امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44815
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 134
نیما دهقان کارگردان تئاتر که این روزها در حال آماده سازی نمایش کمدی برای اجرا در تماشاخانه ایرانشهر است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص ...

نیما دهقان کارگردان تئاتر که این روزها در حال آماده سازی نمایش کمدی برای اجرا در تماشاخانه ایرانشهر است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص چگونگی حرکت به سوی نمایشی کمدی اظهار داشت: سمت متن نمایش کمدی نرفتم، بیشتر برایم مهم بود با یک نمایشنامه‌نویس ایرانی کار کنم، متن‌های خارجی زیادی است که دوست دارم کارشان کنم اما معتقدم به عنوان یک ایرانی بیشتر نمایش ایرانی برای مخاطب ایرانی کار کنم. وقتی کوروش نریمانی با پیشنهادم برای نوشتن متنی اورجینال موافقت کرد می‌دانستم که کار او کمدی است و طبیعی است که کسانی که کوروش نریمانی را می‌شناسند یک نگاه خاصی روی آثار او دارند.

وی ادامه داد: کوروش نریمانی در این متن همان سبک و سیاق را دارد اما من می‌گویم 30، 40 درصد آن کمدی افت کرده زیرا یک روایت جدیدی از نوع نگارش کوروش نریمانی به اجرا داریم. یعنی کار ما کمدی معناگر است.

کارگردان نمایش «دو متر در دو متر جنگ» با بیان اینکه با چند نویسنده برای نگاری نمایشنامه صحبت کردم، بیان داشن: با چند نویسنده صحبت کردم اما بخشی از این نویسندگان طی 3، 4 سال گذشته شرایطی را طی کرده بودند که حال خوبی برای نوشتن نداشتند، بخشی دیگر لطف کردن با اینکه حال خوبی نداشتند قول دادند در فرصت بهتری متنی اورجینال برای اجرا من بنویسند، بخش دیگر کمبود زمان داشتند.

دهقان در پاسخ به این سوال که چرا با حمید آذرنگ ادامه همکاری ندادید، گفت: آذرنگ نیز جزء نویسندگانی بود صحبت‌های زیادی با او انجام دادم اما حمیدرضا اذرنگ نیز بعد از «ترن» حال خوبی نداشت و ترجیع داد تا مدتی ننویسد. نوشتن یک متن انگیزه قوی می‌خواهد، این انگیزه قوی در پول و موقعیت نیست، نویسندگان خوب ایرانی که اکثرشان گوشه‌گیر شدند این انگیزه، اعتماد و ... از وجودشان گرفته شده است و ما امروز کمتر شاهد نمایشنامه‌های اورجینال خوب از نویسندگان خوب هستیم به همین دلیل است که می‌توان گفت جریان نمایشنامه‌نویسی ایران وجود ندارد و مسیرش نیز مشخص نیست. جریان نمایشنامه‌نویسی زمانی پویا می‌شود که نمایشنامه‌نویس ایرانی براساس شرایط روز و شناخت کامل مخاطب امروزش نمایشنامه‌ای را تولید می‌کند.

کارگردان نمایش «خنکای ختم خاطره» در خصوص اینکه چرا از «ترن» تراژیک به «شیش و هشت» کمیک رفتید،‌ خاطرنشان کرد: من هم زیاد حالم خوب نبود. می‌خواستم یک دفعه با آرامش بدون اینکه حواشی داشته باشم با لذت بایستم و تماشاچیان را ببینم و با آنها کارم را مشاهده و ایرادات نمایشم را بفهمم. این ایرادی بود که در «ترن» نداشتم زیرا هیچ‌گاه نتوانستم راحت در کنار تماشاچیان بنشینم.
 
به گزارش فارس، نمایش «شیش و هشت» نوشته کوروش نریمانی و به کارگردانی نیما دهقان است که در آن بازیگرانی همچون جواد پولادی، فرزین صابونی، سیامک صفری، الهام کردا و هدایت هاشمی حضور دارند.

این نمایش از مهرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می‌رود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها