امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44876
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 191
علی فریدونی از عکاسان خبری پیشکسوت در زمینه عکاسی دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره انتظاراتی که جامعه عکاسان دفاع مقدس از ...

علی فریدونی از عکاسان خبری پیشکسوت در زمینه عکاسی دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره انتظاراتی که جامعه عکاسان دفاع مقدس از معاونت هنری جدید وزارت ارشاد دارند گفت: در دوره قبلی معاونت هنری وزارت ارشاد کار با انتخاب «سیدعباس میرهاشمی» به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر،‌کار با ارزشی صورت گرفت چرا که ایشان در رشته عکاسی تحصیل کرده و از عکاسان دوران دفاع مقدس و همچنین مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس است که حضور ایشان به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر به شناخته شدن عکاسان گمنام دوران جنگ تحمیلی کمک می‌کند.

وی افزود: عکاسان گمنام دوران جنگ تحمیلی سالها بود که به فراموشی سپرده شده بودند و من یکی از کسانی بودم که در سخنانم از این بی‌توجهی و قدرنشناسی نسبت به عکاسان دوران جنگ تحمیلی انتقاد و گلایه می‌کردم.

وی افزود: با انتخاب میرهاشمی به عنوان دبیر این جشنواره، هر دوره هفت هنرمند پیشکسوت از هفت شاخه هنرهای تجسمی انتخاب و معرفی می‌شوند که از آن‌ها در این جشنواره قدردانی می‌شود و آثارشان به نمایش گذاشته می‌شود و این اقدام بسیار خوبی بود که با حضور آقای میرهاشمی به عنوان دبیر شکل گرفت و از عکاسان دوران دفاع مقدس نیز به این ترتیب قدردانی شد که امیدوارم این روند با حضور معاون هنری جدید نیز تداوم داشته باشد.

او در بخش دیگری از سخنانش به ضروت توجه به عکاسان گمنام دوران دفاع مقدس تأکید کرد و گفت:‌ بسیاری از عکاسان دفاع مقدس هنوز به درستی شناسایی نشده‌اند و از آثار آن‌ها بعد از جنگ استفاده نشده است. این عکاسان دارای تجارب بسیاری در زمینه عکاسی جنگ هستند که باید از این تجارب بزرگ بهره‌گیری شود.

فریدونی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از عکس‌هایش مربوط به دوران دفاع مقدس در خانه هنرمندان ایران که سال 89 برگزار شد گفت: زمانی که آثارم شامل عکس‌هایی از لحظات شهادت رزمندگان جنگ تحمیلی و ...را به نمایش می‌گذاشتم تصور نمی‌کردم بازخورد مناسبی از سوی نسل جوان امروز با این عکس‌ها صورت بگیرد اما بسیاری از بازدیدکنندگان از این نمایشگاه استقبال کردند و درباره داستان هر عکس پرس و جو می‌کردند آن‌ها در دفتر یادداشت این نمایشگاه به این موضوع هم اشاره کرده بودند که چرا تا کنون از این عکس‌های با ارزش دوران دفاع مقدس نمایشگاه برگزار نشده است و این واکنش نسل‌های بعد از جنگ تحمیلی نسبت به عکس‌های دفاع مقدس برای من بسیار باارزش بود.

فریدونی خواستار توجه به عکس‌های دوران دفاع مقدس شد و گفت: برای این انقلاب و جنگ تحمیلی، خون‌های بسیاری ریخته شده است و عکس‌های این دوران، بخشی از تاریخ این مملکت است که باید به آن توجه بیشتری شود.

فریدونی با بیان این که بسیاری از کشورها درباره جنگ جهانی دوم کتاب‌های عکس بسیاری را منتشر می‌کنند گفت: با گذشت سال‌ها بعد از دوران جنگ،‌ وزارت ارشاد برای چاپ و انتشار عکس‌های با ارزش دوران دفاع مقدس از عکاسان آن زمان هیچ اقدامی انجام نداه است در حالی که این وظیفه بر عهده این وزارتخانه است و نسبت به انجام آن کوتاهی شده است.

این عکاس پیشکسوت با اشاره به انتشار کتابی از عکس‌های دوران دفاع مقدس خود از سوی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس گفت:‌سه سال است که در حال تهیه مقدمات لازم برای انتشار عکس‌هایم از دوران جنگ تحمیلی هستیم که قرار است با حمایت انجمن عکاسان دفاع مقدس منتشر شود ولی در طول این سه سال به دلایل مختلف از جمله کمبود بودجه، عدم حمایت دولتی و گرانی کاغذ و ...انتشار این کتاب به تعویق افتاده است و این آثار در معرض خطر نابودی قرار دارند.

وی افزود: انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس هیچ گونه حمایت مادی و معنوی از سوی وزارت ارشاد دریافت نمی‌کند و سالهاست که با حمایت بنیاد روایت فتح فعالیت دارد. این انجمن هنوز یک ساختمان برای خود ندارد و سالهاست که خانه بدوش است در حالی که وزارت ارشاد می‌تواند از این انجمن حمایت مادی،‌معنوی کند و نیروی لازم را در اختیار انجمن قرار دهد تا به حفظ عکس‌های دوران دفاع مقدس کمک کند.

فریدونی به لزوم حفظ عکس‌ها و نگاتیوهای دوران جنگ تحمیلی هم تأکید کرد و گفت: بسیاری از عکس‌های دوران دفاع مقدس به شکل نگاتیو است که اگر برای حفظ این آثار اقدام شایسته‌ای صورت نگیرد، به مرور زمان از بین خواهد رفت و تا زمانی که این آثار قابل استفاده است، باید برای حفظ‌ آن‌ها تلاش کرد و فکر می کنم لازم است که وزارت ارشاد در این زمینه حمایت لازم را از انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس داشته باشد.

این عکاس پیشکسوت در پایان تصریح کرد: بسیاری از افرادی که در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس مشغول کار هستند و برای حفظ عکس‌های دوران انقلاب و دفاع مقدس تلاش می‌کنند و به انتشار کتاب در این زمینه می‌پردازند از عکاسان و هنرمندان وفادار به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند که دوران دفاع مقدس در میدان جنگ حضور داشته و برخی بارها مجروح شده‌اند و امروز که برای حفظ عکس‌های این بخش از تاریخ کشور تلاش می‌کنند نیازمند حمایت مادی و معنوی وزارت ارشاد و معاونت هنری آن هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها