امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44816
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 166
«مهدی بحر‌العلوم» حافظ کل قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص برنامه‌های قرآنی ...

«مهدی بحر‌العلوم» حافظ کل قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص برنامه‌های قرآنی دولت نهم و دهم گفت: دولت‌های نهم و دهم به موضوع قرآن کریم اهمیت خاصی داد و تشکیل معاونت قرآن و عترت در وزارت ارشاد اتفاق مبارکی بود که سبب رشد ساختار‌های فرهنگی کشور شد.

تحقق بودجه نیم‌درصدی در سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر بود

وی تخصیص بودجه نیم‌درصدی قرآن در سال 1390 را سبب به ثمر نشستن بسیاری از کار‌ها دانست و گفت: بودجه نیم‌درصدی فعالیت‌های قرآنی، یکی از دستاورد‌های خوب دولت دهم بود که این بودجه درست زمانی رسید که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌ها فعالیت‌های قرآنی با مشکل روبرو بود، همچنین تحقق این بودجه در طول سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر بود.

کاهش تنش بین دستگاه‌های قرآنی از دستاورد‌های دولت دهم

بحر‌العلوم کاهش تنش بین دستگاه‌های قرآنی را از دیگر دستاورد‌های دولت دهم دانست و گفت: در دوره اخیر با هماهنگی‌های به عمل‌ آمده تنش بین دستگاه‌های قرآنی تا حد زیادی کاهش یافت و یا برخی اختلافات با برگزاری جلسات و به دور از حضور رسانه‌ها حل شد که این امر از دستاورد‌های دولت دهم است.

بروز برخی آسیب‌ها با شکل‌گیری سیستم جدید

وی نقش وزارت ارشاد در امور قرآنی را نقشی اساسی دانست و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت‌های نهم و دهم خود را داعیه‌دار امور قرآنی دانست و با توجه به نقش اساسی وزارت ارشاد و راه‌اندازی سیستم جدید در امور قرآنی احتمال برخی آسیب‌ها هم پیش‌بینی می‌شد.

این حافظ قرآن کریم در خصوص این آسیب‌ها گفت: اجرای برنامه‌های دولت و شکل‌گیری سیستم جدید قرآنی سبب بروز آسیب‌هایی مانند بروز تداخل در کارها، مشاهده برخی موازی‌کاری‌ها در مؤسسات و بروز انتظارات بی‌مورد از سوی برخی افراد شد.

بحرالعلوم با اشاره به مسئولیت کمیسیون تبلیغ وترویج و نقش هماهنگ‌کنندگی سایر دستگاه‌ها از سوی وزارت ارشاد اظهار داشت: وزارت ارشاد با توجه به جایگاهش فعالیت‌های گسترده‌ای را در زمینه قرآن کریم برعهده گرفت و انتظار می‌رفت تا این وزارتخانه از بودجه‌ها و ساختار‌های قرآنی دفاع کند، البته تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفت و این انتظارات هم تا حدودی محقق شد.

شورای توسعه، انتظارات جامعه قرآنی را برآورده نکرد

معاون ارتباطات سازمان دار‌القرآن با اشاره به نقش شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سیاست‌گذاری فعالیت‌های قرآنی گفت: شورای توسعه نقش مهمی در سیاست‌گذاری فعالیت‌های قرآنی دارد اما این شورا انتظارات جامعه قرآنی را برآورده نکرد زیرا یکی از مهم‌ترین امور این است که باید مسئول اجرای هر فعالیت مشخص شود اما به عنوان مثال وزارت ارشاد، سازمان اوقاف و سازمان دارالقرآن هر سه آزمون حفظ برگزار می‌کنند و این امر سبب سردرگمی حافظان قرآن شده است.

همزمانی مسئولیت دبیر شورای توسعه و معاون قرآن و عترت امری غلط است

بحرالعلوم همزمانی مسئولیت دبیر شورای توسعه و معاون قرآن و عترت را امری غلط دانست و گفت: همزمانی مسئولیت این دو نهاد توسط یک نفر امری اشتباه است زیرا شورای توسعه یک نهاد نظارتی و معاونت یک مجموعه اجرایی است و باید ناظر با مجری متفاوت باشد.

بحرالعلوم دوران کنونی را در امور قرآنی یک دوران در حال گذر دانست و گفت: منظور از بیان این نظرات و انتقادات اشخاص نیستند و مقصود ما سیستم حاکم بر فعالیت‌های قرآنی است که باید اصلاح شود، البته در این سال‌ها برنامه‌های قرآنی رشد داشته است و با گذر این دوران شاهد شکوفایی فعالت‌های قرآنی خواهیم بود.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها