با این پدیده بیشتر مواجه هستیم؛ در گذشته زنان سرپرست خانوار را با عنوان زنان بی‌سرپرست می‌شناختند.

زنان سرپرست خانوار یا زنان خود سرپرست براساس قانون مصوب سال 1371 مجلس شورای اسلامی این گونه تعریف و طبقه‌بندی می‌شوند.

زنان بیوه: به زنانی اطلاق می‌شود که به عقد دائم (ازدواج دائم) یا منقطع در آمده و سپس به یکی از دلائل طلاق، فوت شوهر، فسخ عقد، صدور حکم موت فرضی، بذل موت و یا انقضای موت در نکاح منقطع، شوهر خود را از دست داده باشند.

زنان پیر و سالخورده: زنان بی‌سرپرست و مسنی هستند که قادر به تامین معاش خود نباشند.

سایر زنان و دختران بی‌سرپرست: به زنان و دخترانی اطلاق می‌شود که بنابه دلایلی از قبیل مفقود شدن یا از کار افتادگی سرپرست، به طور دائم یا موقت بدون سرپرست (نان‌آور) می‌مانند. به طورکلی زنان سرپرست خانوار به زنانی گفته می‌شود که به علت فقدان حضور مستمر و منظم مردی توانمند، بار مسئولیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده را به دوش می‌کشند.

به آسانی می‌توان پی‌برد با توجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه این گروه از افراد جامعه گروه آسیب‌پذیری بوده که نیازمند حمایت‌های گوناگون هستند. با اندکی دقت می‌توان دریافت در کوچه پس کوچه‌های شهر و روستاهای ما نیز تعدادی از این زنان بار مسئولیت زندگی را بر دوش می‌کشند.

فعالیت 7 هزار و 762 زن سرپرست خانوار در تربت حیدریه 

براساس سرشماری مرکز در سال 1390 شهرستان تربت حیدریه دارای 60 هزار و 699 خانوار بوده که 7 هزار و 762 خانوار از این تعداد را زنان سرپرست تشکیل می‌دهند؛ به عبارتی 12,78 درصد سرپرست‌های خانوار شهرستان زنان هستند که این درصد برای ساکنین شهر 11,68 درصد است یعنی از 40 هزار و 219 سرپرست ساکن شهر، چهار هزار و 701 سرپرست زن وجود داشته است.

براساس آمار کمیته امداد امام خمینی تربت حیدیه در سال 1391، چهار هزار و 863 زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد قرار گرفته و توسط سازمان بهزیستی و اورژانس اجتماعی شناسایی و خدمات مددکاری و حمایتی به آنان ارائه می‌‌شود.

براساس آمار فوق، می‌توان ذکر کرد نیمی از زنان سرپرست خانوار شهرستان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی هستند که این آمار حکایت از آسیب‌پذیری این گروه دارد؛ بدیهی‌ترین مشکلی که زنان سرپرست خانوار با آن مواجه هستند، مسائل اقتصادی است.

تنها 340 زن سرپرست خانوار از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند

از آنجا که بیشتر زنان سرپرست خانوار در اثر رویدادی چون طلاق، فوت و یا ناتوانی و بی‌کفایتی همسران خود متحمل بر دوش گرفتن بارسنگین زندگی می‌شوند بنابراین بدیهی است که قبل از مواجهه با چنین شرایطی مهارت کسب نکرده و نمی‌توانند به راحتی جذب بازار کار شده و کسب درآمد کنند به طوری که براساس آمار سازمان تامین اجتماعی شهرستان تنها 340 زن سرپرست خانوار از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند که البته این عدد بین شهرستان‌های تربت حیدریه، زاوه، مه‌ولات و رشتخوار مشترک است.

ایفای نقش مادری و نان‌آوری

زنان سرپرست خانوار در مواجهه همزمان با 2 نقش مادری و ایفای نقش پدری ناچار هستند به مشاغل خانگی روی بیاروند که نه تنها از درآمد بالایی برخوردار نیست بلکه از حضور آنان در جامعه می‌کاهد؛ مضاف براین‌که زنان جوان سرپرست خانوار امکان حضور در اجتماع به‌ویژه در محیط‌های سنتی شهرستان، خود معضلی است که به سایر مشکلات می‌افزاید.

عدم امنیت باعث می‌شود که این زنان به ناچار همواره خود و فرزندان خود را به نوعی به خانواده پدری تحمیل کنند تا ضمن احساس امنیت، اصالت و نجابت خود را به جامعه ثابت کنند.

شاید بدیهی‌ترین و اصلی‌ترین مشکل زنان خود سرپرست مشکل اقتصادی و امرار معاش باشد لیکن معضلات اجتماعی از جمله برخی نگاه‌های سنگین جامعه و عدم احساس امنیت خود علتی است بر عدم شکوفایی استعدادهای زنان و باروری توانایی‌های آنان در راستای امرار معاش.

زنانی که علی‌رغم تفکر رایج احساسی بودن، در همین شرایط،  قوی عمل می‌کنند و سرنوشت خود و کودکان بی‌گناهشان را به برخی همسران نالایق که درگیر اعتیاد و ناهنجاری اجتماعی شده‌اند، نمی‌سپارند.

رئیس بهزیستی تربت حیدریه: آمار زنان سرپرست خانوار رو به افزایش است

داریوش وکیلی رئیس ادراه بهزیستی تربت حیدریه می‌گوید: ضریب آسیب‌های اجتماعی در جامعه و بالاخص شهرستان تربت حیدریه رو به افزایش است.

وی درباره دلائل ایجاد معضلات اجتماعی گفت: بروز معضلات و آسیب‌های اجتماعی یک مکعب چند وجهی است که هر وجه آن در حوزه مسئولیت یکی از دستگاه‌ها است و مهم‌ترین دلیل آن نبود یک برنامه جامع اجتماعی، فرهنگی متناسب با دین، فرهنگ و مناسبات کشور است.

وکیلی در خصوص زنان آسیب دیده عنوان کرد: عامل اقتصادی برای آسیب زنان یک بهانه است و عمده مشکلات این زنان فقر فرهنگی و بعضاً اعتقادی است.

وی با بیان این‌که بهزیستی به تنهایی متولی مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیست، یادآور شد: دیگر سازمان‌ها هم باید سهم خود را در مبارزه با کاهش آسیب‌های اجتماعی ایفا کنند.

رئیس اداره بهزیستی تربت حیدریه گفت: در جهت توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و رفع مشکلات آن‌ها تنها وجود نهادهای مختلفی که به مشکلات مادی آنان رسیدگی کنند، کافی نیست بلکه پاک‌سازی نگاه‌ها و افکار مسموم جامعه را نیز به گونه‌ای می‌طلبد تا فضای جامعه در جهتی سوق داده شود تا همگان در جهت رفع مشکلات این گروه همت گمارند؛ نه این‌که با افکار و دیدگاه‌های ناشایست مشکلی بر مشکلات آنان بیفزایند.
==============
گزارش از مریم سالاری
==============
انتهای پیام/2202/م40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها