امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44795
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در ادامه سفر خود به کشورهای آسیای مرکزی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در ادامه سفر خود به کشورهای آسیای مرکزی با رئیس جمهوری قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در طول این دیدار جینپینگ و نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند و همچنین رهبران دو کشور خواستار افزایش مشارکت استراتژیک پکن-آستانه شدند.

نظربایف از چین به عنوان یک همسایه، دوست و برادر خوب یاد کرد و خواستار ارتقای سطح روابط با چین شد. وی تاکید کرد که سفر جینپینگ به قزاقستان باعث نزدیکی بیشتر دو کشور می‌شود و اعتماد قلبی قزاقستان به پکن را افزایش خواهد داد.

شی جینپینگ همچنین امروز در دانشگاه آستانه سخنرانی کرد و راهبرد جدید چین در آسیای مرکزی را تشریح کرد.

وی با اشاره به کمربند اقتصادی آسیای مرکزی با بیش از 3 میلیارد جمعیت، از آن به عنوان یک بازار بزرگ اقتصادی یاد کرد و اولویت استراتژیک چین را مناطق پیرامونی و شراکت با کشورهای همسایه کشورش خواند.

شی افزود: یک همسایه نزدیک بهتر از یک فامیل دور است.

رئیس جمهوری چین همچنین خواستار ایجاد یک کریدور اقتصادی و تجاری جدید تحت عنوان «جاده ابریشم جدید» میان چین و آسیای مرکزی شد.

رئیس جمهوری چین پیش از سفر به قزاقستان به ترکمنستان سفر کرده بود. وی در سومین مقصد تور آسیای مرکزی خود به ازبکستان و سپس به قرقیزستان خواهد رفت.

شی جینپینگ همچنین پنج شنبه و جمعه گذشته در نشست سران گروه 20 در سن پترزبورگ شرکت کرده بود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها