امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44808
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 56
حجت الاسلام حسین الهی‌نژاد عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری ...

حجت الاسلام حسین الهی‌نژاد عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن بیان این خبر اظهار داشت: فلسفه مهدویت‌پژوهشی به معنای نگاه بیرونی به عرصه مهدویت براساس مباحث و آموزه‌های مهدویت، مؤلفه‌های تطور و تحول مهدویت، روش‌شناسی، مسأله و مبانی شناسی، آسیب‌شناسی، فرصت‌شناسی و نقشه راه مهدویت است.

وی با اشاره به اینکه نخستین خروجی این پروژه سال گذشته در قالب کتابی با عنوان «درآمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی» منتشر شد، افزود: دورنمای این پروژه در این اثر به تصویر کشیده شده است.

حجت‌الاسلام الهی‌نژاد با تأکید بر اینکه موارد قابل بررسی در این اثر در دست تحقیق اساتید قرار دارد، اظهار داشت: بسیار روشن است که هر عرصه و حوزه‌ای همیشه با دو نگاه کاربردی می‌شود؛ نخست نگاه درونی که در این حوزه مثلاً به غیبت امام زمان (عج)، انتظار، ظهور، طول عمر حضرت مهدی (عج) و ... مربوط است و نگاه بیرونی آن که به مباحث کلان نگاه می‌کند.

وی در ادامه افزود: زمانی یک حوزه حقش ادا می‌شود که نگاه از بیرون بدان داشته باشیم و این نگاه بیرونی همان فلسفه آن مبحث می‌شود، بنابراین اینکه اصول و مبانی در این عرصه چیست، مسایل مورد بررسی، موضوع مهدویت، روش‌شناسی و ... فلسفه حوزه مهدویت است.

وی با اشاره به اینکه شروع این پروژه از سال 89 بوده است، گفت:‌ اکنون بیش از هفتاد درصد کار انجام شده و امیدوارم هرچه زودتر خروجی نهایی مبحث فلسفه مهدویت در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها