امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 44878
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 200
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس -مینا عبدی: تقویت فرهنگ و اصلاح الگوهای شنیداری مردم علاوه بر اثرات ظاهری آن که رونق موسیقی فاخر و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس -مینا عبدی: تقویت فرهنگ و اصلاح الگوهای شنیداری مردم علاوه بر اثرات ظاهری آن که رونق موسیقی فاخر و اثرگذار و از سکه افتادن موسیقی‌های سخیف است؛ در رفتار اجتماعی و آرامش عمومی مردم نیز اثرگذار خواهد بود.

ترویج موسیقی‌هایی که گاه از نظر ارزشی دور از چشم مخاطبان می‌مانند؛‌ با اجراهای صحنه‌ای ممکن خواهد بود.

یکی از جذاب‌ترین اتفاقات برای شهرستانی‌ها شاید این باشد که گروه‌های موسیقی پایتخت را از نزدیک ببینند و در اجرای آنها حضور داشته باشند. این موضوع را به راحتی از اقبال مردم به اجراهای گروه‌های موسیقی پاپ و سنتی می‌توان تشخیص داد، اما اجرای گروه‌های موسیقی در شهرستان‌ها پشت ظاهر خوب و رنگین خود حاشیه‌های زیادی به همراه دارد که گاه گروه‌های موسیقی عطای اجرای شهرستانی را به لقایش می‌بخشند و نتیجه این می‌شود که هنرمندان از تصمیمات خود در اجرای موسیقی در استان‌های مختلف منصرف می‌شوند. بنابر این باید این مشکلات را از سر راه برداشت تا گروه‌های موسیقی قادر باشند در بهبود فرهنگ شنیداری مردم سهمی ایفا کنند. این حاشیه‌ها آنقدر متکثر هستند که نمی‌توان همه آنها را از نظر گذراند اما به هر روی لزوم یادآوری این موانع و مشکلات نیز برای از میان برداشتن‌شان احساس می‌شود.

*سالن‌هایی زیر خط فقر امکانات

یکی از مشکلاتی که گروه‌های موسیقی را در اجراهای شهرستانی دچار مشکل می‌کند، نبود امکانات کافی برای اجرای مطلوب گروه است در حالی که بسیاری از شهرستان‌ها فاقد حتی یک سالن برای اجرای کنسرت هستند، نمی‌توان به شهرستان‌هایی نیز که سالن‌هایی برای اجرا دارند، دل خوش کرد. چراکه غالب سالن‌های شهرستانی، از استانداردهای لازم و کافی بی‌بهره‌اند.

گروه‌های موسیقی همواره با نبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند و این از تمایل‌شان برای تورهای کنسرت شهرستان‌ می‌کاهد. در واقع باید گفت سالن‌های اجرای موسیقی برای این کار طراحی نشده‌اند و به همین سبب عاری از امکانات و شرایط پخش موسیقی به صورت استاندارد هستند علاوه بر این، امکانات پخش صدا در شهرستان‌ها زیر خط فقر است! بنابراین اجرای یک کنسرت با شرایط دلخواه آهنگسازان و نوازندگان تقریبا غیر ممکن است، سالن‌هایی که حتی امکانات اولیه ندارند.

بیشتر سالن‌های اجرا در شهرستان‌ها فاقد اتاق پشت صحنه (backstage) هستند. این موضوع گرچه در نگاه اول تشریفاتی به نظر می‌رسد اما یکی از ملزومات اجرای یک کنسرت موسیقی وجود backstage است. این اتاق از یک نظر بسیار حایز اهمیت است و آن امادگی‌های پیش از اجرای صحنه‌ای است. عدم وجود مکانی برای تعویض لباس اعضای گروه‌، استراحت آنها بین دو اجرای پیاپی و عدم وجود سرویس بهداشتی مجزا در پشت صحنه برای هنرمندان و امکان نوشیدن حتی یک لیوان‌ چای از مشکلات و مسائلی است که کار را برای گروه موسیقی سخت می‌کند.

* اگر اسپانسر ندارید هوس اجرا در شهرستان نکنید!

یکی از مشکلات گروه‌های موسیقی‌ این است که اجرا در شهرستان‌ها از نظر مادی به صرفه نیست! در واقع با توجه به هزینه‌های اقامت و همچنین هزینه سفر هنرمندان گروه و علاوه بر آن هزینه‌های سالن‌های اجرا ، عملا اجرا بدون داشتن یک حامی مالی بسیار دشوار است. چرا که قیمت بلیط‌‌‌‌ها در شهرستان‌ها به تبع شرایط اجتماعی پایین‌تر از تهران است و از سوی دیگر اگر هزینه‌های اقامت و بلیط رفت و برگشت را به این هزینه‌ها اضافه کنیم عملا برگزاری کنسرت نه تنها بهره مالی برای هنرمندان گروه ندارد، بلکه ممکن است آنها مجبور شوند از جیب خود هزینه‌ای هم پرداخت کنند! با این اوصاف چگونه یک گروه موسیقی بدون حامی مالی قادر خواهند بود تورهایی برای شهرستان‌‌ها ترتیب دهند.

*هنرمندان حاملان فرهنگ‌اند

حقیقت این است که با وجود مشکلات متعدد اجرایی و هم‌چنین مشکلات مالی، هنرمندان باز هم پیه مشکلات و سختی‌ها را به تن می‌مالند و عازم تورهای کنسرت می‌شوند.

وحید تاج معتقد است: اگر با وجود همه حاشیه‌ها و دشواری‌ها هنوز هم به شهرستان‌ها سفر می‌کنیم و در شهرهای دور و نزدیک کنسرت برگزار می‌کنیم تنها و تنها به سبب احترام به مخاطبان ماست. فرهنگ‌سازی و ایجاد فضایی برای شناخت موسیقی قادر خواهد بود فقر شهرستان‌ها را در حوزه موسیقی تقلیل دهد.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار