امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4488
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 420
شهریار شهمیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد علت رشد شدید قیمت سهام پالایشگاه‌ها به ویژه ...

شهریار شهمیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد علت رشد شدید قیمت سهام پالایشگاه‌ها به ویژه پالایشگاه تهران، اظهارداشت: قیمت بالای سهام پالایشگاه تهران براساس سرمایه ثبت شده پایین آن است، در حالی که این شرکت حدود 22 هزار میلیارد تومان فروش در سال دارد، سرمایه ثبت شده آن تنها 6 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت امروز هر سهم پالایشگاه تهران 83 هزار و 569.3 تومان و سرمایه ثبت شده آن 6 میلیارد و 122 میلیون تومان است، افزود: با توجه به سرمایه بسیار اندک، اعلام شده این شرکت در سال جاری قصد افزایش سرمایه دارد.

مدیر عامل کارگزاری سهم آشنا با بیان اینکه احتمالا پس از افزایش سرمایه، قیمت سهام پالایشگاه تهران تعدیل خواهد شد، تصریح کرد:‌ پالایشگاه تهران چند ویژگی دارد، در بین 6 پالایشگاه حاضر در بورس پالایشگاه تهران از نظر ظرفیت در رتبه سوم قرار دارد.

به گفته وی این پالایشگاه در مقایسه با سهام سایر پالایشگاه‌ها دارای مزیت است و  ظرفیت تولید آن 68 درصد پالایشگاه اصفهان است.

شهمیری در مورد علت رشد شدید قیمت سهام پالایشگاه تهران اظهار داشت: عدم شفافیت ارزش پالایشگاه‌ها در نرخ ارز مرجع عامل اصلی تعیین نشده قیمت مناسب سهام این پالایشگاه در زمان عرضه توسط سازمان خصوصی‌سازی بود.

وی با بیان اینکه سه نکته بسیار اساسی برای پالایشگاه‌ها وجود داشت، ادامه داد: ابهام اول نرخ تسعیر ارز بود که اگر سود شرکت را با ارز مرجع یا ارز مبادله‌ای محاسبه شود، تفاوت زیادی به وجود می‌آید و این عامل موجب افزایش سود و در نتیجه سهام پالایشگاه‌ها بود.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا تصریح کرد: با توجه به فروش بالای محصولات،‌ رشد نرخ ارز موجب افزایش سود آنها شد؛ همچنین ابهام در مورد پرداخت ارزش افزوده پالایشگاه‌ها بود که با توجه به تصویب حذف آن در کمیسیون تلفیق و احتمال زیاد تایید نهایی در صحن مجلس شورای اسلامی، سود بیشتری را برای شرکت‌ها و سهامداران آن به ارمغان می‌آورد.

وی گفت: پرداخت بخشی از درآمد پالایشگاه‌ها به صندوق توسعه ملی یکی دیگر از ابهامات است که بازنگری در آن می‌تواند سود این شرکت‌ها را دوچندان کند.

وی با اشاره به سود عملکرد شرکت‌های پالایشگاهی، افزود: اولین پبش‌بینی سود در سال 91 برای یک پالایشگاه 60 تومان بوده که در نهایت توانست در سال 91 حدود 100 تومان برای هر سهم سود بپردازد و پیش‌بینی سود برای سال جاری هم 360 تومان بوده است.

مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا اضافه کرد: پیش‌بینی سال 92 این شرکت در سال اول دو برابر و برای سال دوم حدود 3.5 برابر افزایش یافته است؛ همچنین پیش‌بینی سودی که در کدال برای این شرکت‌ها شده، با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده است.

وی تاکید کرد، در صورت حذف مالیات بر ارزش افزوده و سهم صندوق توسعه ملی برای این شرکت‌ها، امکان افزایش سود نسبت به پیش‌بینی‌ها وجود دارد.

شهمیری گفت: در ابتدا سودی که پالایشگاه تهران پیش‌بینی کرده بود، نسبت به انتظارات پایین بود، اما با احتیاط زیادی این پیش‌بینی انجام گرفته است؛ اگر سود پالایشگاه تهران را با پالایشگاهی که یک چهارم آن ظرفیت دارد، مقایسه کنیم، سود پیش‌بینی شده تقریبا برابر است.

وی تصریح کرد: بنابراین پتانسیل افزایش سود پالایشگاه تهران و سایر پالایشگاه‌ها نسبت به پیش‌بینی‌های ابتدایی بسیار زیاد است و افزایش قیمت سهام این شرکت که ارزش آن به 83 هزار و 569.3 تومان رسیده کاملا منطقی و براساس ارزندگی سهام آن بوده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها